Author Topic: Teoreticka informatika  (Read 157523 times)

JCube

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 9008
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #400 on: 07.01.2010, 21:18:45 »
cize vpohode bol dnes? respektive hororove pribehy sa siria ale to prinuti cloveka sa poriadne do toho pozriet...ale ked vies a chapes tak nerobi problem?
poviem to na rovinu...nevedel som teoreticke okruhy 7,8,9,10,11 s tym ze dokazov som vedel tiez malo...myslim ze dolezite je nekecat blbosti ked sa spyta otazku..to znamena ze ked mam na jednej strane funkciu ktora ma premenne x1 - xn a na druhej strane napisem tiez rovnake premenne ci sa jedna naozaj o rovnake premenne alebo som len pouzil rovnake oznacenie ale su to ine premenne.
este hodte niekto otazky z druhej skupiny.. Prva nebola najhorsia, ale viem si predstavit aj lepsie.
priklad - sekvencne zobrazenie {0,1,2}*-->{p,n} ci je realizovatelne sekvencnym automatom
priklad - previest term do algebry janova
teoria - algebra logiky, problem funkcionalnej uplnosti algebry logiky, algebra boolova, problem funkcionalnej uplnosti algebry bool
teoria - turingovsky vypocitatelne funkcie, definicia a priklad
sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

McLarenPP

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 88
    • View Profile
    • Stop pravici!
Re: Teoreticka informatika
« Reply #401 on: 07.01.2010, 21:19:22 »
este hodte niekto otazky z druhej skupiny.. Prva nebola najhorsia, ale viem si predstavit aj lepsie.

EDIT: mam poznacene otazky z minuleho roku, a jedna zo skupin mala presne tie iste otazky aj typy prikladov ako boli dnes - prispevok z fora:

1.priklad -   dokazat ze jazyk  L = {a0n1n} U {0n12n} je deterministicky bezkontextovy
2.priklad -   zostrojit polynom zegalkina pre  nejaku funkciu  (uz nepamatam presne jaku)

1.otazka  - konecnoautomatove zobrazenia a ich vlastnosti.
               Sekvencne zobrazenia, zobrazenia zachovavajuce dlzku, pridruzene zobrazenia.
               Realizovatelnost zobrazeni koencym automatom.
2.otazka - Metaalgebra algoritmiky a vlastnosti štruktúry jej podalgebier.
               Kritérium funkcionálnej úplnosti v Dijkstrovej metaalgebre.

McLarenPP

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 88
    • View Profile
    • Stop pravici!
Re: Teoreticka informatika
« Reply #402 on: 07.01.2010, 21:23:01 »
aj ta druha dnesna skupina je uplne rovnaka ako bola jedna zo skupin minuly rok.. aj priklady aj teoria. Dam na FTP dokument s otazkami z minuleho roku.

puq

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4065
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #403 on: 07.01.2010, 21:27:33 »
cize vpohode bol dnes? respektive hororove pribehy sa siria ale to prinuti cloveka sa poriadne do toho pozriet...ale ked vies a chapes tak nerobi problem?
poviem to na rovinu...nevedel som teoreticke okruhy 7,8,9,10,11 s tym ze dokazov som vedel tiez malo...myslim ze dolezite je nekecat blbosti ked sa spyta otazku..to znamena ze ked mam na jednej strane funkciu ktora ma premenne x1 - xn a na druhej strane napisem tiez rovnake premenne ci sa jedna naozaj o rovnake premenne alebo som len pouzil rovnake oznacenie ale su to ine premenne.

kubo si ma totalne dojebal tou odpovedou :D :D uz sa vyjadrujes jak TICube :D

JCube

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 9008
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #404 on: 07.01.2010, 21:29:33 »
tak nie prvu vec co sa ma spytal bolo ze ci v rovnosti f(x1,...,xn) = PSI(n)(x1,...,xn) su tie iste premenne alebo nie...a treba vediet povedat ze co to je
sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

puq

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4065
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #405 on: 07.01.2010, 21:33:03 »
aha jasne :) ale odpoved netusim ale zatial ma to netrapi :D ale ked to zhrniem tak mozes si dat dnes za odmenu aspon pol litra borovicky :D :alc:

JCube

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 9008
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #406 on: 07.01.2010, 21:34:45 »
keby ze neni zajtra skuska uz som spity :D
sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

puq

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4065
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #407 on: 07.01.2010, 21:35:23 »
aha tak mas smolu :D den to vydrzi no :D

Killian

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 191
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #408 on: 07.01.2010, 21:44:59 »
tak nie prvu vec co sa ma spytal bolo ze ci v rovnosti f(x1,...,xn) = PSI(n)(x1,...,xn) su tie iste premenne alebo nie...a treba vediet povedat ze co to je
Su to tie iste premenne alebo nie?  :)

cepi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 268
  • chodia mravci ?
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #409 on: 07.01.2010, 21:56:44 »
tak nie prvu vec co sa ma spytal bolo ze ci v rovnosti f(x1,...,xn) = PSI(n)(x1,...,xn) su tie iste premenne alebo nie...a treba vediet povedat ze co to je

No schvalne,  co si povedal ?

bo ja by som mu vedel povedat maximalne to ze f(x1,...,xn) je pocet cislel na paske TS na zaciatku. A psi je ich pocet vo vysledku TS. a ze ci su tie iste, tak to by som povedal ze nie, psi je predsa uz spracovany vysledkom nejakeho vstupu f vo vysledku TS. teda ak eksistuje taka konfiguracia ze sa z nej viem dostat do vysledku TS. psi moze byt nejaka spolocna n-tica tych cisel co tam boli (napr nejake skupiny a vo vysledku je menej alebo viac cislel vtej skupina moze byt aj rovnako asi)

Suhlasil by? ci by ma poslal dopici ?
som kto som vdaka palenke

GrindMyAss

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 212
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #410 on: 07.01.2010, 22:23:54 »
keby ze neni zajtra skuska uz som spity :D
ja sa dnes idem zlomit do tabacky :D :D

JCube

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 9008
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #411 on: 07.01.2010, 23:00:08 »
tak nie prvu vec co sa ma spytal bolo ze ci v rovnosti f(x1,...,xn) = PSI(n)(x1,...,xn) su tie iste premenne alebo nie...a treba vediet povedat ze co to je

No schvalne,  co si povedal ?

bo ja by som mu vedel povedat maximalne to ze f(x1,...,xn) je pocet cislel na paske TS na zaciatku. A psi je ich pocet vo vysledku TS. a ze ci su tie iste, tak to by som povedal ze nie, psi je predsa uz spracovany vysledkom nejakeho vstupu f vo vysledku TS. teda ak eksistuje taka konfiguracia ze sa z nej viem dostat do vysledku TS. psi moze byt nejaka spolocna n-tica tych cisel co tam boli (napr nejake skupiny a vo vysledku je menej alebo viac cislel vtej skupina moze byt aj rovnako asi)

Suhlasil by? ci by ma poslal dopici ?
zbytocne to komplikujes...myslim ze to neni dobre daco komplikovat...odpovedat jasne a strucne a presne co sa pyta :) x1 ... xn vo funkcii f su vstupne premenne a v psi su to tie iste premenne ale zakodovane (preto by oznacenie malo byt ine :))
sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

Pribina

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 297
  • Kapitan Spok
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #412 on: 07.01.2010, 23:43:01 »
aj ta druha dnesna skupina je uplne rovnaka ako bola jedna zo skupin minuly rok.. aj priklady aj teoria. Dam na FTP dokument s otazkami z minuleho roku.
Joooj si to tam mohol dat aj v .doc pre ludi co nejdu s dobou :D
plllllp prepinan kapitan Spok

McLarenPP

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 88
    • View Profile
    • Stop pravici!
Re: Teoreticka informatika
« Reply #413 on: 08.01.2010, 00:00:20 »
aj ta druha dnesna skupina je uplne rovnaka ako bola jedna zo skupin minuly rok.. aj priklady aj teoria. Dam na FTP dokument s otazkami z minuleho roku.
Joooj si to tam mohol dat aj v .doc pre ludi co nejdu s dobou :D
ok mas to tam.

Pribina

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 297
  • Kapitan Spok
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #414 on: 08.01.2010, 00:02:58 »
aj ta druha dnesna skupina je uplne rovnaka ako bola jedna zo skupin minuly rok.. aj priklady aj teoria. Dam na FTP dokument s otazkami z minuleho roku.
Joooj si to tam mohol dat aj v .doc pre ludi co nejdu s dobou :D
ok mas to tam.
diky :)
plllllp prepinan kapitan Spok

DeNaTuReMaN

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 331
  • Achab
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #415 on: 08.01.2010, 03:11:20 »
Keby sa niekto chcel odhlasovat z 15 teho mi moze dat vediet. Lebo to je uz len moja jedina skuska a nejako som nenasiel dobry termin heh tak nechce sa mi cakat

/edit - neaktualne uz som sa nahlasil na 13 teho heh hadam ked zajtra zacnem za 4 dni sa bude dat naucit na nejaku znamku.
« Last Edit: 08.01.2010, 17:32:09 by DeNaTuReMaN »
V nedelu na obed budu krky

sri

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 644
    • View Profile
    • ACEQES, s.r.o.
Re: Teoreticka informatika
« Reply #416 on: 08.01.2010, 06:45:38 »
vie mi niekto povedat pribliznu %-nu uspesnost dnesnej skusky? :)

JCube

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 9008
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #417 on: 08.01.2010, 13:33:29 »
70%? :D neviem..tak odhadom
sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

johnyo13

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 629
  • I can stand my own ground...
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #418 on: 08.01.2010, 16:06:13 »
tiez by som povedal ze u hudaka zhruba kazdy treti nespravil, ale u korecka to nebolo o nic lepsie. hudak bol v pohode, len mam pocit, ze dokaze zo zeleznou spolahlivostou odhalit, kto pisal z vlastnej hlavy a kto odpisoval z tahaku (aspon co som si vsimol, kym som cakal pred kanclom). Ja som pisal do tej teorie aj kadejake blbosti, aj nespravne vyjadrenia vztahov, ale on ich ani necital. Moja pisomka vyzerala jak slohova praca, teda vsade kopa textu, lebo som sa snazil vsetko opisat slovne a bolo vidno ze to nie je opisane, este mi dal aj otazku o postovej vete o uplnosti, ktoru som uz napisal aj do pisomky, a tu drzal predomnou, takze, aj keby som ju nevedel, tak som si ju mohol precitat...
Takze v skratke:
1)Teeba pisat vela, o hocicom comu rozumiete a tyka sa danej temy, co si nepamatate doucit po pisomke (cca 2-3 hodiny casu)...
2)Nesanzit sa opisovat, dokonale to odhaloval, mam pocit ze to vedel uz predtym, jak clovek vobec daco povedal...
3)Snazit sa zapajat do toho co hovori hudak. Mne aj povedal ze: to je sice spravna odpoved, ale este som sa vas nic nepytal :D

gl
☼Ѿ☼ ... ☼Ѿ☼

ppt

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 935
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #419 on: 09.01.2010, 15:54:51 »
nemate nahodou nejake dobre materialy, kde je dobre vysvetlena sekvencnost? V skriptach to akosi neviem najst :( thx

McLarenPP

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 88
    • View Profile
    • Stop pravici!
Re: Teoreticka informatika
« Reply #420 on: 09.01.2010, 16:31:36 »
nemate nahodou nejake dobre materialy, kde je dobre vysvetlena sekvencnost? V skriptach to akosi neviem najst :( thx
nieco je v skriptach na str. 41, o inom neviem (okrem TI.pdf).

badi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 170
  • G ( . )( . ) GLE => Silicony Valery
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #421 on: 09.01.2010, 16:36:11 »
bol by niekto taky laskavy a napisla PRESNE z coho sa vlastne ucil ? ( ake PDF, JPG, ... )
na FTP je tam hromada toho , ale nemam chut sa ucit nieco a pondelok zistit ze sa ucim nieco zle

DAKUJEM
Som rýchly ako Intel, lebo iba hádam, ale jedinečný ako AMD, keďže to viem aj zdôvodniť.

ppt

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 935
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #422 on: 09.01.2010, 16:42:24 »
McLarenPP: vdaka :)

badi: zatial co pozeram, tak v TI-kniha.pdf su dobre vysvetlene zasobnikove automaty, v SHudak_TIuvod.pdf je zase uvod do turingovych strojov. Potom pouzivam ti_prednasky_final.pdf a eminkine TI.pdf. Dalej nevylucujem, ze nezacnem citat Hopcroft, Ullman - Formalne jazyky a automaty.pdf a ku algebram asi SH_algAloritmov_final.pdf. Tu sa mi to ale zda zlozity text :( Uvitam aj ja zdroje informacii od ostatnych :)

McLarenPP

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 88
    • View Profile
    • Stop pravici!
Re: Teoreticka informatika
« Reply #423 on: 09.01.2010, 16:49:11 »
okruhy 2,3,4,5,6 su cele v Hopcroft, Ulllmann - Formalne jazyky a automaty; neviem, ci by Hudakovi stacilo len to, co je v TI.pdf. Zvysne okruhy o algebrach su v SH_algAloritmov_final.pdf, a este prvy okruh ako som uz pisal vyssie - str. 41 skripta + TI.pdf. Ja sa ucim takto.

GrindMyAss

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 212
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #424 on: 09.01.2010, 16:50:56 »
mate uz zapisanu skusku v maise ? lebo ja zatial nic :) ti co pisali a napisali a pokecali uspesne vo stvrtok ;)