Author Topic: skuska NMPaS  (Read 75701 times)

doc.returner

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 201
    • View Profile
Re: skuska NMPaS
« Reply #175 on: 22.01.2008, 21:45:29 »
Treba metodu najmensich stvorcov resp. ucite sa ju?

Serus, ja by som osobne odporucal  :)  Taktiez R-K, ziarovky a secko co obsahuje meno uja Newtona. Na FTP co su zoscanovane priklady z cviceni je poznacene ze bude "aproximacia abo lagrange"... Ale rozhodne by som tie stvorce odporucal

doc.returner

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 201
    • View Profile
Re: skuska NMPaS
« Reply #176 on: 22.01.2008, 21:47:09 »
Hlasim sa ako druhy clen problemoveho kruzku Netwtonovej metody pri nelinearnych rovnicach... V skriptach debilne vysvetlene a scan na ftp moc nepomohol  :-\

puq

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4065
    • View Profile
Re: skuska NMPaS
« Reply #177 on: 22.01.2008, 21:53:46 »
Treba metodu najmensich stvorcov resp. ucite sa ju?

Serus, ja by som osobne odporucal  :)  Taktiez R-K, ziarovky a secko co obsahuje meno uja Newtona. Na FTP co su zoscanovane priklady z cviceni je poznacene ze bude "aproximacia abo lagrange"... Ale rozhodne by som tie stvorce odporucal

jj stvorcova metoda moze byt a je velmi lahka, lebo da bud len vseobecne napisat rovnice pre napr a0 a1 popripade a2, alebo da napr tabulku a da vypocitat a0 a a1 a to su uplne lahke rovnice, co sa naucite za par minut, je to hned na zaciatku tejto metody v skriptach, alebo potom je tam priklad este jeden pre a0,a1,a2

kOsTi

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 12765
    • View Profile
    • pretaktovanie.sk
Re: skuska NMPaS
« Reply #178 on: 22.01.2008, 22:02:15 »
pre a0 a1 to vyzera presne tak isto len bez toho clena kde je a2?

a ten vzorec mas na mysli - φ(x) = a0 + a1x ?
:trestac:

kOsTi

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 12765
    • View Profile
    • pretaktovanie.sk
Re: skuska NMPaS
« Reply #179 on: 22.01.2008, 22:42:06 »
tak vie niekto trocha vysvetlit tu newtonovu pri sust. nelin. rovnic ?
:trestac:

Padres

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 313
    • View Profile
Re: skuska NMPaS
« Reply #180 on: 22.01.2008, 23:02:18 »
Newtonova iteracna metoda pri sustave nelinearnych rovnic:

1.- 1. rovnica je f(x,y), 2. rovnica je g(x,y)
2.- zrobit parcialne derivacie podla x aj podla y u oboch, do tychto potom dosadit x(k), y(k)   (pri prvej x0, y0)
3.- postavit sustavu rovnic, kde:

(VysledokParcialnejFPodlaX)deltaX + (VysledokParcialnejFPodlaY)deltaY = -( vysledokOriginalRovniceF(x)PoDosadeniX(k)Y(k) )
(VysledokParcialnejGPodlaX)deltaX + (VysledokParcialnejGPodlaY)deltaY = -( vysledokOriginalRovniceG(x)PoDosadeniX(k)Y(k) )

ma to tvar

A dx + B dy = C
D dx + E dy = F    (dx dy je akoze delta :P )

4.- vypocet deltaX, deltaY:

deltaX = D1 / D;  kde  D1 je determinant z

C B
F E

deltaY = D2 / D;  kde  D2 je determinant z

A C
D F

a D je determinant z

A B
D E

5.- x(k+1) = x(k) + deltaX, y(k+1) = y(k) + deltaY
6.- check najvacsi z rozdielov, ak je mensi ako Epsilon, konec, inak opakuj od bodu 2. :P

Ja to pocitam takto :) ak ma niekto optimalizovanejsiu verziu vypoctu Newtonovej metody nelin. rovnic nech napise :P
« Last Edit: 22.01.2008, 23:05:02 by Padres »

pepco

  • Guest
Re: skuska NMPaS
« Reply #181 on: 22.01.2008, 23:08:17 »
musite si uvedomit priority ucenia... napr take zlozite metody (ako napriklad newton. sus. nelin. rovnic... ako aj ine) co sa dlho pocita by nemal dat, to by sme nemali sancu, takze naucit sa metody ktore nie su take pracne, lebo ked da takych 5 prikladov tak to by sme nemali sancu, nemyslite?
ako som tak pozeral tak takeho newtona len na teoreticky rozbor pocitania dal do teorie, nie na realne pocitanie

puq

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4065
    • View Profile
Re: skuska NMPaS
« Reply #182 on: 22.01.2008, 23:09:32 »
pre a0 a1 to vyzera presne tak isto len bez toho clena kde je a2?

a ten vzorec mas na mysli - φ(x) = a0 + a1x ?

no moze byt aj toto, ale pre mna je lahsie sa naucit ten druhy vzorec so sumami

a0*(n+1)+a1*SUMA(xi)=SUMA(yi)  
a0*SUMA(xi)+a1*SUMA(xi^2)=SUMA(xi*yi)

tento vzorec je pre mna uplne najlogickejsi, a pre dalsie mocniny len pridas dalsie sumy cize ku prvemu riadku pridas este a2*SUMA(xi^2) a ku druhemu riadku este a2*SUMA(xi^3) a treti dorobis takto a0*SUMA(xi^2)+a1*SUMA(xi^3)+a2*SUMA(xi^4)=SUMA(xi^2*yi)     a pre dalsie mocniny postupujes uz analogicky, akoze lahke to je a potom ked budes mat tabulku napr, tak zosumujem to a pocitas, a si myslim ze bud da len vseobecne vzorec na to alebo konkretne priklad

diacon.mex

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 331
  • davaj pozor !
    • View Profile
Re: skuska NMPaS
« Reply #183 on: 22.01.2008, 23:18:31 »
jak sa to tu pekne rozbehlo... :)  Padres a puq vrela vdaka...  :thumbsup: dobra robota ;)

doc.returner

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 201
    • View Profile
Re: skuska NMPaS
« Reply #184 on: 23.01.2008, 00:18:33 »
pre a0 a1 to vyzera presne tak isto len bez toho clena kde je a2?

a ten vzorec mas na mysli - φ(x) = a0 + a1x ?

no moze byt aj toto, ale pre mna je lahsie sa naucit ten druhy vzorec so sumami

a0*(n+1)+a1*SUMA(xi)=SUMA(yi)   
a0*SUMA(xi)+a1*SUMA(xi^2)=SUMA(xi*yi)

tento vzorec je pre mna uplne najlogickejsi, a pre dalsie mocniny len pridas dalsie sumy cize ku prvemu riadku pridas este a2*SUMA(xi^2) a ku druhemu riadku este a2*SUMA(xi^3) a treti dorobis takto a0*SUMA(xi^2)+a1*SUMA(xi^3)+a2*SUMA(xi^4)=SUMA(xi^2*yi)     a pre dalsie mocniny postupujes uz analogicky, akoze lahke to je a potom ked budes mat tabulku napr, tak zosumujem to a pocitas, a si myslim ze bud da len vseobecne vzorec na to alebo konkretne priklad

Pokial som dobre pochopil tie stvorce, tak φ(x) = a0 + a1x  priamo suvisi s tymi sumami. Totiz bez tych sum by som nevypocital a0 & a1. A bez a0 & a1 clovek nedojde k vyslednej aproximacii linearnej funkcie (v nasom pripade priamka).   

Corse

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 136
    • View Profile
Re: skuska NMPaS
« Reply #185 on: 23.01.2008, 00:44:13 »
Ja napriklad pri rieseni Newtonovej metody (pri sustave nelinearnych rovnic) vobec nepouzivam parcialne derivacie, na prednaske nam ukazal fajnu medotu cez Taylorov rozvoj ...  br

pepco

  • Guest
Re: skuska NMPaS
« Reply #186 on: 23.01.2008, 00:45:21 »
Ja napriklad pri rieseni Newtonovej metody (pri sustave nelinearnych rovnic) vobec nepouzivam parcialne derivacie, na prednaske nam ukazal fajnu medotu cez Taylorov rozvoj ...  br

este keby tak niekto tomu rozumel :P

Gaspacho

  • Guest
Re: skuska NMPaS
« Reply #187 on: 23.01.2008, 00:46:26 »
Dalsia otazka do plena.. ako vyriesite tie priklady co su pri Lagrangeovom polynome... bo jak ukazkove su tam ze zistit y prisluchajuce k x a podobne ale ako ulohy na riesenie tam su uz zostavit ten polynom...jak sa to robi? vdaka!

kOsTi

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 12765
    • View Profile
    • pretaktovanie.sk
Re: skuska NMPaS
« Reply #188 on: 23.01.2008, 00:52:19 »
Ja napriklad pri rieseni Newtonovej metody (pri sustave nelinearnych rovnic) vobec nepouzivam parcialne derivacie, na prednaske nam ukazal fajnu medotu cez Taylorov rozvoj ...  br


a co keby si povedal ako sa to robi?
:trestac:

doc.returner

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 201
    • View Profile
Re: skuska NMPaS
« Reply #189 on: 23.01.2008, 01:46:24 »
Dalsia otazka do plena.. ako vyriesite tie priklady co su pri Lagrangeovom polynome... bo jak ukazkove su tam ze zistit y prisluchajuce k x a podobne ale ako ulohy na riesenie tam su uz zostavit ten polynom...jak sa to robi? vdaka!

Na toto som nasiel odpoved na wikipedii... http://en.wikipedia.org/wiki/Lagrange_polynomial

V podstate nenahradis x (nie xi) nicim a vysledok len poupravujes... Po pravde dost pracne  :-\

Este taka zaujimavost... Touto metodou mi nevychadzal ziadny z uvedenych vysledkov dobre  :D  Ale asi som jednoducho niekde zrobil chybu

doc.returner

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 201
    • View Profile
Re: skuska NMPaS
« Reply #190 on: 23.01.2008, 01:53:45 »
Inak dobre je tam zrobena ukazka ako sa aproximuje tangens nejakemu polynomu  :)

Gaspacho

  • Guest
Re: skuska NMPaS
« Reply #191 on: 23.01.2008, 02:17:23 »
Hej hej uz uz som sa oboznamil ze tam treba nechat x a upravit to.. i tak dikes ;)

puq

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4065
    • View Profile
Re: skuska NMPaS
« Reply #192 on: 23.01.2008, 04:39:08 »
na sustavu nelinearnychs taci vediet newtona????

kOsTi

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 12765
    • View Profile
    • pretaktovanie.sk
Re: skuska NMPaS
« Reply #193 on: 23.01.2008, 04:39:58 »
jj...

no.. este mi treba statistiku ... ale to sa mi uz nechce :(
:trestac:

puq

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4065
    • View Profile
Re: skuska NMPaS
« Reply #194 on: 23.01.2008, 04:46:11 »
jj...

no.. este mi treba statistiku ... ale to sa mi uz nechce :(


 a co ti treba na statistiku??? ja som to preskocil...:) sak maximalne tam moze jedna otazka z teorie, bud z hypotez ktore na co sluzia alebo z definicii tych priemerov a odchyliek

kOsTi

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 12765
    • View Profile
    • pretaktovanie.sk
Re: skuska NMPaS
« Reply #195 on: 23.01.2008, 04:52:00 »
no to tiez nie je nic... + este dristribucna funkcia, podmienena prevd., veta o uplnej pravdep...
:trestac:

Padres

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 313
    • View Profile
Re: skuska NMPaS
« Reply #196 on: 23.01.2008, 04:57:36 »
Nevie dakto vysvetlit ze jak sa pocita tota rutti-tutti metoda? :) Uz na to pozeram hodinu a nechapem dajak jaky to ma system... :-\

puq

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4065
    • View Profile
Re: skuska NMPaS
« Reply #197 on: 23.01.2008, 04:58:22 »
no to tiez nie je nic... + este dristribucna funkcia, podmienena prevd., veta o uplnej pravdep...

tak ja hovorim o cisto statistike, pravdepodobnost a tie nahodne premenne som sa ucil

Havran

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2003
  • Here comes the fuzz
    • View Profile
Re: skuska NMPaS
« Reply #198 on: 23.01.2008, 05:01:36 »
OMG to co je za blbost ten Runge-Krutte , konkretne priklad 6.2 zos skript, polku veci nechapem tam, z kade si typci vytiahly ze x0=0 napr alebo x1=x0+h  alebo ze y(0,2) mozem zapisat akurat ako y(0)+K a co keby tam bolo y(0,3), co potom?
Achievement of your happiness is the only moral purpose of your life.

puq

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4065
    • View Profile
Re: skuska NMPaS
« Reply #199 on: 23.01.2008, 05:21:51 »
OMG to co je za blbost ten Runge-Krutte , konkretne priklad 6.2 zos skript, polku veci nechapem tam, z kade si typci vytiahly ze x0=0 napr alebo x1=x0+h  alebo ze y(0,2) mozem zapisat akurat ako y(0)+K a co keby tam bolo y(0,3), co potom?

ta posledna cast aj mna zaujima, ale ja som si domyslel, ze ked zamenis y(0,2) za y(0) tak preto tam pridavas tu korekciu K ale i tak :D blbost to je:)