Author Topic: FJAP  (Read 121274 times)

bEnd3r

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 143
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #250 on: 20.10.2011, 20:17:36 »
ak som pochopil dobre tak ma byt este aspon jedna prezencka.. a je jedno ci to je fer alebo nie, mozes si maximalne pohundrat a hotovo, vela toho nezmenime  >:( (a milaninho, preco potom urobili prednasky nepovinne?)

Tren

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1060
  • Fortes fortuna adiuvat
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #251 on: 20.10.2011, 20:26:03 »
ak som pochopil dobre tak ma byt este aspon jedna prezencka.. a je jedno ci to je fer alebo nie, mozes si maximalne pohundrat a hotovo, vela toho nezmenime  >:( (a milaninho, preco potom urobili prednasky nepovinne?)
lebo ziaci tam sedeli len pre body a spali alebo vyrusovali tam zbytocne, to chapem ze zrusili body a su nepovinne. ale nech je to celoplosne a clovek vie nacom je, takto je to take ze bud alebo  ??? (tiez som prave nebol na prednaske)

paloSK

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 613
  • :D
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #252 on: 20.10.2011, 21:33:20 »
ak som pochopil dobre tak ma byt este aspon jedna prezencka.. a je jedno ci to je fer alebo nie, mozes si maximalne pohundrat a hotovo, vela toho nezmenime  >:( (a milaninho, preco potom urobili prednasky nepovinne?)
lebo ziaci tam sedeli len pre body a spali alebo vyrusovali tam zbytocne, to chapem ze zrusili body a su nepovinne. ale nech je to celoplosne a clovek vie nacom je, takto je to take ze bud alebo  ??? (tiez som prave nebol na prednaske)
Ani ja som akurat na tej jedinnej nebol  >:(
:D

Don_Corleone

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 66
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #253 on: 20.10.2011, 22:02:49 »
Na dnešnom cviku som sa dopočul ze dokumentaciu k zadaniu treba pisat perom ručne a nie len vytlacit ... a ze to bude zaroven podklad ku skuske pre prof. Kollara ... co je na tom pravdy ???

Domino_666

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 88
    • View Profile
    • Dudo Aliens Racing Team
Re: FJAP
« Reply #254 on: 21.10.2011, 00:05:32 »
prava asociatinost je ze 1+2+3+4 = (1+(2+(3+4))) tzn. najprv vypocita 3+4 potom k tomu +2 a nakoniec +1
lava asociatinost je ze 1+2+3+4 = (((1+2)+3)+4)

priorita - tak ako si napisal.. cize ak mas v zadani ze * ma vyssiu prioritu ako / tak potom vyraz
2*3/6=((2*3)/6)
ak by / malo vyssiu prioritu ako * tak potom
2*3/6=(2*(3/6)

Ďakujem mockrát, presne takto som to potreboval  :)

Boost

  • Newbie
  • *
  • Posts: 3
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #255 on: 21.10.2011, 20:31:49 »
nemohol by mi niekto pomôcť?
mám zadanie 30tku čiže :
&& lava asociativita, nizsia priorita
||   lava asociativita, vyssia priorita

Expr->{<&&>OR}
OR->Term{<||>Term}
Term-> <VALUE> | <(>Expr<)>

neviem či som to napísal dobre, pls skontrolujte a ak som to napísal zle, pls opravte ma... vopred ďakujem  :)

Cici

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 98
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #256 on: 22.10.2011, 17:51:53 »
nemohol by mi niekto pomôcť?
mám zadanie 30tku čiže :
&& lava asociativita, nizsia priorita
||   lava asociativita, vyssia priorita

Expr->{<&&>OR}
OR->Term{<||>Term}
Term-> <VALUE> | <(>Expr<)>

neviem či som to napísal dobre, pls skontrolujte a ak som to napísal zle, pls opravte ma... vopred ďakujem  :)


podla mna to ma byt
Expr -> OR { <&&> OR}
OR -> Term {<||> Term}
Term -> <VALUE> | <(> Expr<)>

veteran

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 956
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #257 on: 22.10.2011, 18:28:21 »
Rád by som sa uistil o takejto veci. Na prednáške bolo povedané, že ak je nejaká operácia (dajme tomu, že *) neasociatívna, tak potom výraz zadaný bez zátvoriek je chybný výraz. Rozumiem tomu teda správne, že v mojom zadaní (keďže mám operáciu * predpísanú ako neasociatívnu) ak niekto zadá napr. 2*4*6, tak mu to má vypísať chybovú hlášku? A teda má zadať buď (2*4)*6 alebo 2*(4*6).

xxx3

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #258 on: 22.10.2011, 18:40:21 »
nam to bolo vysvetlovane asi tak, ze ak je neasociativnost a zadas 2*3*6*8*5 tak ti to spravi 2*3 a zvysok zahodi, dalej uz nejde

orsi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 182
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #259 on: 22.10.2011, 18:59:32 »
Rád by som sa uistil o takejto veci. Na prednáške bolo povedané, že ak je nejaká operácia (dajme tomu, že *) neasociatívna, tak potom výraz zadaný bez zátvoriek je chybný výraz. Rozumiem tomu teda správne, že v mojom zadaní (keďže mám operáciu * predpísanú ako neasociatívnu) ak niekto zadá napr. 2*4*6, tak mu to má vypísať chybovú hlášku? A teda má zadať buď (2*4)*6 alebo 2*(4*6).
toto je velmi dobra otazka. na prednaske som to nezachytil.
nam to bolo vysvetlovane asi tak, ze ak je neasociativnost a zadas 2*3*6*8*5 tak ti to spravi 2*3 a zvysok zahodi, dalej uz nejde
mne to funguje tak že ked dam 2*3*4 tak vypíše 6 ostatné čísla si nevšíma (tie dalsie násobenia) a vlastne to ignoruje ale nevypíše žiadnu chybu. tak neviem ako to má byť. a ked dám (2*3)*4 tak vypise 24. mam * neasociativne

Cici

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 98
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #260 on: 22.10.2011, 19:12:32 »
mne to funguje tak že ked dam 2*3*4 tak vypíše 6 ostatné čísla si nevšíma (tie dalsie násobenia) a vlastne to ignoruje ale nevypíše žiadnu chybu. tak neviem ako to má byť. a ked dám (2*3)*4 tak vypise 24. mam * neasociativne

tak to aj ma fungovat pokym nemas zotavenie

Maxxtro

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #261 on: 22.10.2011, 20:59:48 »
mohol by sa niekto na to pozrieť či to je správne..ďakujem  ;)

| | - pravá asoc., 1
&& - neasoc., 2

Expr -> Or [< | | > Expr]
Or -> Term [< && > Term]
Term -> <value> <(> Expr <)>



veteran

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 956
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #262 on: 22.10.2011, 21:59:02 »
Rád by som sa uistil o takejto veci. Na prednáške bolo povedané, že ak je nejaká operácia (dajme tomu, že *) neasociatívna, tak potom výraz zadaný bez zátvoriek je chybný výraz. Rozumiem tomu teda správne, že v mojom zadaní (keďže mám operáciu * predpísanú ako neasociatívnu) ak niekto zadá napr. 2*4*6, tak mu to má vypísať chybovú hlášku? A teda má zadať buď (2*4)*6 alebo 2*(4*6).
toto je velmi dobra otazka. na prednaske som to nezachytil.
nam to bolo vysvetlovane asi tak, ze ak je neasociativnost a zadas 2*3*6*8*5 tak ti to spravi 2*3 a zvysok zahodi, dalej uz nejde
mne to funguje tak že ked dam 2*3*4 tak vypíše 6 ostatné čísla si nevšíma (tie dalsie násobenia) a vlastne to ignoruje ale nevypíše žiadnu chybu. tak neviem ako to má byť. a ked dám (2*3)*4 tak vypise 24. mam * neasociativne
No dobre, a čo ak bude takýto príklad?

* neasociatívne, nižšia priorita
/ ľavoasociatívne, vyššia priorita

2*100/10/10*5*2*6/3

najprv spraví delenie (vyššia priorita, ľavoasoc.)
(100/10/10)=((100/10)/10)=1

potom 6/3=2

a potom prejde na neasociatívne násobenie
2*1*5*2*2

a vypočíta nakoniec len 2*1=2

Je to tak? Alebo nie?


zaky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 95
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #263 on: 24.10.2011, 07:23:11 »
ano neasociativnost je o tom ze musis explicitne vyjadrit zatvorky a ak ich nevyjadris tak v pripade ze mas viac krat nejaky operator tak ti zoberie len ten prvy a ostatne odignoruje, co vyplyva aj zo samostnatnej nakreslenej gramatiky(ak ju mas dobre napisanu a si ju prejdes tak zistis ze ti proste zbytok vyrazu odignoruje)


a vypočíta nakoniec len 2*1=2

Je to tak? Alebo nie?
cize ano, malo by to tak byt, vravim malo, lebo niesom odbornik ale z toho co som sa naucil  to tak chapem :)

92% teenagerů neposlouchá svojí maminku. Patříš-li mezi zbývajících 8%, dej si tohle do podpisu

veteran

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 956
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #264 on: 24.10.2011, 14:13:36 »
ano neasociativnost je o tom ze musis explicitne vyjadrit zatvorky a ak ich nevyjadris tak v pripade ze mas viac krat nejaky operator tak ti zoberie len ten prvy a ostatne odignoruje, co vyplyva aj zo samostnatnej nakreslenej gramatiky(ak ju mas dobre napisanu a si ju prejdes tak zistis ze ti proste zbytok vyrazu odignoruje)


a vypočíta nakoniec len 2*1=2

Je to tak? Alebo nie?
cize ano, malo by to tak byt, vravim malo, lebo niesom odbornik ale z toho co som sa naucil  to tak chapem :)
Dík  ;)

Už mám čosi naprogramované, no zatiaľ to vie uprednostňovať delenie pred násobením - zátvorky som môj program ešte nenaučil používať  ;D

darkoooooo

  • Guest
Re: FJAP
« Reply #265 on: 24.10.2011, 22:45:06 »
Vzhladom nato ze od cviciaceho nemam dostatocne info ku zadaniu , tak som sa obratil tu ...... mam  zadanie

&& a ||
obidve neasociativne

&& priorita 1  a || priorita 2


ako napisat gramatiku ? vobec neviem co to je a ako to riesit...na cviku len opisal z papiera a to bolo tak vsetko .....rad by som sa to dozvedel  bk

paloSK

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 613
  • :D
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #266 on: 24.10.2011, 23:08:54 »
Vzhladom nato ze od cviciaceho nemam dostatocne info ku zadaniu , tak som sa obratil tu ...... mam  zadanie

&& a ||
obidve neasociativne

&& priorita 1  a || priorita 2


ako napisat gramatiku ? vobec neviem co to je a ako to riesit...na cviku len opisal z papiera a to bolo tak vsetko .....rad by som sa to dozvedel  bk
jj vysvetlite niekto znaly co a ako treba robit, najlepsie ako 5 rocnemu decku, lebo inak nepochopim  ;D ;D
:D

Cici

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 98
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #267 on: 25.10.2011, 00:37:56 »
Tak ja sa pokusim - polopatisticky, pre potrebu zadania:

- priorita rastie z hora nadol (cize ked ma mat * vacsiu prioritu ako + tak musi byt v gramatike nizsie, na nizsim riadku)

- pre kazdy operator s inou prioritou je potrebne spravit "novy riadok gramatiky"

- podla asociativnosti bude mat dany riadok tvar:
   - ľavá:  Vyraz -> Podvyraz { op Podvyraz }
   - pravá:  Vyraz -> Podvyraz [ op Vyraz ]
   - neasociatívnosť: Vyraz -> Podvyraz [ op Podvyraz ]
   (vyraz znamena nazov retazca, podvyraz znamena nazov retazca o riadok nizsie, op je operand)

- uplne na konci je vyhodnotenie Terminalneho symbolu (symbol ktory nevyhodi SERROR) a zatvoriek - Term -> <value> | <(> Expr <)>

napriklad:
   operator "+":  lava asociativnost, najnizsia priorita
   operator "*": prava asociativnost, stredna priorita
   operator "^": neasociativne, najvyssia priorita

   gramatika:
   Expr -> Mul { <+> Mul}
   Mul -> Pow [ <*> Mul]
   Pow -> Term [ <^> Term]
   Term -> <value> | <(> Expr <)>

darkoooooo

  • Guest
Re: FJAP
« Reply #268 on: 25.10.2011, 01:46:25 »
Tak ja sa pokusim - polopatisticky, pre potrebu zadania:

- priorita rastie z hora nadol (cize ked ma mat * vacsiu prioritu ako + tak musi byt v gramatike nizsie, na nizsim riadku)

- pre kazdy operator s inou prioritou je potrebne spravit "novy riadok gramatiky"

- podla asociativnosti bude mat dany riadok tvar:
   - ľavá:  Vyraz -> Podvyraz { op Podvyraz }
   - pravá:  Vyraz -> Podvyraz [ op Vyraz ]
   - neasociatívnosť: Vyraz -> Podvyraz [ op Podvyraz ]
   (vyraz znamena nazov retazca, podvyraz znamena nazov retazca o riadok nizsie, op je operand)

- uplne na konci je vyhodnotenie Terminalneho symbolu (symbol ktory nevyhodi SERROR) a zatvoriek - Term -> <value> | <(> Expr <)>

napriklad:
   operator "+":  lava asociativnost, najnizsia priorita
   operator "*": prava asociativnost, stredna priorita
   operator "^": neasociativne, najvyssia priorita

   gramatika:
   Expr -> Mul { <+> Mul}
   Mul -> Pow [ <*> Mul]
   Pow -> Term [ <^> Term]
   Term -> <value> | <(> Expr <)>


no daco som vydumal ... snad som dobre pochopil  :   


 Expr ->  And [<^> And]
And -> Term [<v> Term]
Term -> <value> | <(> Expr <)>

‎&&     1 priorita         neasociativnost
||       2 pririorita       neasociativnost
« Last Edit: 25.10.2011, 01:50:11 by darkoooooo »

kepasa

  • Newbie
  • *
  • Posts: 24
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #269 on: 25.10.2011, 02:00:21 »
len sa mi to zda alebo Bacikova vravela v stredu na cviku, ze mame v 6.t doniest gramatiku k zadaniu? ....keby nie tak nestresujte to sa mi len tak marí

Tren

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1060
  • Fortes fortuna adiuvat
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #270 on: 25.10.2011, 02:02:11 »
len sa mi to zda alebo Bacikova vravela v stredu na cviku, ze mame v 6.t doniest gramatiku k zadaniu? ....keby nie tak nestresujte to sa mi len tak marí
to sme mali mat hotove uz na 5. cviko  :) ak dobre viem

kepasa

  • Newbie
  • *
  • Posts: 24
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #271 on: 25.10.2011, 02:05:36 »

dobre, takze na 6. mame nieco doniest?

esperian

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 873
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #272 on: 25.10.2011, 02:18:20 »
no neviem ci teraz napisem dobre, ak nie tak nech ma opravi, ale ju to nesere aj ked nedoneses nic, mne sa zda ze hovorila este ked sme mali na 5 cviko doniest gramatiku, ze sa mozme spytat ze ci to mame dobre alebo nieco proste sa popytat... ale tak pre tvoje dobro je asi lepsie si nieco pripravit a pytat sa co nevies aby si potom nemusel kupovat zadanie... na 5 cviko si mal mat spraveny interpretátor a teraz na sieste doplnit prekladac

xxx3

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #273 on: 25.10.2011, 02:32:05 »
ako pise esperian ... vo vlastnom zaujme, ked nemas nic nemusis mat, ... len ak mas nieco a chces sa nieco spytat

esperian

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 873
    • View Profile
Re: FJAP
« Reply #274 on: 25.10.2011, 04:04:53 »
inak spojazdnil uz niekto ten prekladac ??