Author Topic: Numerická matematika, pravdepodobnos? a matematická štatistika  (Read 46639 times)

jany1

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 66
    • View Profile
neviem ale tipol by som, ze a moze byt 0,1 odtial: 1-(0,3+0,2+0,4)=0,1 (sucet pravdepodobnosti je 1) a potom kedze mas zadane E co je priemer ak si dobre pamatam tak to tam podosadzujes, ponasobis a poscitas asi takto: -3=ax0,1+2x0,3+5x0,2+9x0,4 a b odtial vyjde -82. Tak som to riesil na skuske, ale skusku nemam tak neviem ci je to dobre... a potom  D(X) podla dajakeho vzorca (neviem ho najst) a prevdepodobnost neviem ako...

tragedy11

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 68
    • View Profile
nemate niekto odfotenu skusku?alebo aspon priklady co boli, ked si este niekto pamata ?siklo by sa :)

//tu pravdepodobnost co bola pri schroterovi co najvacsia pravdepod. daco s kockou a ze padne 6tka ?nepamata nikto ze co a jak na to ?alebo aspon spravne znenie :D

jany1

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 66
    • View Profile
znenie: aka je pravdepodobonost najpravdepodobnejsieho poctu padnutych sestiek na beznej hracej kocke pri desiatich nezavislych hodoch.

ako by to asi mohlo byt: asi sa to da aj nejak sofistikovanejsie, ale mne napadlo toto: pomocou bernouliho vzorca si vies vypocitat pravdepodobnost ze sestka padne raz, dva krat, tri krat....desat krat. Cize 10 krat pouzijes bernouliho vzorec: (10 nad x) krat 1/6  na x-tu krat (1-1/6) na 10-x kde x je pocet padnutych sestiek teda od 1 do 10. No a najvacsi vysledok z tych desiatich by mala byt spravna odpoved. Ale opakujem, ze si niesom isty ci je to spravny postup a ajked je, pride mi dost pracny a myslim, ze sa to mozno da aj nejdnoduchsie....

rebro

  • Newbie
  • *
  • Posts: 35
    • View Profile
z teorie si pamatam, ze bolo nieco s lichobeznikovou metodou.. napisat vseobecny vzorec, vysvetlit jednotlive znaky. potom trebalo napisat lagrangeov interpolacny polynom s tym ze boli urcene x1=a, x2=b, x3=c alebo nejak podobne. a bola este uloha kde si mal napisat kroky testovania statistickych charakteristik.

zip

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
    • View Profile
znenie: aka je pravdepodobonost najpravdepodobnejsieho poctu padnutych sestiek na beznej hracej kocke pri desiatich nezavislych hodoch.

ako by to asi mohlo byt: asi sa to da aj nejak sofistikovanejsie, ale mne napadlo toto: pomocou bernouliho vzorca si vies vypocitat pravdepodobnost ze sestka padne raz, dva krat, tri krat....desat krat. Cize 10 krat pouzijes bernouliho vzorec: (10 nad x) krat 1/6  na x-tu krat (1-1/6) na 10-x kde x je pocet padnutych sestiek teda od 1 do 10. No a najvacsi vysledok z tych desiatich by mala byt spravna odpoved. Ale opakujem, ze si niesom isty ci je to spravny postup a ajked je, pride mi dost pracny a myslim, ze sa to mozno da aj nejdnoduchsie....


da sa to aj jednoduchsie... my sme na cviku ratali podobny priklad pomocou intervalu < np-q , np+p >
n = pocet pokusov
p = pravdepodobnost priaznivej udalosti
q = 1 - p

V tomto priklade vyde interval <0,83 ; 1,8> a jedine cele cislo v tom intervale (1) je riesenie... cize najpravdepodobnejsi pocet je 1...
Čím som starší, tým mám viac rokov...

jany1

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 66
    • View Profile
z teorie este bolo daco s newtonom, ale nepamatam presne co len viem ze to trebalo dokazat (za 10 bodov)
a z prikladov este bola metoda runge kutta a iteracnou metodou odhadnut koren(e) jednej rovnice

jany1

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 66
    • View Profile
znenie: aka je pravdepodobonost najpravdepodobnejsieho poctu padnutych sestiek na beznej hracej kocke pri desiatich nezavislych hodoch.

ako by to asi mohlo byt: asi sa to da aj nejak sofistikovanejsie, ale mne napadlo toto: pomocou bernouliho vzorca si vies vypocitat pravdepodobnost ze sestka padne raz, dva krat, tri krat....desat krat. Cize 10 krat pouzijes bernouliho vzorec: (10 nad x) krat 1/6  na x-tu krat (1-1/6) na 10-x kde x je pocet padnutych sestiek teda od 1 do 10. No a najvacsi vysledok z tych desiatich by mala byt spravna odpoved. Ale opakujem, ze si niesom isty ci je to spravny postup a ajked je, pride mi dost pracny a myslim, ze sa to mozno da aj nejdnoduchsie....


da sa to aj jednoduchsie... my sme na cviku ratali podobny priklad pomocou intervalu < np-q , np+p >
n = pocet pokusov
p = pravdepodobnost priaznivej udalosti
q = 1 - p

V tomto priklade vyde interval <0,83 ; 1,8> a jedine cele cislo v tom intervale (1) je riesenie... cize najpravdepodobnejsi pocet je 1...

hej, myslel som si ze je musi byt aj jednoduchsi sposob, ale toto riesenie som v zosite nemal... ja by som bol aj tak najradsej, keby z pravdepodobnosti dal ziarovky :)

zip

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
    • View Profile
neviem ale tipol by som, ze a moze byt 0,1 odtial: 1-(0,3+0,2+0,4)=0,1 (sucet pravdepodobnosti je 1) a potom kedze mas zadane E co je priemer ak si dobre pamatam tak to tam podosadzujes, ponasobis a poscitas asi takto: -3=ax0,1+2x0,3+5x0,2+9x0,4 a b odtial vyjde -82. Tak som to riesil na skuske, ale skusku nemam tak neviem ci je to dobre... a potom  D(X) podla dajakeho vzorca (neviem ho najst) a prevdepodobnost neviem ako...

no mne to tiez vyslo -82... a D(X) my i vyslo 722,8 podla vzorca D(X) = Σ pi (xi - E(X)^2)...  (tie i-cka maju byt ako indexy )
A celkom by ma zaujimalo ako vypocitat P(-82 <= X < 722,8)...
Čím som starší, tým mám viac rokov...

tragedy11

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 68
    • View Profile
a dokazat tu Newtonovu za 10b bolo, sust.nelinear.rovnic Newt.metodou alebo Newtonova metoda-metoda dotycnic ?lebo nepamatam nejak

calys

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 106
    • View Profile
k tej pravdepodobnosti bude P=1, lebo je to vlastne P(x=a) + P(x<Dx) a to s vsetky pravdepodobnosti, lebo x nadobuda vsetky svoje hodnoty mensie ako Dx a vecsie ako a. A nema niekto ako vyzera ten dokaz ku tej Newtonovej metode pre riesenie sustavy nelinearnych rovnic?

Gabriel85

  • Newbie
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Awojte,

v stredu idem na skusku k Danovi, vie niekto napisat, ake druhy prikladov boli pri nom na skuske, co si mam dokladne pozriet.
A hlavne co bolo z teorie - a ci nieje nejaky vypis teorie co bude z velkej pravdepodobnosti.

Lebo sa to tu premiesava Dano - Schrotter.

Dakovala.

chaser

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 87
    • View Profile
newtonova metoda na 100%

tragedy11

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 68
    • View Profile
k tej pravdepodobnosti bude P=1, lebo je to vlastne P(x=a) + P(x<Dx) a to s vsetky pravdepodobnosti, lebo x nadobuda vsetky svoje hodnoty mensie ako Dx a vecsie ako a. A nema niekto ako vyzera ten dokaz ku tej Newtonovej metode pre riesenie sustavy nelinearnych rovnic?


jj tak nejak by to malo byt..je to aj na strane 100 v knizke,dole ....a dokaz Newtonovej metody by sa zisiel, tak sem dakto hodte  >:(

Daron

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 166
    • View Profile
to urcite ku srederovi co? pamatam, dokazy, to je jeho. Aj na matike 2 ked som mu opisal nutnu a postacuju podmienku toho aby bol graf nehamiltonovsky a napisal dokaz(4+11 bodov) presne podla skript, tak povedal, ze som odkazal toto =>  ale ja som mal dokazat toto: <=>
Tak vam prajem vela stastia a zvolte si ho aj na buduce :-)

jany1

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 66
    • View Profile
Som jediny naivista, ktory sa spolieha na to ze ine typy prikladov ako boli na riadnom termine na opravaku u srotera nebudu, a teda si ine veci ani velmi nepozeram? Alebo sa tu este niekto taky najde?

killfish

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
    • View Profile
a ake typy boli konkretne?

jany1

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 66
    • View Profile
keby si trosku pozrel dozadu tuto temu, urcite by si nieco nasiel, ale tak, ok, nech to bude pokope: schroter:
iteracnou metdou aproximovat korene rovnice, metodou stvorcou najst regresne koeficienty rovnice, bola zadana tabulka hodnot a ich pravdepodobnosti a E(X) a trebalo doplnit tablku a urcit P(a<=X<D), aka je pravdepodobonost najpravdepodobnejsieho poctu padnutych sestiek na beznej hracej kocke pri desiatich nezavislych hodoch, klasicky priklad s pouzitim metody runge-kutta
ked kus popozeras tuto temu najdes uplne znenia prikladov niekde aj s rieseniami  ;) len treba popozerat...

FC Aresnal

  • Newbie
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
ake boli priklady na riadnom termine u Dana?.... kto vie poprosil by som keby to tu napisal....diky

killfish

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
    • View Profile
dik:)

janka1412

  • Newbie
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
Nevie niekto aká bola teoria pri Bušovi v stredu 9.juna???