Author Topic: originalita  (Read 29238 times)

Achilus13

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 55
    • View Profile
originalita
« on: 28.03.2012, 08:04:46 »
je to plagiatorstvo ak prekladám veci z EN do slovenčiny??? v podstate je to jediná literatúra ktorú som našiel na nete.... neviete niekto poradiť či mi to stiahne body na originalite? ???

stricky

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 6641
  • "LOCKnem vsetkych vratane Hun?a"
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #1 on: 28.03.2012, 13:04:53 »
ak sa odkazes na zdroj tak mfp

ropman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 187
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #2 on: 28.03.2012, 20:44:56 »
pochybujem ze by to ten system detekoval... jedine ak by to niekto iny prelozil uplne rovnako, o com pochybujem

libra

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 407
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #3 on: 29.03.2012, 03:03:40 »
Ak uvedies zdroj, nemusis sa bat. Ale nemala by cela praca byt prekladom nejakej knihy, mali by tam byt tvoje zavery, hodnotenia a pod. A samozrejme poctivo citovat.
"Diplomovou prácou študent preukazuje mieru schopností tvorivo využiť vedomosti a zručnosti nadobudnuté počas štúdia pri riešení zadaného teoretického alebo praktického problému. Študent má preukázať schopnosť pracovať s vedeckou a odbornou literatúrou (hlavne s vedeckými a odbornými časopismi vo svetovom jazyku, najmä anglickom), voliť vhodné metódy a postupy pre získavanie vlastných výsledkov, spracovať výsledky, formulovať závery a odporúčania. Atribútmi pôvodnosti diplomovej práce sú všetky prvky, ktoré sú výsledkom tvorivosti autora. Sú to najmä:
a) vlastné výsledky alebo dielo (napr. projektové alebo umelecké) autora,
b) autorovo kritické hodnotenie vlastných výsledkov alebo diela v kontexte výsledkov/diel iných autorov,
c) autorove závery a odporúčania pre praktické využitie jeho vlastných výsledkov a/alebo dôkladnejšie štúdium danej problematiky v kontexte jestvujúcich poznatkov."
zdroj: Metodický pokyn o záverečných a kvalifikačných prácach na Technickej univerzite v Košiciach
Posud sam, ci uvedeny opis sedi na tvoju pracu...

Achilus13

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 55
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #4 on: 29.03.2012, 03:14:48 »
Díki Libra toto mi asi najviac pomohlo... v podstate ide o to že môj zdroj je wikipedia a nikde o tom nie je tak dobre popísané ako tam.... formulujem to svojim štýlom to čo som tam našiel a použil som len asi dve vety s tamať takže myslím že by to nemal byť problém teraz keď som si prečítal tvôj príspevok  :evica:

markus

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 916
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #5 on: 29.03.2012, 03:22:34 »
pozor na wiki :D mna upozornovali ze s wiki by som nemal citovat :D akoze chapem ze tam su veci dobre rozpisane ale nikdy nevies kto kde jaku hovadinu hodi :D

stricky

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 6641
  • "LOCKnem vsetkych vratane Hun?a"
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #6 on: 29.03.2012, 16:20:50 »
odvolavat sa na necyklopediu? :D

ropman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 187
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #7 on: 29.03.2012, 16:26:57 »
ved vo wiki su tiez uvedene zdroje tak treba citovat tie

libra

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 407
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #8 on: 29.03.2012, 17:11:02 »
Wiki je dobra vec, castokrat ponuka celkovy pohlad na nejaku problematiku. Ked clovek hlada o niecom vseobecnu informaciu, rychle vysvetlenie, definiciu prip. vhodne klucove slova a vyrazy, tak je to ok (ale ked to citujem, tak to porovnam s inym zdrojom). Na rozsiahlejsiu pracu by som vsak Wiki pouzival iba na definicie a ako zaklad, ze na co vsetko sa zamerat pri hladani relevantnych zdrojov (ako som vyssie pisal: odborne clanky, vedecke prispevky z konferencii a pod. Vela vedeckych clankov je uzamnknutych, ale napr. databaza IEEE http://ieeexplore.ieee.org je zo skolskych pocitacov pristupna - doma vyhladate, vo skole stiahnete konkretne pdf.). Ako ropman pise, vo wiki su casto uvedene zdroje. Ja by som tie nielen ze citoval, ale aj precital. Ovela lahsie sa pise praca, ked mate plno informacii o problematike, ako ked iba nejaky vycuc z wiki. Castokrat natrafite aj na nezrovnalosti, kvoli ktorym sa Wiki neodporuca.
Akceptovanie citacii Wiki pri zaverecnych pracach zavisi od konkretneho skolitela/oponenta/clena komisie. Niekto to uznava viac, niekto menej, niekto vobec. Ja som sa na to pytal svojho skolitela pri minimovke a nemal s tym problem, ale pri bakalarke som ich nemohol uvadzat...

slax

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 70
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #9 on: 04.04.2012, 09:26:54 »
Caute

Prave pisem diplomovku a myslel som ze nikto z CR/SR taku temu ako ja neriesil, ibaze dnes som cisto nahodou (nechapem preco som to predtym nenasiel :D ) nasiel pracu s tou istou temou ako mam ja a ma vyriesit to co ja. A pozeram ze chlapik to riesil podobnymi metodami ako ja.

Lenze ta praca je z VUT z Brna takze je pisana v cestine

Otazka je: ci musim si davat pozor aby som nemal zhodu s tym cechom alebo nase prace sa kontroluju iba v ramci Slovenska a akou formou sa kontroluju ( to asi vela info o tom nebude :D ) ... ze ci je mozne aby mi naslo velku zhodu aj s ceskou pracou

markus

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 916
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #10 on: 04.04.2012, 14:50:52 »
Ja som si pozical bakalarsku rpacu spred dvoch rokov od jedneho studenta na nastudovanie problematiky. Ked som tak cital teoriu jeho a potom som hladal nejake zdroje na nete nasiel som pracu studenta , teraz neviem ci nebola ceska abo slovenska si niesom tym isty, kde bola teoria vyslovene okopcena od slova do slova :D a pokial viem tak s tym student nemal problem tak nvm no :D ale dva roky su dva roky :D

MackoZlesa

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 89
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #11 on: 04.04.2012, 16:14:36 »
bude porovnavaci algoritmus brat do uvahy aj nazov pouzitej literatury? pretoze mam pracu s uplne rovnakou temou a nazvom ako bola minuly rok.

slax

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 70
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #12 on: 04.04.2012, 18:47:15 »
tak pokial ide o tu pracu ktoru som nasiel v ceskom jazyku tak aj tak je z roku 2009 ... myslite ze sa bude v systeme porovnavat zhoda aj z takejto prace ci to je len v ramci Slovenska?

markus

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 916
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #13 on: 04.04.2012, 22:54:00 »
ono oficialne ked sa nemylim je to stylom nejakeho medzinarodneho projektu cize by to malo aj take prace porovnavat... ale nvm no ... aj MAIS by mal fungovat bez problemov :D

Matejus

  • Guest
Re: originalita
« Reply #14 on: 05.04.2012, 02:20:03 »
Vie mi niekto adekvátne odpovedať, čo sa môže stať keď neobsiahnem 50 strán diplomovky, ale napríklad napíšem len 45. Strhávajú sa body zo známky alebo mi systém ani nevezme prácu alebo si rovno zopakujem ročník, či ?

Marek_Baranica

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 255
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #15 on: 05.04.2012, 02:51:33 »
mna by zaujimalo ze ked uz mam nejaku pracu z pred 2 rokov a zkopirujem odstavec doslova a za to dam zdroj, mmoze to tak byt bez problemov?

Cheiftan

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 84
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #16 on: 05.04.2012, 03:02:04 »
Vie mi niekto adekvátne odpovedať, čo sa môže stať keď neobsiahnem 50 strán diplomovky, ale napríklad napíšem len 45. Strhávajú sa body zo známky alebo mi systém ani nevezme prácu alebo si rovno zopakujem ročník, či ?
ked to mas v zadavacom liste, tak by si to mal napisat v takom rozsahu, ale spytaj sa konzultanta radsej,
no podla mna 45 alebo 50 stran nehra velku rolu

edited: inac stihate?
« Last Edit: 05.04.2012, 03:04:30 by Cheiftan »
Hello!

thom

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 92
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #17 on: 05.04.2012, 15:10:45 »
Vie mi niekto adekvátne odpovedať, čo sa môže stať keď neobsiahnem 50 strán diplomovky, ale napríklad napíšem len 45. Strhávajú sa body zo známky alebo mi systém ani nevezme prácu alebo si rovno zopakujem ročník, či ?
ked to mas v zadavacom liste, tak by si to mal napisat v takom rozsahu, ale spytaj sa konzultanta radsej,
no podla mna 45 alebo 50 stran nehra velku rolu

edited: inac stihate?
Ja som za cele studium nikdy nepocul od nikoho, ani som to nevidel nikde napisane aby pocet stran BP alebo DP bol nejako ohraniceny. Hovori sa zeby mala mat od 50 - 60 stran, samozrejme mozes napisat aj na 100 stran. Hodnoti sa vzdy kvalita spracovania prace a nie pocet napisanych stran.

piton

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 715
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #18 on: 05.04.2012, 17:32:08 »
mna by zaujimalo ze ked uz mam nejaku pracu z pred 2 rokov a zkopirujem odstavec doslova a za to dam zdroj, mmoze to tak byt bez problemov?
no radsej by som to preformuloval, lebo praca z pred 2 rokov je uz v systeme, cize zhodu ti najde...
"Iba život, ktorý žijeme pre ostatných, stojí za to." - Albert Einstein

slax

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 70
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #19 on: 05.04.2012, 22:26:18 »
mna by zaujimalo ze ked uz mam nejaku pracu z pred 2 rokov a zkopirujem odstavec doslova a za to dam zdroj, mmoze to tak byt bez problemov?
no radsej by som to preformuloval, lebo praca z pred 2 rokov je uz v systeme, cize zhodu ti najde...

a odkial vies od ktoreho roku su uz prace v systeme?

piton

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 715
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #20 on: 05.04.2012, 23:04:49 »
no ked sa nemylim, tak to zacalo ked sme my pisali Bc... pred 2 rokmi, cize odvtedy je asi vsetko v systeme, zle rozmyslam? :)
"Iba život, ktorý žijeme pre ostatných, stojí za to." - Albert Einstein

slax

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 70
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #21 on: 05.04.2012, 23:32:44 »
rozmyslas dobre ... ale nemohli popridavat aj starie prace do systemu?

JCube

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 9008
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #22 on: 06.04.2012, 00:31:52 »
rozmyslas dobre ... ale nemohli popridavat aj starie prace do systemu?
nemohli..porusili by autorske prava
sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

slax

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 70
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #23 on: 06.04.2012, 00:37:42 »
nuz ja sa nehadam len konstaujem kedze o tom nemam vela informacii :) ... predtym sa bakalarske a diplomove prace nepulikovali ako "verejne"

piton

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 715
    • View Profile
Re: originalita
« Reply #24 on: 06.04.2012, 01:59:41 »
tiez si myslim, ze starsie prace nepridali :) tak ako v tom systeme nie su knihy, clanky z internetu a pod... ale kazdopadne 2 roky stara praca tam urcite bude :) - a taka bola otazka...
"Iba život, ktorý žijeme pre ostatných, stojí za to." - Albert Einstein