Author Topic: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.  (Read 129448 times)

jany

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 161
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #150 on: 13.01.2009, 02:05:42 »
treba si napisat tahak so skript co su zavesene na katedre matiky

Korgen

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 349
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #151 on: 13.01.2009, 05:48:06 »
...z vlastnych skusenosti to len na teorii pri scrotterovi nedate na tahaku len tak lahko urcite ak nemate plny zapich, osobne sa budem ucit radsej prikaldy = numericke metody  :mishela

timwood

  • Guest
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #152 on: 13.01.2009, 22:13:49 »
...z vlastnych skusenosti to len na teorii pri scrotterovi nedate na tahaku len tak lahko urcite ak nemate plny zapich, osobne sa budem ucit radsej prikaldy = numericke metody  :mishela
ale ma vo zvyku davat body za teoriu?..alebo skrta vsetko...

piton

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 715
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #153 on: 13.01.2009, 22:14:59 »
jak ho poznam, tak skrta skoro vsetko...
"Iba život, ktorý žijeme pre ostatných, stojí za to." - Albert Einstein

drobcek

  • Newbie
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #154 on: 14.01.2009, 15:31:56 »
Neviete co asi bude na skuske,lebo ze to psominal na poslendej prednaske co asi bude.Dik za info

romeo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 75
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #155 on: 14.01.2009, 18:21:09 »
fakt ludia ked niekto vie o dajakych otazkach z minuleho rocnika tak nech to sem privesi  :trestac: aspon dajake okruhy ze co treba ,,, alebo  co na isto netreba....nech sa neucime vsetko zo skript..... :ropebanana: lebo to sa neda..... bu .....
....in dreams until my death i will wander on ....

ropman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 187
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #156 on: 14.01.2009, 18:30:36 »
Neviete co asi bude na skuske,lebo ze to psominal na poslendej prednaske co asi bude.Dik za info

ja som raz take pocul ze nemaju byt sustavy alebo co :) ale to je mozno blbost a mozno sa to tykalo opravneho zapoctu, ale neviem fakt by niekto mohol napisat :)

Jerryh

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 113
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #157 on: 14.01.2009, 18:39:36 »
priklady:
1. separujte realne korene rovnice 1+x+cos x=0. vypocitajte ich newtonovou metodou
2. iteracnou metodou vypocitajte sustavu rovnic (3 rovnice o 3 neznamych)
3. metodou najmensich storcov vypocitajte koeficienty pre y=ax+b  (dana tabulka; x0, y0)
4. 
5. ziarovky (ze nepreteka prude, ak dane su pravdepodobnosti ze ziarovky su bezchybne)
   
teoria:
6. banachova veta o pevnom bode + vypocitat "alfa" (uz neviem presnejak to bolo) pre f-ciu f(x)=0
7. lagrangeov interpolacny polynom + (daco) so 4 bodmi (nech napise kto si pamata)
8. definovat hustotu pravdepodobnosti nahodnej premennej + zakladne vlastnosti
9. obojstranny interval spolahlivosti pre smerodajnu odchylku (popisat symboli vo vzorci)

skupina C
priklad prvy - separujte korene e^-x  +x^2  -4 a vypocitajte pomocou iteracnej najvacsi s epsilon 0,001
priklad druhy pomocou iteracnej sustavu rovnic ale to nechcite po mne aby som vedel
priklad treti - tusim lagrangeov polynom podla tabulky a zistit f(-1)
priklad stvrty - netusim
priklad piaty - ziarovky prud nepreteka

            ----0,8 ----- 0,7----
           |                            |
-0,9 ----                             --------
           |                            |
            --------0,6----------

teoriu som vynechal ale bolo tam daco s gaussovym rozdelenim pravdepodobnosti
dokazom pri nelinearnych ze pomocou newtona isto dostanete x1,y1 ked mate x0, y0 (tomu som dost neporozumel ale budiz)
este tam bolo nieco so stvorcovanim f=ax+b, ze aproximovat tu funkciu podla metody MNS sa mi zda a napis rovnice na vypocet a a b a este nejaky lavostranny intervalovy odhad alebo jak mu je meno pre strednu hodnotu, aspon tak sa mi zda


1. separuj korene v f(x)=x^5-23x-2008 a aproximuj pomocou iteracnej metody...
2. daco s newtnom a nelinearnou funkciou (x0 a y0 boli dane + dajaka tabulka sa mi zda)... preskocil som, takze detaily neviem
3. myslim ze nejaky integral ci co, preskocil som
4. Riesit MNS a & b vo funkcii y=a + b/x podla tabulky ktora vyzerala asi nejak takto...

xi ||  1 |  3   |  4
yi || -1 |   1  |  1.5

5. ziarovky, boli zadane pravdepodobnosti ze su chybne, takze podla toho trebalo postupovat... Vyzeralo to nejak nasledovne:

    ___0.2___0.3___
   |                      |
--+------0.74-----+---
   |______0.2_____|

(za hodnoty nerucim, ale zhruba take cosi. ja som najprv zrobil komplementy a potom to riesil klasicky s tymi pravdepodobnostami ze funguju)

Teoria:

1. Riesenie f(x) = 0 Newtnovou metodou + dokaz (co ma dostalo, ale dokaz sa myslim robi cez tu rovnicu dotycnice)
2. Metody riesenia integralov... Tam som dal akurat lichobeznikovu a Simpsonovu na 4 riadky   Ani to neviem ci dobre
3. Vlastnosti distribucnej funkcie + vlastnost(i) pri diskretnej nahodnej premene
4. Regresna analyza (  )

vlajus

  • Guest
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #158 on: 14.01.2009, 18:56:09 »
Jerryh:
A pri ktorom prednášajúcom to bolo?

drobcek

  • Newbie
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #159 on: 14.01.2009, 19:17:05 »
No pekne otazocky, len je v tej matike celkovo bludna teoria ktora sa zapamätat neda :smokin: Tak to bude zaujimava skuska :ropebanana:

Korgen

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 349
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #160 on: 14.01.2009, 19:30:04 »
skupina A:
priklady:
1. separujte realne korene rovnice 1+x+cos x=0. vypocitajte ich newtonovou metodou
2. iteracnou metodou vypocitajte sustavu rovnic (3 rovnice o 3 neznamych)
3. metodou najmensich storcov vypocitajte koeficienty pre y=ax+b  (dana tabulka; x0, y0)
4. mali sme lichobeznikovou metodou vyratat urcity integral sin(x) ked <a,b>=<0;1,5>
5. ziarovky (ze nepreteka prude, ak dane su pravdepodobnosti ze ziarovky su bezchybne)
   
teoria:
6. banachova veta o pevnom bode + vypocitat "alfa" (uz neviem presnejak to bolo) pre f-ciu f(x)=0
7. lagrangeov interpolacny polynom + (daco) so 4 bodmi (nech napise kto si pamata)
8. definovat hustotu pravdepodobnosti nahodnej premennej + zakladne vlastnosti
9. obojstranny interval spolahlivosti pre smerodajnu odchylku (popisat symboli vo vzorci)

skupina C
priklad prvy - separujte korene e^-x  +x^2  -4 a vypocitajte pomocou iteracnej najvacsi s epsilon 0,001
priklad druhy pomocou iteracnej sustavu rovnic ale to nechcite po mne aby som vedel
priklad treti - tusim lagrangeov polynom podla tabulky a zistit f(-1)
priklad stvrty - netusim
priklad piaty - ziarovky prud nepreteka

            ----0,8 ----- 0,7----
           |                            |
-0,9 ----                             --------
           |                            |
            --------0,6----------

teoriu som vynechal ale bolo tam daco s gaussovym rozdelenim pravdepodobnosti
dokazom pri nelinearnych ze pomocou newtona isto dostanete x1,y1 ked mate x0, y0 (tomu som dost neporozumel ale budiz)
este tam bolo nieco so stvorcovanim f=ax+b, ze aproximovat tu funkciu podla metody MNS sa mi zda a napis rovnice na vypocet a a b a este nejaky lavostranny intervalovy odhad alebo jak mu je meno pre strednu hodnotu, aspon tak sa mi zda

skupina B:
1. separuj korene v f(x)=x^5-23x-2008 a aproximuj pomocou iteracnej metody...
2. daco s newtnom a nelinearnou funkciou (x0 a y0 boli dane + dajaka tabulka sa mi zda)... preskocil som, takze detaily neviem
3. myslim ze nejaky integral ci co, preskocil som
4. Riesit MNS a & b vo funkcii y=a + b/x podla tabulky ktora vyzerala asi nejak takto...

xi ||  1 |  3   |  4
yi || -1 |   1  |  1.5

5. ziarovky, boli zadane pravdepodobnosti ze su chybne, takze podla toho trebalo postupovat... Vyzeralo to nejak nasledovne:

    ___0.2___0.3___
   |                      |
--+------0.74-----+---
   |______0.2_____|

(za hodnoty nerucim, ale zhruba take cosi. ja som najprv zrobil komplementy a potom to riesil klasicky s tymi pravdepodobnostami ze funguju)

Teoria:

1. Riesenie f(x) = 0 Newtnovou metodou + dokaz (co ma dostalo, ale dokaz sa myslim robi cez tu rovnicu dotycnice)
2. Metody riesenia integralov... Tam som dal akurat lichobeznikovu a Simpsonovu na 4 riadky   Ani to neviem ci dobre
3. Vlastnosti distribucnej funkcie + vlastnost(i) pri diskretnej nahodnej premene
4. Regresna analyza (  )


PRE NEKOMPLETNOST DOPLNIM JERRYHO:

- vsetko to bolo z minuleho roku pravdepodobne z RIADNEHO terminu
- pravdepodobne vsetko to bolo so SCHROTTEROM

a doplnim este:

TOTO by malo byt takisto vsetko pravdepodobne so SCHROTTEROM, a pravdepodobne to bol OPRAVNY termin:

skupina ?:

priklady:
-ziarovky,
-separacia korenov,odhadnut korene iteracnou metodou s presnostou 0.001  fcie 4-xˆ2 + ln(x-4)=0,
-MNS odhadnut koeficienty a a b,bola zadana tabulka s Xi a Yi  , predpis fcie bol y=a*xˆb,
-lichobeznikova metoda na vypocet integralu, <-1,2> ,pod integralom bolo tusim cos x
-Newtonova metoda,boli dane Xo a Yo a predpisy dvoch funkcii,trebalo vypocitat X1 a Y1,nepamatam si to presne
teoria:
-lagrangeov interpolacny polynom
-ako sa vypocita stredna hodnota a disperzia
-nieco s Eulerovou metodou
-x
-xx

skupina B:

priklady:
1. Iteracna met. 4-x^2+ln(x+4) eps:0,001
2. Sustava nelin. rovnic newtonom. boli dve rovnice a zadane x0 , y0. trebalo urcit x1 a y1
3. MNS. bola tabulka a funkcia y=alfa*x^beta
4. Lich. pravidlom int (od -1 po 2) cos x dx
5. Ziarovky. zadane pravdepodobnosti ze su chybne. treba vyp. pravd. kedy prud nepreteka.
teoria:
1. Lagrangeov interpolacny polynom
2. Couchyho vetu dokazat Eulerom. abo take daco
3. Podmienena pravdepodobnost + 5 jej vlastnosti
4. Stredna hodnota nahodnej premennej a smerodajna odchylka pre a) diskr. rozdel. pravd. b) spoj. rozdel. pravd.

skupina A:

priklady:
1. separovat korene y=x-4-sinx  a urcit ich s presnostou E=0.05 (alebo 0.005) HOCIAKOU metodou
2. Iteracnou metodou sustavu rovnic
3. metoda najmensich stvorcov , zavislost tam bola nejaka b=(c-1)/x+1 abo tak dajak netusim uz
4. Rungeho-Kutova metoda pre cauchyho ulohu s krokom 0,2 ak y(2)=1 a mame vypocitat v bode 2,2 .... rovnicu nepamatam
5. ziarovky
teoria:
1. dajaky dokaz dacoho 
2. opisat vypocet integralu lichobeznikovou metodou
3. nezavisle javy, system nezavislych javov, a bernoulliho rovnica
4. definicia a graf funkcie hustoty a distribucnej funkcie pre normalne (Gaussovo) rozdelenie

Korgen

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 349
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #161 on: 14.01.2009, 19:34:15 »
fakt ludia ked niekto vie o dajakych otazkach z minuleho rocnika tak nech to sem privesi  :trestac: aspon dajake okruhy ze co treba ,,, alebo  co na isto netreba....nech sa neucime vsetko zo skript..... :ropebanana: lebo to sa neda..... bu .....

A co keby si si tak nahodou presiel topicy o NMPAMS z archivu 2007/2008 a tam si to vsetko zistil sam?  :whacko: :huh2: :whacko: ci si az taky lenivy ze pockas kym to sem niekto vsetko vypise za teba a ulahci ti robotu?  :kissmyass:

Jerryh

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 113
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #162 on: 14.01.2009, 20:37:01 »
Jerryh:
A pri ktorom prednášajúcom to bolo?
schrotter

Sxx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 329
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #163 on: 14.01.2009, 20:38:06 »
kazdopadne ulahci robotu kopu ludom, a nevravim o sebe :)


stricky

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 6641
  • "LOCKnem vsetkych vratane Hun?a"
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #164 on: 14.01.2009, 21:06:45 »
fakt ludia ked niekto vie o dajakych otazkach z minuleho rocnika tak nech to sem privesi  :trestac: aspon dajake okruhy ze co treba ,,, alebo  co na isto netreba....nech sa neucime vsetko zo skript..... :ropebanana: lebo to sa neda..... bu .....

skus si pozriet archiv tu na fore... isto tam nieco najdes...

LNC

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1003
  • biflošskí geekovia, to je moje
    • View Profile
    • grcke
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #165 on: 14.01.2009, 21:34:15 »
ja ocenujem, ze to tu niekto napisal, hned mam o dooooost roboty menej.. THX!
Korgen, nestresuj tolko ;)
http://www.digitalnysvet.sk/ lubim moj HP Probook

ivo261as

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 315
  • lorem ipsum...
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #166 on: 14.01.2009, 21:40:39 »
ako je to na teórii zo Schrotterom? Škrtá všetko? Neviem čo sa mám učiť, či len teóriu alebo príklady, mám celkom dobrý zápich tak sa chcem naučiť len časť..
If you can't finish your work in 24 hours, work at night.
http://www.utfg.net/

romeo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 75
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #167 on: 14.01.2009, 21:46:38 »
fakt ludia ked niekto vie o dajakych otazkach z minuleho rocnika tak nech to sem privesi  :trestac: aspon dajake okruhy ze co treba ,,, alebo  co na isto netreba....nech sa neucime vsetko zo skript..... :ropebanana: lebo to sa neda..... bu .....

A co keby si si tak nahodou presiel topicy o NMPAMS z archivu 2007/2008 a tam si to vsetko zistil sam?  :whacko: :huh2: :whacko: ci si az taky lenivy ze pockas kym to sem niekto vsetko vypise za teba a ulahci ti robotu?  :kissmyass:

no ano...a pravdupovediac som si myslel ze ten magor budes ty :ahaha:.... :hammer:   lebo s tym ze ma kritizujes nepomozes nikomu ale ked dakto tu da otazky ako aj spravili tak to
kazdopadne ulahci robotu kopu ludom, a nevravim o sebe :)
... :emot-dance:   a nic zlom.... :beer1:
....in dreams until my death i will wander on ....

romeo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 75
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #168 on: 14.01.2009, 21:49:03 »
ja ocenujem, ze to tu niekto napisal, hned mam o dooooost roboty menej.. THX!
Korgen, nestresuj tolko ;)

  br  za malo...
....in dreams until my death i will wander on ....

Jerryh

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 113
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #169 on: 14.01.2009, 21:55:29 »
ako je to na teórii zo Schrotterom? Škrtá všetko? Neviem čo sa mám učiť, či len teóriu alebo príklady, mám celkom dobrý zápich tak sa chcem naučiť len časť..
minuly rok skrtal ked bola teoria presne ako v skriptach

P@4k

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #170 on: 15.01.2009, 01:13:23 »
tak treba teoriu "parafrazovat"  :j_rolleyes:    bv bv bv bv bv bv

hrochodyl

  • Newbie
  • *
  • Posts: 44
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #171 on: 15.01.2009, 03:46:48 »
ahojte ludia. Pocul som nejaku neoverenu informaciu ze Dano na cvikach daval body za prednasky, ak tam clovek nebol, ale ak mu doniesol prepisane poznamky... nevie niekto co je na tom pravdy?
Uz je to hotove, len to este treba dokoncit...
while(!sleep()){sheep++;}

Matejus

  • Guest
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #172 on: 15.01.2009, 04:07:48 »
rozdelil schrotter aké bude bodovanie za teóriu a za príklady ? nepamätá si to niekto ?

ropman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 187
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #173 on: 15.01.2009, 23:59:49 »
v tej teorii pri tych vsetkych moznych metodach treba tie odvodenia metod jak to je v skriptach ? ked hej tak to je fakt hardcore, ked nie tak nevidim rozdiel medzi teoriou a prikladmi...

drtic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 200
    • View Profile
Re: Num. Mat. Pravdepodobnost a mat. stat.
« Reply #174 on: 16.01.2009, 00:46:06 »
Na poslednej prednaske(paralelka A) bolo spominane, ze prikladov bude viac z poslednych casti, cize tie co neboli na zapoctovkach. A z teorie, ze dokaz bude len jeden alebo ziadny.