Author Topic: Teoreticka informatika  (Read 157557 times)

ElMino

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 122
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #500 on: 12.01.2010, 18:40:40 »
inac neviem ci to tu bolo spomenute, ale teraz mi napadlo, ze na prvom termine sme si mohli po rozdani zadani oficialne medzi sebou vymenit miesta a teda aj skupiny...
Tymto sa chcem zaroven podakovat cloveku, ktoremu sa nepozdavali jeho otazky (turing. vypocit. fcie a alebra logiky a problem fcionalnej uplnosti), co som samozrejme patricne vyuzil :D
no to som bol zrejme ja :D Ako vedel som aj TS vypoc. funkcie, ale viac som si bol isty sekvencnymi. No hlavne ze mam skusku.
OTAZKA NA TYCH CO MAJU SKUSKU: ma uz niekto zapisanu znamku v maise? ja nemam a kedze uz preslo 48 hodin od skusky(pracovnych), tak porusili nariadenie Vokiho o zapisovani znamok.

a aby som potesil stvrtakov: minuly rok sa VZDY dalo vymenit skupiny. ide o to, ze sa musi najst ochotna dvojica si navzajom vymenit skupinu. ;)
Co ma nezabije, to ma posilni. Len aby som koli skole neupadol do trvalej komy.

Martin18

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 59
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #501 on: 12.01.2010, 18:56:25 »
([q,B],a,B,[q,a],R) - cize pamata si "B", na vstupe je "a", zapise tam "B" a pamata si "a" a posunie sa doprava
([q,a],b,a,[q,b],R) - pamata si "a", na vstupe je "b", zapise tam "a" a pamata si "b" a posunie sa doprava
([q,a],B,a,[q,B],R) - (na konci retazca) pamata si "a", na vstupe je "B", zapise tam "a" a pamata si "B" a posunie sa doprava
([q,B],a,a,[q,B],L) - a toto je naco ?
([q,B],B,B,[p,B],R) - a teraz len skontrolujem, ze je koniec retazca a prejdem do finalneho stavu "p"

je to tak ? a potom preco ked si pamatam "b" tak uz nie je pre nho dalsia instrukcia  ? ... napriklad ([q,b],a,b,[q,a],R) ... som z toho jelen :)

toto co sa posuvas do lava tak si nie som isty ,ale bolo tam cosi take ze ked posunies to na paske tak sa vratis asi na zaciatok,ale neviem urcite

a to ze tam neni instrukcia pre b tak to je asi chyba,alebo neviem

cely princip je v tom ze si zapamatas co si prave precital a zapises co si mal zapamatane 

Casso

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 216
  • XSS locator
    • View Profile
    • casso <at> ic <at> cz
Re: Teoreticka informatika
« Reply #502 on: 12.01.2010, 20:09:35 »
tak zajtra ma to caka... ovladam skoro vsetko od 1 po 9. temu, priklady... necham sa prekvapit. Inak podla mais-u nas bude 15 (25 limit) koho tam stretnem z vas?  :beer1:

Pribina

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 297
  • Kapitan Spok
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #503 on: 12.01.2010, 20:15:09 »
Hlasim sa do prvej linie :D
plllllp prepinan kapitan Spok

provasik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 136
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #504 on: 12.01.2010, 20:16:30 »
Tak mne este skusku nezapisal a uz presolo takych 5 dni, takze uz pomaly zacinam tratit trpezlivost....

McLarenPP

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 88
    • View Profile
    • Stop pravici!
Re: Teoreticka informatika
« Reply #505 on: 12.01.2010, 20:21:59 »
tak zajtra ma to caka... ovladam skoro vsetko od 1 po 9. temu, priklady... necham sa prekvapit. Inak podla mais-u nas bude 15 (25 limit) koho tam stretnem z vas?  :beer1:
ked ovladas 1 az 9 temu, tak to vlastne ovladas vsetko :)
Ja som stihol 1-7, ale niektore z nich som nepresiel cele, iba to, co sa uz vyskytlo niekedy na skuske.
A z prikladov toho este je dost, co chcem prebrat.. napr. sekvencne stroje nechapem, a pritom to bude urcite lahke, len neviem prist na ten princip, o co tam ide, na cviceniach sme to nemali.

ppt

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 935
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #506 on: 12.01.2010, 20:26:58 »
Vidime sa zajtra ;) Ked mi sadnu 2 priklady a jedna teoreticka, tak bude dobre. Algebra nepredpokladam, ze mi velmi sadne :D Bude to o stasti (aspon u mna), kludne moze dat aj take otazky, ze nenapisem nic O:).

Ked sa vratim k mojmu predchadzajucemu postu, nedostal sa nahodou niekto k tomu, ako vyriesit nasledujuce priklady?
2.priklad:
je dany bezkontextovy jazyk L1, jazyk L2=(a1a4a7...a3k+1; k je vacsie rovne 1, ai patri L1) treba dokazat, ze L2 je tiez bezkontextovy jazyk
-tu mam zostrojit nejaky zasobnikovy automat? Ak ano, tak aky? Ake slova ma akceptovat, ked nie je presne definovana L1?

3.priklad:
Zostrojte algoritmus Dijstra pre triedenie postupnosti pouzitim Minimalneho prvku zostupne (tha alebo nieco v tom zmysle ak som neprepisal vsetko uplne presne)
-WTF? Neviete kde by som nasiel nejaky vyrieseny priklad?

4.priklad:
sekv stroj z L1={a^i b^j} zostrojit L2={a^k b^l c^m}, pricom (i=>0, j>1, i<=k+l<=2i, 1<=m<j)
-WTF? To ako ma vyzerat ten sekvencny stroj?
Nieco mi odpisal McLarenPP, ale aj tak tomu nechapem. :( Vdaka vopred.

SSPPYY

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 170
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #507 on: 12.01.2010, 20:35:25 »
Tak mne este skusku nezapisal a uz presolo takych 5 dni, takze uz pomaly zacinam tratit trpezlivost....
A presne preto som si to dal zapisat aj do indexu  :banana_guitar:

Pribina

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 297
  • Kapitan Spok
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #508 on: 12.01.2010, 20:54:17 »
Vidime sa zajtra ;) Ked mi sadnu 2 priklady a jedna teoreticka, tak bude dobre. Algebra nepredpokladam, ze mi velmi sadne :D Bude to o stasti (aspon u mna), kludne moze dat aj take otazky, ze nenapisem nic O:).

Ked sa vratim k mojmu predchadzajucemu postu, nedostal sa nahodou niekto k tomu, ako vyriesit nasledujuce priklady?
2.priklad:
je dany bezkontextovy jazyk L1, jazyk L2=(a1a4a7...a3k+1; k je vacsie rovne 1, ai patri L1) treba dokazat, ze L2 je tiez bezkontextovy jazyk
-tu mam zostrojit nejaky zasobnikovy automat? Ak ano, tak aky? Ake slova ma akceptovat, ked nie je presne definovana L1?

3.priklad:
Zostrojte algoritmus Dijstra pre triedenie postupnosti pouzitim Minimalneho prvku zostupne (tha alebo nieco v tom zmysle ak som neprepisal vsetko uplne presne)
-WTF? Neviete kde by som nasiel nejaky vyrieseny priklad?

4.priklad:
sekv stroj z L1={a^i b^j} zostrojit L2={a^k b^l c^m}, pricom (i=>0, j>1, i<=k+l<=2i, 1<=m<j)
-WTF? To ako ma vyzerat ten sekvencny stroj?
Nieco mi odpisal McLarenPP, ale aj tak tomu nechapem. :( Vdaka vopred.

4ku mam tusim a riesenie musim nascanovat abo spravit v skicari :D dam sa do toho :D

EDIT : Hmm nemam to kde zavesit na web
plllllp prepinan kapitan Spok

badi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 170
  • G ( . )( . ) GLE => Silicony Valery
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #509 on: 12.01.2010, 21:10:00 »
Hlasim sa do prvej linie :D

pridavam sa a pevne verim ze otazky budu lahke a si spomenim co vsetko tam treba pisat, kedze mam z toho chaoz.
co citam tak som na tom podobne ako McLarenPP

Tie sekvencne by mohol nejaky dobrak vysvetlit :), respektive podelit sa o tie vyssie spominane priklady a riesenia :)

Som rýchly ako Intel, lebo iba hádam, ale jedinečný ako AMD, keďže to viem aj zdôvodniť.

ppt

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 935
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #510 on: 12.01.2010, 21:14:09 »
Pribina: jemin, tolko sposobov umiestnenia na net :D Aj ked das na rapidshare.com tak bude dobre :P
badi: pozri si eminkine priklady, tam ma vypocitanych viac tych prikladov na sekvencne automaty

McLarenPP

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 88
    • View Profile
    • Stop pravici!
Re: Teoreticka informatika
« Reply #511 on: 12.01.2010, 21:18:18 »
Pribina: jemin, tolko sposobov umiestnenia na net :D Aj ked das na rapidshare.com tak bude dobre :P
badi: pozri si eminkine priklady, tam ma vypocitanych viac tych prikladov na sekvencne automaty
my s badim mame na mysli sekvencne stroje, ako je napr. ten priklad zo skusky:
4.priklad:
sekv stroj z L1={a^i b^j} zostrojit L2={a^k b^l c^m}, pricom (i=>0, j>1, i<=k+l<=2i, 1<=m<j)

..to je trochu ine, ako sekvencne zobrazenia. V tom zosite od eminky su na to len 2 priklady, ale ani tym nerozumiem :)
« Last Edit: 12.01.2010, 21:25:50 by McLarenPP »

ppt

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 935
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #512 on: 12.01.2010, 21:29:18 »
jaaj, tak to sme na tom rovnako :D

Pribina

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 297
  • Kapitan Spok
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #513 on: 12.01.2010, 21:36:36 »
Okej ten priklad so sekvencnym strojom je tu

http://www.uloz.to/3622413/gsm.jpg
plllllp prepinan kapitan Spok

ppt

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 935
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #514 on: 12.01.2010, 22:06:01 »
Vdaka. Vies to ale trosku pre nas lamerov popisat? To by mal byt nakresleny automat L2? A ten vznikne z automatu L1, ktory pozostava v tvojom obrazku zo stavov q0, q1 a q2? Bo saleny som z toho.

Pribina

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 297
  • Kapitan Spok
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #515 on: 12.01.2010, 22:09:28 »
noo ten automat realizuje zobrazenie S(L1) = L2 teda snazi sa pre kazde slovo z L1, ktore je na vstupe vygenerovat slovo patriace do jazyka L2.
plllllp prepinan kapitan Spok

ppt

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 935
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #516 on: 12.01.2010, 22:27:09 »
hmmmm..
 ??? To pred lomitkom su vstupy a za lomitkom vystupy? Lebo to je nejaky zvlastny automat. Kedy sa dostane do stavu q1?  :embarassed:

Pribina

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 297
  • Kapitan Spok
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #517 on: 12.01.2010, 22:42:29 »
hej pred su vstupy a za su vystupy, je to nedeterministicky automat takze do q1 sa dostane ak bude chciet :)
plllllp prepinan kapitan Spok

ppt

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 935
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #518 on: 12.01.2010, 22:53:38 »
hmm, no asi kaslem na to :embarassed:

vdaka aj tak :)

Pribina

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 297
  • Kapitan Spok
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #519 on: 12.01.2010, 22:58:45 »
Tam nejde o to ze kedy prejde abo ne, snazit sa tu z toho automatu vytrepat vsetky mozne retazce jake z toho mozu vyjst a z toho mozu vyjst iba take jak je L2 v zadani prikladu :D
plllllp prepinan kapitan Spok

ppt

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 935
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #520 on: 12.01.2010, 23:00:57 »
aha. Preco potom mas napr pri tom nultom stave prechod do nulteho sposobmi "a/aa" a zaroven aj "a/a"? Nestaci tam mat len "a/a"?

Pribina

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 297
  • Kapitan Spok
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #521 on: 12.01.2010, 23:10:08 »
Ne lebo moze nastaj aj situacia ked k=2i a l=0, cize potrebujes parny pocet acok vygenerovat.
plllllp prepinan kapitan Spok

ppt

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 935
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #522 on: 12.01.2010, 23:19:49 »
ahaaa, uz tomu zacinam rozumiet pomalicky. Diik :-* ;D

Pribina

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 297
  • Kapitan Spok
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #523 on: 12.01.2010, 23:24:06 »
Som rad :) dufam ze moja snaha porozumiet TI sa mi zajtra zuroci :D
plllllp prepinan kapitan Spok

ppt

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 935
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #524 on: 12.01.2010, 23:34:32 »
jj, poviem ujovi, nech ti pripise nejake body naviac? ;D