Author Topic: BP v TeX-u  (Read 5694 times)

veteran

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 956
    • View Profile
BP v TeX-u
« on: 23.12.2012, 15:12:44 »
Mal by som nejaké otázky ohľadom písania BP v TeX-u. Niežeby to "horelo", ale chcem dopredu vedieť, čo ma čaká :D (Tak snáď to tu niekto zo starších číta  :))

1. Tá šablóna, čo je na stránke TUKE LIB, je striktne daná a musím ju bezpodmienečne použiť?

Pýtam sa preto, lebo keď si ju stiahnem a otvorím v TeXnicCenter 2011, tak mi to po skompilovaní hádže chyby. Hlási nejaké použitie starého interfejsu na volanie babel-u.

Ďalej – je tam zadefinovaná slovenčina a aj napriek tomu tam používajú takéto príkazy:
\renewcommand{\figurename}{Obr\'azok}
\def\refname{Zoznam pou\v{z}itej literat\'ury}

atď... Plus dĺžne a mäkčene tam píšu, akoby ani slovenčinu nastavenú nemali \'a, \v{z},... TeXnicCenter má toto všetko v sebe integrované (nemusím definovať, ako sa majú popisovať obrázky, interpunkciu píšem normálne ako vo Worde).

2. Počul som, že v minulosti boli nejaké problémy s nekompatibilitou pri zadávaní práce do systému a do tlače. To sa odovzdávajú .tex súbory? Či len vygenerované pdf-ko?

3. Tiež som počul, že mali vo zvyku vydávať nové šablóny na prelome apríla a mája  :ohmygod: Je to pravda? 

DarthVader

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 507
    • View Profile
Re: BP v TeX-u
« Reply #1 on: 27.12.2012, 02:16:27 »
jj je pravda ze menia verziu sablony s radostou na prelome dakych terminov... sak klasika TUKE.

letolto

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 61
    • View Profile
Re: BP v TeX-u
« Reply #2 on: 22.01.2013, 13:35:05 »
S tou sablonou je tazke, ma vela chyb, napriklad ak mas obsah na viac ako jednu stranu, tak na dalsej sa ti uz zobrazi aj hlavicku a cislo strany... :) Ale na tvoje otazky, neverim, ze tie chyby opravia. Sablona je striktne dana, takze ju VIZUALNE menit nemozes: ze co je v latexu, to je jedno. Ty musis dodrzat len format. Ak sa ti s tym chce babrat, tak sprav si svoju sablonu, ale daj si pri tom pozor, aby sa podobala na oficialnu!

Mal by som nejaké otázky ohľadom písania BP v TeX-u. Niežeby to "horelo", ale chcem dopredu vedieť, čo ma čaká :D (Tak snáď to tu niekto zo starších číta  :))

1. Tá šablóna, čo je na stránke TUKE LIB, je striktne daná a musím ju bezpodmienečne použiť?

Pýtam sa preto, lebo keď si ju stiahnem a otvorím v TeXnicCenter 2011, tak mi to po skompilovaní hádže chyby. Hlási nejaké použitie starého interfejsu na volanie babel-u.

Ďalej – je tam zadefinovaná slovenčina a aj napriek tomu tam používajú takéto príkazy:
\renewcommand{\figurename}{Obr\'azok}
\def\refname{Zoznam pou\v{z}itej literat\'ury}

atď... Plus dĺžne a mäkčene tam píšu, akoby ani slovenčinu nastavenú nemali \'a, \v{z},... TeXnicCenter má toto všetko v sebe integrované (nemusím definovať, ako sa majú popisovať obrázky, interpunkciu píšem normálne ako vo Worde).

2. Počul som, že v minulosti boli nejaké problémy s nekompatibilitou pri zadávaní práce do systému a do tlače. To sa odovzdávajú .tex súbory? Či len vygenerované pdf-ko?

3. Tiež som počul, že mali vo zvyku vydávať nové šablóny na prelome apríla a mája  :ohmygod: Je to pravda?

veteran

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 956
    • View Profile
Re: BP v TeX-u
« Reply #3 on: 26.01.2013, 19:21:04 »
S tou sablonou je tazke, ma vela chyb, napriklad ak mas obsah na viac ako jednu stranu, tak na dalsej sa ti uz zobrazi aj hlavicku a cislo strany... :)
Hej, to som si všimol a platí to nielen pre ToC, ale aj pre ostatné zoznamy (list of tables, list of figures). Ale nie je to ťažké opraviť, dajú sa nájsť návody na nete, takže pohoda :)

A že vraj by sa malo v obsahu nad úroveň čísel strán písať slovo "Strana" (sth like this). Neviem, či to si vymysleli teraz ako nejaký nový "módny trend" alebo čo, ale aj na skúške z grafiky sa ma Šujanský pri prezeraní obsahu a zoznamov obrázkov atď. pýtal, že čo tie čísla znamenajú  :trestac: (nemal tam napísané, tak akože nevedel, čo to označuje...)
« Last Edit: 26.01.2013, 21:04:02 by veteran »

mino

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 181
    • View Profile
Re: BP v TeX-u
« Reply #4 on: 22.04.2013, 05:59:02 »
Teraz su na stranke https://etd.lib.tuke.sk/Sablony.aspx 3 sablony pre LaTeX. Ktoru treba pouzit? Ci to je jedno?
Co som si vsimol, tak lisia sa tym, ze v jednej su nadpisy po slovensky a na generovanie dokumentu sa ma pouzit pdfcslatex a v 2. su nadpisy po anglicky a ma sa pouzit pdflatex.

DarthVader

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 507
    • View Profile
Re: BP v TeX-u
« Reply #5 on: 22.04.2013, 06:03:44 »
Teraz su na stranke https://etd.lib.tuke.sk/Sablony.aspx 3 sablony pre LaTeX. Ktoru treba pouzit? Ci to je jedno?
Co som si vsimol, tak lisia sa tym, ze v jednej su nadpisy po slovensky a na generovanie dokumentu sa ma pouzit pdfcslatex a v 2. su nadpisy po anglicky a ma sa pouzit pdflatex.

tym padom skus to pouzit tak, ze ked pises po slovensky, ta tu slovensku a ked po anglicky, tak tu anglicku :D ale pozor neni som isty :D

mino

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 181
    • View Profile
Re: BP v TeX-u
« Reply #6 on: 22.04.2013, 06:11:16 »
Asi to tak spravim... :D

A este mam taku otazku...
Docital som sa, ze mam 2 moznosti. Pouzit
(1) \usepackage{slovak} + pdfcslatex
alebo
(2) \usepackage[slovak]{babel} + pdflatex

Bude nejaky rozdiel vo vyslednom PDF?
« Last Edit: 22.04.2013, 07:03:14 by mino »

DarthVader

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 507
    • View Profile
Re: BP v TeX-u
« Reply #7 on: 22.04.2013, 07:15:23 »
Asi to tak spravim... :D

A este mam taku otazku...
Docital som sa, ze mam 2 moznosti. Pouzit
(1) \usepackage{slovak} + pdfcslatex
alebo
(2) \usepackage[slovak]{babel} + pdflatex

Bude nejaky rozdiel vo vyslednom PDF?

skusis uvidis?

mino

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 181
    • View Profile
Re: BP v TeX-u
« Reply #8 on: 22.04.2013, 08:29:53 »
Mal som skor na mysli take veci, co nevidno na prvy pohlad a co ma mozno ani nenapadne kontrolovat (inak delene slova, ine uvodzovky, medzery o 3px sirsie a take... :D) Ja len ci nahodou niekto nevie...
Bakalarku asi napisem do tej CS sablony, v Texmakeri som si nastavil prikazy cslatex a pdfcslatex a momentalne to vyzera funkcne, takze som spokojny. :)
"Dufam", ze zmenia sablonu 12.5. :D

veteran

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 956
    • View Profile
Re: BP v TeX-u
« Reply #9 on: 22.04.2013, 23:26:32 »
Mal som skor na mysli take veci, co nevidno na prvy pohlad a co ma mozno ani nenapadne kontrolovat (inak delene slova, ine uvodzovky, medzery o 3px sirsie a take... :D) Ja len ci nahodou niekto nevie...
S delením slov môže byť problém, ale to závisí aj od LaTeX-prostredia.

No a potom tam sú už vyššie spomenuté problémy so zobrazovaním hlavičky/pätky pri viacstranovom obsahu.

esperian

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 873
    • View Profile
Re: BP v TeX-u
« Reply #10 on: 01.05.2013, 19:23:18 »
Mal som skor na mysli take veci, co nevidno na prvy pohlad a co ma mozno ani nenapadne kontrolovat (inak delene slova, ine uvodzovky, medzery o 3px sirsie a take... :D) Ja len ci nahodou niekto nevie...
Bakalarku asi napisem do tej CS sablony, v Texmakeri som si nastavil prikazy cslatex a pdfcslatex a momentalne to vyzera funkcne, takze som spokojny. :)
"Dufam", ze zmenia sablonu 12.5. :D

ako si nastavil tie prikazy cslatex a pdfcslatex ??

mino

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 181
    • View Profile
Re: BP v TeX-u
« Reply #11 on: 03.05.2013, 06:54:35 »
Mal som skor na mysli take veci, co nevidno na prvy pohlad a co ma mozno ani nenapadne kontrolovat (inak delene slova, ine uvodzovky, medzery o 3px sirsie a take... :D) Ja len ci nahodou niekto nevie...
Bakalarku asi napisem do tej CS sablony, v Texmakeri som si nastavil prikazy cslatex a pdfcslatex a momentalne to vyzera funkcne, takze som spokojny. :)
"Dufam", ze zmenia sablonu 12.5. :D

ako si nastavil tie prikazy cslatex a pdfcslatex ??

Options -> Configure Texmaker -> prve dva textboxy