Author Topic: tuke internet??  (Read 5439 times)

mishelka

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4269
  • Bacikova, nie Kreutzova. Bacikova!! :D
    • View Profile
tuke internet??
« on: 19.10.2010, 03:28:39 »
Tak mam taku zaludnu otazku. :emot-prettywink:
Pocula som, ze je mozne, ak ma clovek doma prijimac, chytit internet na velku vzdialenost, ak ma vyhlad na TUKE. Ze napr. aj z Furce. A zadarmo, ak je studentom tejto skoly.
Je k tomu potrebna antena (ktora sa vraj da pozicat na TUKE - nieze clovek kupi novu antenu a ak mu to nahodou nepojde, tak uz len zahodit :D )... Vie o tom niekto nieco? :trestac: Kde je mozne pozicat tu antenu? Kde sa o tom da docitat? ???
Dik za kazde relavantne info. :thumbs-up: bq
  

#define TRUE FALSE //Happy debugging suckers :D

JCube

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 9008
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #1 on: 19.10.2010, 04:14:51 »
az na furcu? viem ze na bozenke to ide s mizernou kvalitou ale na furcu by to chcelo smerovu antenu
sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

Mike

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 634
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #2 on: 19.10.2010, 04:21:39 »
a zas problem to nasmerovat, otocis o stupen vedla a uz chytas suseda :D

btw: kde to maju ten vysielac ?

JCube

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 9008
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #3 on: 19.10.2010, 04:22:36 »
uvt
sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

hrmill

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1574
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #4 on: 19.10.2010, 04:31:20 »
JCube: ja len taku otazu ked uz sa tu rozobera net v skole, cim moze byt sposobene ze ma stale po cca pol hodke odpaja z eduroamu ?? (UBUNTU) nevies poradit skor ako sa pojdem na uvt informovat
Čím viac práce človek má, tým sa cíti vyčerpanejší a horšie znáša stres. To isté môžeme povedať o sexe, čím je ho menej, tým je zdravie horšie a účinky stresu výraznejšie. Preto sexujte a sexujte.

JCube

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 9008
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #5 on: 19.10.2010, 04:45:44 »
vyprsi lease time pre ip z dhcp a neziskas novu? neviem
sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

hrmill

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1574
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #6 on: 19.10.2010, 04:48:40 »
sak to ze ja tiez neviem a uz ma to kus jebe ak mam pravdu povedat len zaujimave je ze padam iba ja :/ no aj tak diik
Čím viac práce človek má, tým sa cíti vyčerpanejší a horšie znáša stres. To isté môžeme povedať o sexe, čím je ho menej, tým je zdravie horšie a účinky stresu výraznejšie. Preto sexujte a sexujte.

JCube

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 9008
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #7 on: 19.10.2010, 05:10:16 »
neviem...robi to aj inym v *bubuntu?
sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

hrmill

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1574
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #8 on: 19.10.2010, 05:12:45 »
ja neviem o nikom kto pouziva ubuntu v skole
Čím viac práce človek má, tým sa cíti vyčerpanejší a horšie znáša stres. To isté môžeme povedať o sexe, čím je ho menej, tým je zdravie horšie a účinky stresu výraznejšie. Preto sexujte a sexujte.

JCube

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 9008
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #9 on: 19.10.2010, 05:16:29 »
treba najskor zistit ci to robi aj v inych buntu like systemoch
sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

libra

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 407
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #10 on: 19.10.2010, 13:03:02 »
Urcite sa to da, len ci sa to oplati.
Ja by som len dodal, ze aj ked si to odskusas s antenou z tuke (neviem, aku maju, predpokladam, ze nejaku lepsiu - mozno sa mylim), nie je iste, ze ti to pojde aj s inou - musela by si kupovat antenu s rovnakymi parametrami, co je dost problem, kedze pri lacnejsich sa lisi aj jedna antena od druhej z tej istej rady nie to este medzi vyrobcami. Tiez sa neda velmi verit udajom udavanymi vyrobcami. Na druhej strane, mozno by si vedela zohnat lacnejsiu s lepsimi parametrami, s ktorou by ti to mohlo fungovat, aj ked s tou z tuke to nepojde.
V kazdom pripade, na dlhsie vzdialenosti odporucam parabolu, najlepsie so zahnutym okrajom, aby ti to chytalo co najmemen svinstva zo stran, aby mala antena co najvyssiu citlivost ale zaroven, aby si sa zmestila do normy...Aj tak sa moze stat, ze na rovnakom kanaly pojde nieco blizsie, resp. je nieco v strede a nepojde ti to, resp. ti to prestane fungovat, ked niekto da na ten isty kanal nejaku wifinu, napr. o tyzden... Tiez treba pocitat s moznymi vypadkami za zleho pocasia...
Na dlhsie vzdialensoti klesa aj rychlost, resp. cim nizsia rychlost na vacsie vzdialenosti, tym vyssia stabilita...
Keby si mala vytvorit spojenie bod-bod vo vlastnej rezii, to je ine, tam si vies parametre prisposobit, ale na dlhsiu vzdialenost sa pripajat na AP v zarusenom pasme - vacsinou to prinasa sklamania...

Keby si do toho predsa len isla, odporucam stranky skfree.net, czfree.net, ispforum.cz, je tam dost uzitocnych info, ked treba, aj poradia, co a ako...

mishelka

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4269
  • Bacikova, nie Kreutzova. Bacikova!! :D
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #11 on: 19.10.2010, 13:49:54 »
az na furcu? viem ze na bozenke to ide s mizernou kvalitou ale na furcu by to chcelo smerovu antenu
ano, myslim ze to bola smerova antena co mi spominali...
Ja som na terase, ale dalej, neviem ci mam vyhlad na skolu alebo nie... Preto chcem len vyskusat ci to ide.
Da sa to niekde pozicat??

Urcite sa to da, len ci sa to oplati.
Ja by som len dodal, ze aj ked si to odskusas s antenou z tuke (neviem, aku maju, predpokladam, ze nejaku lepsiu - mozno sa mylim), nie je iste, ze ti to pojde aj s inou - musela by si kupovat antenu s rovnakymi parametrami, co je dost problem, kedze pri lacnejsich sa lisi aj jedna antena od druhej z tej istej rady nie to este medzi vyrobcami. Tiez sa neda velmi verit udajom udavanymi vyrobcami. Na druhej strane, mozno by si vedela zohnat lacnejsiu s lepsimi parametrami, s ktorou by ti to mohlo fungovat, aj ked s tou z tuke to nepojde.
V kazdom pripade, na dlhsie vzdialenosti odporucam parabolu, najlepsie so zahnutym okrajom, aby ti to chytalo co najmemen svinstva zo stran, aby mala antena co najvyssiu citlivost ale zaroven, aby si sa zmestila do normy...Aj tak sa moze stat, ze na rovnakom kanaly pojde nieco blizsie, resp. je nieco v strede a nepojde ti to, resp. ti to prestane fungovat, ked niekto da na ten isty kanal nejaku wifinu, napr. o tyzden... Tiez treba pocitat s moznymi vypadkami za zleho pocasia...
Na dlhsie vzdialensoti klesa aj rychlost, resp. cim nizsia rychlost na vacsie vzdialenosti, tym vyssia stabilita...
Keby si mala vytvorit spojenie bod-bod vo vlastnej rezii, to je ine, tam si vies parametre prisposobit, ale na dlhsiu vzdialenost sa pripajat na AP v zarusenom pasme - vacsinou to prinasa sklamania...

Keby si do toho predsa len isla, odporucam stranky skfree.net, czfree.net, ispforum.cz, je tam dost uzitocnych info, ked treba, aj poradia, co a ako...
Neviem co myslis tym "drahsia", "lacnejsia"... Ja chcem najprv vobec zistit, ci tu nejaky signal na terase budem mat, alebo nie.. Inak dik za velmi obsirne info :thumbs-up:

A este mam dalsiu otazku.. Je tou antenou mozne chytat vsetko alebo len isty specificky signal? Co napr. take wifi v galerke z medickeho internatu?
« Last Edit: 19.10.2010, 13:53:19 by mishelka »
  

#define TRUE FALSE //Happy debugging suckers :D

lecter

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 244
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #12 on: 19.10.2010, 15:35:23 »
neviem...robi to aj inym v *bubuntu?
tiez mam ubuntu ale zatial sa mi to nestalo.

libra

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 407
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #13 on: 19.10.2010, 16:00:16 »
Vsetko zavisi od smeru a intenzity signalu... v principe, ak je tam antena, ktora vyzaruje dostatocne silne v tvojom smere, tak by sa to malo dat chytat s antenou, ktora ma dostatocnu citlivost (na nete sa daju najst aj kalkulacky, ktore ti vypocitaju utlm prostredia a vypocitaju, ako citlivu antenu by si mala pouzit - k tomu vsak musis poznat parametre vysielaca - neviem, ci mas tie udaje k dispozicii). Samozrejme, iba v pripade, ak nevysiela kazdy druhy sused na rovnakej frekvencii, lebo potom to nebude fungovat, bude sa to navzajom rusit, pojde to nenormalne pomaly, ak vobec.
Akurat si este treba zistit, akym standardom vysielaju - a,b,g,n, aby ta tvoja zostava podporovala standardy vysielaca - nebavime sa iba o antene, ale aj o zariadeni, na ktore tu antenu pripojis - nejake AP, router, bullet alebo podobne.

libra

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 407
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #14 on: 19.10.2010, 16:09:38 »
este som zabudol, ku tvojej otazke: tato je jedna z tych drahsich (cena za 2 KS):
http://www.euro-pc.sk/?Mode=Sti&StiId=23031
tato zasa jedna z lacnejsich:
http://www.euro-pc.sk/?Mode=Sti&StiId=5086

Samozrejeme, nie su to porovnatelne anteny, jedna je pre b/g (2.4GHz), druha pre a (5GHz), jedna je parabola, druha mriezka, jedna ma zisk cca. 22 dbi, druha 15dbi a podobne, daval som to sem skor kvoli predstave, co je lacnejsia, co je drahsia...
Ked mas zarusene pasmo, tak by som pozeral aj vyzarovaci diagram, aby ti to chytalo co najmenej z "neziaducich" smerov, teda zozadu, z bokov, ...

Tu je aj ta kalkulacka: http://cz.jirous.com/vypocet-wifi/

freshmakerik

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 570
  • v ?avej ruke mám kladivo keby nebolo vidno ;)
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #15 on: 19.10.2010, 18:00:22 »
neviem...robi to aj inym v *bubuntu?
ja neviem o nikom kto pouziva ubuntu v skole
mna to vyhadzuje doma z wifi.. tiez po nejakom kratkom case.., takze to asi nebude problem uvt, ale nastaveni v ubuntu.. nieco som o tom raz nasiel na nete.., ale uz nvm kde
vyprsi lease time pre ip z dhcp a neziskas novu? neviem
aj počítač je len človek..

mishelka

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4269
  • Bacikova, nie Kreutzova. Bacikova!! :D
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #16 on: 19.10.2010, 18:25:05 »
wow libra, dakujem za info :emot-dance: pozriem to dnes vecer doma a vyskusam aj tu kalkulacku :) diiik velmi pekne bq bq bq
  

#define TRUE FALSE //Happy debugging suckers :D

citro

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 207
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #17 on: 23.10.2010, 06:04:21 »
uff 8 litrov antena a neisty prijem to si radsej pichnut antik abo co :D

libra

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 407
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #18 on: 24.10.2010, 16:19:24 »
Pichat treba nieco ine :D
Ja som nedavno tahal prepoj medzi dvoma objektmi (bez priamej viditelnosti, cca. 350m, takze so skokom na dalsiu budovu), ale kedze som siel od nuly, mohol som si vsetko prisposobit. Cely "projekt" uz aj s AP v cielovej budove vysiel na +-500e, ale dimenzovane tak, ze by to malo fungovat (zatial bez problemov) aj za nepriazniveho pocasia, pricom neupeciem ani vtaciky, ktore nahodou vletia do drahy spoju...
Nie su to az tak drahe veci, kedze sa mi to vrati pri cca. 1,5 rocnej bezporuchovej prevadzke v porovnani s dalsou ADSL internetovou pripojkou...
Je zbytocne kupovat si najdrahsie anteny, treba si to cele prepocitat, kusok naddimenzovat (vramci zakonov) a hlavne, dodrziavat vsetky "pravidla" (viditeľnosť, smer, pocet susednych sieti, nastavit si potrebnu prenosovu rychlost - nie max, silu vyzarovania - nie max, smerovost anteny, prijem 'bordelu v sieti', ...).

mishelka

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4269
  • Bacikova, nie Kreutzova. Bacikova!! :D
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #19 on: 25.10.2010, 15:59:54 »
Pichat treba nieco ine :D
Ja som nedavno tahal prepoj medzi dvoma objektmi (bez priamej viditelnosti, cca. 350m, takze so skokom na dalsiu budovu), ale kedze som siel od nuly, mohol som si vsetko prisposobit. Cely "projekt" uz aj s AP v cielovej budove vysiel na +-500e, ale dimenzovane tak, ze by to malo fungovat (zatial bez problemov) aj za nepriazniveho pocasia, pricom neupeciem ani vtaciky, ktore nahodou vletia do drahy spoju...
Nie su to az tak drahe veci, kedze sa mi to vrati pri cca. 1,5 rocnej bezporuchovej prevadzke v porovnani s dalsou ADSL internetovou pripojkou...
Je zbytocne kupovat si najdrahsie anteny, treba si to cele prepocitat, kusok naddimenzovat (vramci zakonov) a hlavne, dodrziavat vsetky "pravidla" (viditeľnosť, smer, pocet susednych sieti, nastavit si potrebnu prenosovu rychlost - nie max, silu vyzarovania - nie max, smerovost anteny, prijem 'bordelu v sieti', ...).

kedy mas cas? :D
  

#define TRUE FALSE //Happy debugging suckers :D

Kuresfank

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 107
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #20 on: 29.10.2010, 03:43:57 »
heh,že wifi z Tuke na Furči  :hah:
To skôr zrob scan sieti z tvojho okolo..je veľká pravdepodobnosť,že lapíš nejakú nezabezpečenú sieť  :emot-rolleyes:

mishelka

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4269
  • Bacikova, nie Kreutzova. Bacikova!! :D
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #21 on: 29.10.2010, 16:26:54 »
nie som taka sprosta zeby som sa na to nepozrela :emot-shakehead:, vsetky su zabezpecene...
  

#define TRUE FALSE //Happy debugging suckers :D

libra

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 407
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #22 on: 01.11.2010, 15:14:32 »
a su aj niektore wep? :D

mishelka

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4269
  • Bacikova, nie Kreutzova. Bacikova!! :D
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #23 on: 02.11.2010, 15:03:33 »
si predstav :)
  

#define TRUE FALSE //Happy debugging suckers :D

totaluser

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 621
    • View Profile
Re: tuke internet??
« Reply #24 on: 02.11.2010, 16:04:43 »
ved ked ma niekto WEP "sifrovanie" to je ako keby bol prevadzkovatel free hotspotu :puf:

to je takmer ekvivalent nesifrovanej siete :ropebanana: