Author Topic: Teoreticka informatika  (Read 157475 times)

badi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 170
  • G ( . )( . ) GLE => Silicony Valery
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #425 on: 09.01.2010, 16:52:11 »
Okruhy .. to akoze z toho ?? I2TISkTemOkruhyZS0809.pdf
Som rýchly ako Intel, lebo iba hádam, ale jedinečný ako AMD, keďže to viem aj zdôvodniť.

McLarenPP

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 88
    • View Profile
    • Stop pravici!
Re: Teoreticka informatika
« Reply #426 on: 09.01.2010, 16:53:21 »
Okruhy .. to akoze z toho ?? I2TISkTemOkruhyZS0809.pdf
ano.

ApokalypS

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 5801
  • apokalyps(a) sa mení..
    • View Profile
    • projekt k mojej diplomovke..
Re: Teoreticka informatika
« Reply #427 on: 09.01.2010, 16:54:13 »
mate uz zapisanu skusku v maise ? lebo ja zatial nic :) ti co pisali a napisali a pokecali uspesne vo stvrtok ;)
si prisiel provokovat?
80% mozgu človeka tvorí kvapalina, v mojom prípade brzdová..

CHCEM S5 :zuzka: STARY IS :zuzka: !!!!
http://www.tu-ke.com/forum/o-nicom/otvoreny-list-vedeniu-firmy-dupress-(dodavatel-mais)/

ApokalypS

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 5801
  • apokalyps(a) sa mení..
    • View Profile
    • projekt k mojej diplomovke..
Re: Teoreticka informatika
« Reply #428 on: 09.01.2010, 17:02:01 »
nacase
80% mozgu človeka tvorí kvapalina, v mojom prípade brzdová..

CHCEM S5 :zuzka: STARY IS :zuzka: !!!!
http://www.tu-ke.com/forum/o-nicom/otvoreny-list-vedeniu-firmy-dupress-(dodavatel-mais)/

McLarenPP

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 88
    • View Profile
    • Stop pravici!
Re: Teoreticka informatika
« Reply #429 on: 09.01.2010, 17:04:15 »
McLarenPP si pisal ze mas nejake okruhy otazok z minulych rokov, mozes to niekde hodit ? alebo kde to najdem ? Vdaka

:( zacinam mat strach z tej skusky
nie okruhy, ale zhromazdil som otazky, co boli minuly rok - najdes to na FTP Kane.sk pod nazvom
TI-skuska (minulorocne otazky).doc. Spolu tam je 6 skupin z minuleho roku a tohto roku boli na skuske 2 z nich. Takze je dost mozne, ze na dalsich terminoch sa vyskytnu zvysne 4, pripadne sa niektore mozno aj zopakuju na neskorsich terminoch.

badi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 170
  • G ( . )( . ) GLE => Silicony Valery
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #430 on: 09.01.2010, 17:16:01 »
jasne uz som ich nasiel .. vytlacil .. citam .. a nerozumiem ani slovu :(

no musim si to nejako zosumarizovat vsetko a poobede sa pustim na to ..
neznasam ked nie je vsetko pokope ale porozhadzovane .. 10000 PDF ... uz myslim ze si mohli napisat PORIADNE SKRIPTA !!!


OPRAVTE MA AK SA MYLIM ->

1. Pokročilé partie o regulárnych jazykoch a konečných automatoch ( TI-kniha.pdf )
2. Pokročilé partie o bezkontextových jazykoch , gramatikách a zásobníkových automatoch ( TI-kniha.pdf )
3. Turingove stroje a ich vlastnosti ( SHudak_TIuvod.pdf )
4. Modifikácie Turingových strojov  ( SHudak_TIuvod.pdf )
5. Turingove stroje a ich vlastnosti ( SHudak_TIuvod.pdf )
6. Uzáverové operácie nad jazykmi ( Hopcroft, Ullman - Formalne jazyky a automaty.pdf )
7. Algoritmické problémy jazykov, gramatík a automatov ( Hopcroft, Ullman - Formalne jazyky a automaty.pdf )
8. Algebry algoritmov ( SH_algAloritmov_final.pdf )
9. Problém funkcionálnej úplnosti a algebry algoritmov ( SH_algAloritmov_final.pdf )
10. Konštrukcia a klasifikácia algoritmov a stratégií spracovania symbolických objektov ( SH_algAloritmov_final.pdf )
« Last Edit: 09.01.2010, 18:00:39 by badi »
Som rýchly ako Intel, lebo iba hádam, ale jedinečný ako AMD, keďže to viem aj zdôvodniť.

GrindMyAss

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 212
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #431 on: 09.01.2010, 17:47:07 »
mate uz zapisanu skusku v maise ? lebo ja zatial nic :) ti co pisali a napisali a pokecali uspesne vo stvrtok ;)
si prisiel provokovat?

myslim si ze som uz provokoval dost  :metal: teraz sa vazne pytam  br

Casso

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 216
  • XSS locator
    • View Profile
    • casso <at> ic <at> cz
Re: Teoreticka informatika
« Reply #432 on: 09.01.2010, 18:30:05 »
jasne uz som ich nasiel .. vytlacil .. citam .. a nerozumiem ani slovu :(

no musim si to nejako zosumarizovat vsetko a poobede sa pustim na to ..
neznasam ked nie je vsetko pokope ale porozhadzovane .. 10000 PDF ... uz myslim ze si mohli napisat PORIADNE SKRIPTA !!!
...
Tie poriadne skripta su pripravene k tlaceniu uz zopar rokov...  bu
Odporucam sa to vsetko ucit zaradom, inak nieje sanca (to pisal tusim aj JCube :)), akonahle nieco preskocis, stratis suvislosti a nemas sancu. ja sa to ucim nepretrzite od 27.12 a viem relativne dobre 1-6tu čast a 7. tak z polovice. To čo si napisal tie knihy su celkom dobre, nadruhej strane niektore veci som sa zacinal ucit zo zosita eminky kde je to strucnejsie, a az potom som pozrel do knihy.

badi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 170
  • G ( . )( . ) GLE => Silicony Valery
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #433 on: 09.01.2010, 18:46:07 »

... Odporucam sa to vsetko ucit zaradom, inak nieje sanca ...

Zaradom podla tych tem myslis ?
Som rýchly ako Intel, lebo iba hádam, ale jedinečný ako AMD, keďže to viem aj zdôvodniť.

Casso

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 216
  • XSS locator
    • View Profile
    • casso <at> ic <at> cz
Re: Teoreticka informatika
« Reply #434 on: 09.01.2010, 19:03:22 »
Zaradom podla tych tem myslis ?
hlavne podtemy prechadzat zaradom, ale aj viacere temy nadvezuju na seba (3-4, 7-...). akonahle niecomu nerozumies, tak je to pravdepodobne preto, ze si nieco preskocil

badi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 170
  • G ( . )( . ) GLE => Silicony Valery
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #435 on: 09.01.2010, 20:32:15 »
to len ja mam ten problem alebo aj niekto iny ?
citam , pozeram skripta .. ale vidim len pismena a znaky, ktore ako celok my absolutne nic nehovoria
si pripadam ako by som cital nieco napisane pismom tutanchamona :-(
Som rýchly ako Intel, lebo iba hádam, ale jedinečný ako AMD, keďže to viem aj zdôvodniť.

ApokalypS

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 5801
  • apokalyps(a) sa mení..
    • View Profile
    • projekt k mojej diplomovke..
Re: Teoreticka informatika
« Reply #436 on: 09.01.2010, 20:42:32 »
njn, detto.. a nie len co sa tohto predmetu tyka :(
80% mozgu človeka tvorí kvapalina, v mojom prípade brzdová..

CHCEM S5 :zuzka: STARY IS :zuzka: !!!!
http://www.tu-ke.com/forum/o-nicom/otvoreny-list-vedeniu-firmy-dupress-(dodavatel-mais)/

DeNaTuReMaN

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 331
  • Achab
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #437 on: 09.01.2010, 20:46:55 »
Ja mam zase problemy najst veci co su napriklad vo vypracovanych otazkach od eminky nikde v skriptach alebo v ulmanovy. Alebo nachadzam veci napriklad ako prechodova funkcia TS ktora v kazdej knihe inak je definovana. Ale kazdopadne mi to zatial vela nehovori ved som len dnes zacal a presiel 2 a pol okruhu a to len presiel a hladal ze kde co je , to sa v tom este vobec nevyznam heh . No 13 teho bude veselo :)
V nedelu na obed budu krky

pepco

  • Guest
Re: Teoreticka informatika
« Reply #438 on: 09.01.2010, 20:54:26 »
osobne sa ucim len vyznacene temy, ktore sa vyskytli na skuske, vsetko sa aj tak nemam sancu naucit, takze budem rad ked budem vediet to co bolo (minule roky)

co sa tyka zdrojov odkial sa ucim, tak mam:
01 ZI Skripta - tie z moodlu
02 Turingove stroje
03 Algebry aalgoritmov

je to zaradom ako idu tie okruhy, zatial som presiel mensiu polovicku a nasiel som vsetko v skriptach, aj to co mala napisana Emika

johnyo13

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 629
  • I can stand my own ground...
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #439 on: 09.01.2010, 21:47:45 »
Hopcroft&Ulmann by som rozhodne nevynechal, okrem prvych dvoch okruhov (aj k tym sa tu da nieco najst) je tu perfektne vysvetlena cela prva polovica teorie, cize prekticky jedna teoreticka otazka ista... Ale v ziadnom pripade netreba citat celu knihu, ale ist podla okruhov!!
A to ze v tych roznych skriptach su konfiguracie ci prechodove funkcie inac zapisane, je nepodstatne, hudak nie je sujansky, je to jedno jak to zapises, hlavne nech je tomu rozumies... Ja som tiez pisal turingovsky vypocitatelne fcie podla jeho skript, ale konfiguracie TS som pisal tak jak su v ulmanovi a mal som takmer full(asi 22), a to som este mal chybu v tom hlavnom vzorci co tam je dalsie dolezite veci som zabudol spomenut. Dolezite je rozumiet tomu, ked sa ta daco opyta co tam mas napisane, musis vediet co to je! Mna sa napr. pytal co znamena <alfap> a ResZ
☼Ѿ☼ ... ☼Ѿ☼

mafo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 105
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #440 on: 10.01.2010, 15:54:49 »
necital som cele vlakno, ale ako clovek co bol trikrat u hudaka (este pri predmete ZI) mozem potvrdit, ze do pisomky piste len to, comu naozaj rozumiete.. ak nieco orafate z tahaku a neviete k tomu nic tak ste skoncili;

badi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 170
  • G ( . )( . ) GLE => Silicony Valery
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #441 on: 10.01.2010, 19:03:26 »
mam taku otazku na tych co uz boli na skuske a uspesne ...
je treba vediet k nejakej vete alebo definicii hned aj dokaz ? vyzadoval to ?
napr .. Veta : ze doplnok determ. jazyka je tiez determ. jazykom .. ta treba aj nejaky dokaz k tomu ?
Som rýchly ako Intel, lebo iba hádam, ale jedinečný ako AMD, keďže to viem aj zdôvodniť.

johnyo13

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 629
  • I can stand my own ground...
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #442 on: 10.01.2010, 19:15:44 »
ja som sa dokazy neucil (okrem PKP a Halting problem) lebo by mi to ucenie zabralo dvakrat tolko casu a navyse som im ani velmi nerozumel a ako som uz povedal, neodporucam pisat nieco comu nerozumiete. Samozrejme dolezite veci treba napisat aj pochopit :)
☼Ѿ☼ ... ☼Ѿ☼

badi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 170
  • G ( . )( . ) GLE => Silicony Valery
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #443 on: 10.01.2010, 20:48:09 »
Mna sa napr. pytal co znamena <alfap> a ResZ

sa tak nesmelo pytam .. ale <alfap> je nejaka konfiguracia TS ? a to ResZ je co ? je to tu uvedene ale nepise co to je ... iba ze bude sa to takto oznacovat

a este jedna vec. Hudak uvadza te TS je definovany 5-icov M ( K, E, T, a, q ) a Ullman zasa 6-ticou ( K, E, T, a, q, F ) .. tak ako teraz ?
« Last Edit: 10.01.2010, 20:53:46 by badi »
Som rýchly ako Intel, lebo iba hádam, ale jedinečný ako AMD, keďže to viem aj zdôvodniť.

DeNaTuReMaN

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 331
  • Achab
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #444 on: 10.01.2010, 21:08:24 »
Bordel to je, a tam dalej co je univerzalny turingov a viacej stop a pasok a halting problem , tak to z toho uz uplne chuj som :). Ale asi fakt treba vychadzat s tych vypracovanych od eminky a na doplnenie si precitat z knih ze co je co.
V nedelu na obed budu krky

ppt

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 935
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #445 on: 10.01.2010, 21:15:14 »
Univerzalny TS som pochopil az ked som to uplne pomalicky treti krat precital (Hopcroft). Halting problem ten dokaz ani <> nechapem :D

badi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 170
  • G ( . )( . ) GLE => Silicony Valery
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #446 on: 10.01.2010, 21:55:35 »
inak pani Hopcorft a Ullman maju zmysel pre humor :D

" Tento stroj nebudeme definovat formalne. Verime ze si ho citatel dokaze defnovat aj sam, ak bude chciet. "
Som rýchly ako Intel, lebo iba hádam, ale jedinečný ako AMD, keďže to viem aj zdôvodniť.

Ing. nemtom

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 7709
  • lofr dyslektik
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #447 on: 10.01.2010, 22:14:53 »
ej to bola za nasich cias velmi slavna veta ktora sa dodnes vyskytne v neformalnych rozhovoroch :D
brix will be shat

pepco

  • Guest
Re: Teoreticka informatika
« Reply #448 on: 10.01.2010, 22:26:59 »
Mna sa napr. pytal co znamena <alfap> a ResZ

sa tak nesmelo pytam .. ale <alfap> je nejaka konfiguracia TS ? a to ResZ je co ? je to tu uvedene ale nepise co to je ... iba ze bude sa to takto oznacovat

a este jedna vec. Hudak uvadza te TS je definovany 5-icov M ( K, E, T, a, q ) a Ullman zasa 6-ticou ( K, E, T, a, q, F ) .. tak ako teraz ?

badi:
1) ResZ - takto oznacujeme vysledok TS Z z danej konfiguracie
2) TS je bud definovany 5-icov alebo 6-icou, vtedy je uz uplne definovany, lebo obsahuje aj pociatocny stav q0, kdez v tej 5-ici nie je :) iba v tom je rozdiel

mafo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 105
    • View Profile
Re: Teoreticka informatika
« Reply #449 on: 11.01.2010, 02:23:55 »
inak pani Hopcorft a Ullman maju zmysel pre humor :D

" Tento stroj nebudeme definovat formalne. Verime ze si ho citatel dokaze defnovat aj sam, ak bude chciet. "


S pred roka ked som sa ucil na ZI/FJaA tak si pamatam Hudakov citat v knihe
"Dokaz ponechavame na citatela"