Author Topic: Obchodne pravo  (Read 31685 times)

SSPPYY

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 170
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #75 on: 09.03.2011, 02:43:57 »
No ak som to dobre pochopil tak odpoved je spravna:
fuzia je aj splynutie aj zlucenie kedy jedna spolocnost vzdy zanikne
akvizicia je kupenie spolocnosti ale ta nezanika
« Last Edit: 09.03.2011, 05:04:29 by SSPPYY »

Viper_No1

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 285
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #76 on: 09.03.2011, 03:27:14 »
 (Fúzia je spojenie, splynutie či zlúčenie 2 alebo viacerých spoločností (firiem, podnikov, bánk, ...) za účelom odstránenia nepriaznivého vývoja daného podnikateľ. subjektu, pričom pôvodne fuziované spoločnosti zanikajú.)
3 zasady do zivota:
"Skutocne mudry muz nikdy neskace roznozku cez chrbat jednorozca."
"Nepi rano kavu. Nebudes moct cele doobedie zaspat."
"Mylit sa je ludske, ale naozaj nieco zamotat je mozne len pomocou pocitaca."
+bonus: "Nikdy nejedz zlty sneh!"

zerg1986

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 66
  • SPSE KE 4ever
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #77 on: 09.03.2011, 03:30:46 »
(Fúzia je spojenie, splynutie či zlúčenie 2 alebo viacerých spoločností (firiem, podnikov, bánk, ...) za účelom odstránenia nepriaznivého vývoja daného podnikateľ. subjektu, pričom pôvodne fuziované spoločnosti zanikajú.)

Parada, dalsia inteligentna veta, ktora si protireci s tym co sme mali na prednaske o zluceni a splynuti ....

z prednasky :
zlúčenie (A+B=B)    - v tomto spolocnost B je sice akterom fuzie, ale zjavne nezanika
splynutie (A+B=C)

 :D
Co Boh spojil, to clovek nerozdeli. Co sme mi rozobrali to ani Boh nespoji

dalcasian

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
  • Neskutocne genialna zalezitost...
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #78 on: 09.03.2011, 04:07:24 »
6.   Minoritní akcionári sú tí, ktorí vlastnia:
•   5%  základného imania
•   10%  základného imania
•   15%  základného imania
- preco len 5%? Miniritni su ti, ktori maju pod 50% ZI. Majoritni su ti, ktori maju nad 50% ZI.
- predsa v poznamkach je, ze "5% ZI akcionári môžu iniciovať valné zhromaždenie" -> v otazke o inicionani valneho zhrom. sa nepise nic  :D :D :D

kOsTi

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 12765
    • View Profile
    • pretaktovanie.sk
Re: Obchodne pravo
« Reply #79 on: 09.03.2011, 04:39:44 »
nasiel do teraz ze:

Ochrana minoritných akcionárov :
akcionári, ktorých menovitá hodnota akcií je menej ako 5% na základnom imaní

zdroj: http://admin.pravnarevue.sk/akciova-spolocnost
:trestac:

Viper_No1

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 285
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #80 on: 09.03.2011, 04:45:59 »
to som aj ja nasiel, preto mam pochybnost o tej prvej otazke, ci tam ma byt vobec nejaka moznost.. ale to zasa mozno len zle formulovana otazka z jej strany
3 zasady do zivota:
"Skutocne mudry muz nikdy neskace roznozku cez chrbat jednorozca."
"Nepi rano kavu. Nebudes moct cele doobedie zaspat."
"Mylit sa je ludske, ale naozaj nieco zamotat je mozne len pomocou pocitaca."
+bonus: "Nikdy nejedz zlty sneh!"

Songoo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 83
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #81 on: 09.03.2011, 05:00:54 »
*edited, Viper_No1 : dik za nasmerovanie  :beer1:
« Last Edit: 09.03.2011, 05:23:15 by Songoo »

Viper_No1

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 285
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #82 on: 09.03.2011, 05:07:32 »
skus si pozriet test zo strany c. 3 a debatu k tomu potom
3 zasady do zivota:
"Skutocne mudry muz nikdy neskace roznozku cez chrbat jednorozca."
"Nepi rano kavu. Nebudes moct cele doobedie zaspat."
"Mylit sa je ludske, ale naozaj nieco zamotat je mozne len pomocou pocitaca."
+bonus: "Nikdy nejedz zlty sneh!"

puq

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4065
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #83 on: 09.03.2011, 05:08:22 »
nechapem takych ludi co si to tu ani neprecitaju....a zadzubu ten cas radsej pastovanim otazok :D

SSPPYY

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 170
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #84 on: 09.03.2011, 05:14:13 »
37. Valné zhromaždenie akciovej spoločnosti je uznášaniaschopné, ak sú:
- prítomní akcionári, ktorí vlastnia 50% základného imania
- ak je prítomných 30% akcionárov
- ak je prítomných polovica akcionárov

Tu podla mna asi nie je spravna ziadna odpoved. (dokonca sa mi mari ze to aj ona hovorila ked citala otazky)
Zakon o rozhodovani VZ (nie ustanovujuceho) vypoveda len toto:
§ 186
(1) Valné zhromaždenie rozhoduje väčšinou hlasov prítomných akcionárov, pokiaľ tento zákon alebo stanovy nevyžadujú inú väčšinu.
(2) Na rozhodnutie valného zhromaždenia o zmene práv spojených s niektorým druhom akcií a o obmedzení prevoditeľnosti akcií na meno sa vyžaduje aj súhlas dvojtretinovej väčšiny hlasov akcionárov, ktorí vlastnia tieto akcie. Stanovy môžu určiť vyšší počet hlasov akcionárov, ktorí majú tieto akcie, potrebný na prijatie uznesenia valného zhromaždenia.
(3) Pri hlasovaní na valnom zhromaždení sa neprihliada na akcie, s ktorými akcionár nemôže vykonávať hlasovacie právo.

zerg1986

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 66
  • SPSE KE 4ever
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #85 on: 09.03.2011, 05:21:28 »
37. Valné zhromaždenie akciovej spoločnosti je uznášaniaschopné, ak sú:
- prítomní akcionári, ktorí vlastnia 50% základného imania
- ak je prítomných 30% akcionárov
- ak je prítomných polovica akcionárov

Tu podla mna asi nie je spravna ziadna odpoved. (dokonca sa mi mari ze to aj ona hovorila ked citala otazky)
Zakon o rozhodovani VZ (nie ustanovujuceho) vypoveda len toto:
§ 186
(1) Valné zhromaždenie rozhoduje väčšinou hlasov prítomných akcionárov, pokiaľ tento zákon alebo stanovy nevyžadujú inú väčšinu.
(2) Na rozhodnutie valného zhromaždenia o zmene práv spojených s niektorým druhom akcií a o obmedzení prevoditeľnosti akcií na meno sa vyžaduje aj súhlas dvojtretinovej väčšiny hlasov akcionárov, ktorí vlastnia tieto akcie. Stanovy môžu určiť vyšší počet hlasov akcionárov, ktorí majú tieto akcie, potrebný na prijatie uznesenia valného zhromaždenia.
(3) Pri hlasovaní na valnom zhromaždení sa neprihliada na akcie, s ktorými akcionár nemôže vykonávať hlasovacie právo.

Presne toto som si aj ja vsimol ze to zakon neupravuje , tusim som to este aj cital dakde na nete, kde niekto pisal ze pri A.S to nie je v zakonene presne definovane - ale tak nebabral som sa stym  a myslel som ze to bude rovnake jak pri SRO kde treba pritomnych ludi, kt maju pod palcom minimalne 50% zak. imania
Co Boh spojil, to clovek nerozdeli. Co sme mi rozobrali to ani Boh nespoji

puq

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4065
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #86 on: 09.03.2011, 05:27:08 »
37. Valné zhromaždenie akciovej spoločnosti je uznášaniaschopné, ak sú:
- prítomní akcionári, ktorí vlastnia 50% základného imania
- ak je prítomných 30% akcionárov
- ak je prítomných polovica akcionárov

Tu podla mna asi nie je spravna ziadna odpoved. (dokonca sa mi mari ze to aj ona hovorila ked citala otazky)
Zakon o rozhodovani VZ (nie ustanovujuceho) vypoveda len toto:
§ 186
(1) Valné zhromaždenie rozhoduje väčšinou hlasov prítomných akcionárov, pokiaľ tento zákon alebo stanovy nevyžadujú inú väčšinu.
(2) Na rozhodnutie valného zhromaždenia o zmene práv spojených s niektorým druhom akcií a o obmedzení prevoditeľnosti akcií na meno sa vyžaduje aj súhlas dvojtretinovej väčšiny hlasov akcionárov, ktorí vlastnia tieto akcie. Stanovy môžu určiť vyšší počet hlasov akcionárov, ktorí majú tieto akcie, potrebný na prijatie uznesenia valného zhromaždenia.
(3) Pri hlasovaní na valnom zhromaždení sa neprihliada na akcie, s ktorými akcionár nemôže vykonávať hlasovacie právo.

ja som to bral tak ze opat sa jej tam chybicka vloudila(malo tam byt ustanovujuce) :D lebo mas:

§ 170

(1) Ustanovujúce valné zhromaždenie sa môže konať, len ak boli upísané akcie v hodnote navrhovaného základného imania ak tento zákon neustanovuje inak a splatilo sa najmenej 30 % menovitej hodnoty peňažných vkladov.

(2) Ustanovujúce valné zhromaždenie je schopné uznášať sa, ak sú na ňom prítomní upisovatelia, ktorí upísali akcie s menovitou hodnotou predstavujúcou spolu viac ako 50 % celkovej menovitej hodnoty upísaných akcií a ktorí splnili svoju povinnosť splatiť určenú časť ich menovitej hodnoty. Ustanovujúcemu valnému zhromaždeniu predsedá pri začatí zakladateľ splnomocnený ostatnými zakladateľmi alebo jeho zástupca, dokiaľ nie je zvolený predseda ustanovujúceho valného zhromaždenia.

(3) Na rozhodnutie ustanovujúceho valného zhromaždenia sa vyžaduje súhlas upisovateľov, ktorí upísali akcie s menovitou hodnotou predstavujúcou spolu viac ako 50 % menovitej hodnoty akcií, ktoré spolu upísali upisovatelia prítomní na jeho zasadnutí. Rozhodnutie schválené touto väčšinou môže určiť, v ktorých prípadoch sa vyžaduje iná väčšina alebo súhlas všetkých prítomných upisovateľov oprávnených na hlasovanie.

marian

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 61
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #87 on: 09.03.2011, 05:56:31 »
37. Valné zhromaždenie akciovej spoločnosti je uznášaniaschopné, ak sú:
- prítomní akcionári, ktorí vlastnia 50% základného imania
- ak je prítomných 30% akcionárov
- ak je prítomných polovica akcionárov

Tu podla mna asi nie je spravna ziadna odpoved. (dokonca sa mi mari ze to aj ona hovorila ked citala otazky)
Zakon o rozhodovani VZ (nie ustanovujuceho) vypoveda len toto:
§ 186
(1) Valné zhromaždenie rozhoduje väčšinou hlasov prítomných akcionárov, pokiaľ tento zákon alebo stanovy nevyžadujú inú väčšinu.
(2) Na rozhodnutie valného zhromaždenia o zmene práv spojených s niektorým druhom akcií a o obmedzení prevoditeľnosti akcií na meno sa vyžaduje aj súhlas dvojtretinovej väčšiny hlasov akcionárov, ktorí vlastnia tieto akcie. Stanovy môžu určiť vyšší počet hlasov akcionárov, ktorí majú tieto akcie, potrebný na prijatie uznesenia valného zhromaždenia.
(3) Pri hlasovaní na valnom zhromaždení sa neprihliada na akcie, s ktorými akcionár nemôže vykonávať hlasovacie právo.

Presne toto som si aj ja vsimol ze to zakon neupravuje , tusim som to este aj cital dakde na nete, kde niekto pisal ze pri A.S to nie je v zakonene presne definovane - ale tak nebabral som sa stym  a myslel som ze to bude rovnake jak pri SRO kde treba pritomnych ludi, kt maju pod palcom minimalne 50% zak. imania

30% pozri par.185

SSPPYY

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 170
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #88 on: 09.03.2011, 06:02:13 »
a co ma s tym spolocne § 185?

hujer

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 87
  • born stupid?tryagain!
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #89 on: 09.03.2011, 06:05:52 »
naco tu riesite taketo detaily? prides, dajak napises, ides domov - to je cele co si ten predmet zasluzi

zerg1986

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 66
  • SPSE KE 4ever
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #90 on: 09.03.2011, 06:24:00 »
a co ma s tym spolocne § 185?

neviem aky rozdiel je medzi Obchodny zakonnik.pdf a Obchodny zakonnik 2.pdf ale v dvojke je napisane:

§ 185
(1) Valné zhromažždenie je schopné uznṚať sa, ak
sú prítomní akcionári, ktorí majú akcie s menovitou
hodnotou predstavujúcou spolu viac ako 30 % základ-
ného imania spoločnosti, ak stanovy neurčujú niečo
iné.

zatial co v prvom pdf-ku sa len zapisuju do knihy prichodov


- diki, ja zvolim tuto moznost na teste, kedze nic lepsie tu este asi nebolo spomenute  :)
Co Boh spojil, to clovek nerozdeli. Co sme mi rozobrali to ani Boh nespoji

SSPPYY

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 170
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #91 on: 09.03.2011, 06:26:08 »
heh no ono si najprv treba zohnat najnovsie znenie:
Dátum účinnosti: 01.01.2011

§ 185
(1) Prítomní akcionári sa zapisujú do listiny prítomných, ktorá obsahuje názov a sídlo právnickej osoby alebo meno a bydlisko fyzickej osoby, ktorá je akcionárom, prípadne splnomocnenca, čísla listinných akcií a menovitú hodnotu akcií, ktoré ju oprávňujú na hlasovanie, prípadne údaj o tom, že akcie neoprávňujú na hlasovanie. Správnosť listiny prítomných potvrdzujú svojimi podpismi predseda valného zhromaždenia a zapisovateľ zvolení podľa stanov. Ak spoločnosť odmietne vykonať zápis určitej osoby do listiny prítomných, uvedie túto skutočnosť do listiny prítomných spolu s dôvodmi odmietnutia. Listina prítomných je prílohou zápisnice z konania valného zhromaždenia. Akcionári verejnej akciovej spoločnosti korešpondenčne hlasujúci alebo zúčastňujúci sa valného zhromaždenia prostredníctvom elektronických prostriedkov sa považujú na účely zápisu do listiny prítomných za prítomných akcionárov. Spoločnosť je povinná vykonať ich zápis do listiny prítomných; ustanovenie tretej vety tým nie je dotknuté.
(2) O záležitostiach, ktoré neboli zaradené do navrhovaného programu rokovania valného zhromaždenia, možno rozhodnúť len za účasti a so súhlasom všetkých akcionárov spoločnosti.

zerg1986

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 66
  • SPSE KE 4ever
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #92 on: 09.03.2011, 06:32:22 »
heh no ono si najprv treba zohnat najnovsie znenie:
Dátum účinnosti: 01.01.2011

§ 185
...vid zakonnik...

z toho sa da vyvodit ze otazka z testu od januara nema zmysel ??
Co Boh spojil, to clovek nerozdeli. Co sme mi rozobrali to ani Boh nespoji

cepi

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 268
  • chodia mravci ?
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #93 on: 09.03.2011, 06:34:56 »
naco tu riesite taketo detaily? prides, dajak napises, ides domov - to je cele co si ten predmet zasluzi
tak tak
som kto som vdaka palenke

SSPPYY

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 170
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #94 on: 09.03.2011, 06:35:58 »
Tak ne ze nema zmysel, ale ze ziadna odpoved nie je podlozena podla zakona cize nie je spravna, nebola by to prva otazka kde nemas nic oznacit.
A mne sa vazne take zda ze ona hovorila na poslednej prednaske pri tejto otazke ze tam platia ine ustanovenia, ze ani jedna odpoved nie je spravna (nie som si isty).

zerg1986

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 66
  • SPSE KE 4ever
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #95 on: 09.03.2011, 06:41:05 »
Ahaaaa, Teraz som to pochopil ... idem zahrat NFS a dat si veceru a spat . Zajtra si nieco tipnem   :D
Co Boh spojil, to clovek nerozdeli. Co sme mi rozobrali to ani Boh nespoji

puq

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4065
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #96 on: 09.03.2011, 12:28:20 »
a co ma s tym spolocne § 185?

neviem aky rozdiel je medzi Obchodny zakonnik.pdf a Obchodny zakonnik 2.pdf ale v dvojke je napisane:

§ 185
(1) Valné zhromažždenie je schopné uznṚať sa, ak
sú prítomní akcionári, ktorí majú akcie s menovitou
hodnotou predstavujúcou spolu viac ako 30 % základ-
ného imania spoločnosti, ak stanovy neurčujú niečo
iné.

zatial co v prvom pdf-ku sa len zapisuju do knihy prichodov


- diki, ja zvolim tuto moznost na teste, kedze nic lepsie tu este asi nebolo spomenute  :)

zakonnik 2.pdf:

Zmenený a doplnený: zákonom è. 264/1992 Zb.,1) è. 600/1992 Zb., zákonmi NR SR è. 278/1993 Z.z., è. 249/1994 Z.z.,
è. 106/1995 Z.z., è. 171/ 1995 Z.z., è. 58/1996 Z.z., è. 317/1996 Z.z., è. 373/1996 Z.z., è. 11/1998 Z.z., è. 127/1999 Z.z. a è. 263/1999 Z.z.

zakonnik.pdf:

Zmenený a doplnený: zákonmi č. 264/1992 Zb.,*) č. 600/1992 Zb., č. 278/1993 Z.z., č. 249/1994 Z.z., č. 106/1995 Z.z.,
č. 171/1995 Z.z., č. 58/1996 Z.z., č. 317/1996 Z.z., č. 373/1996 Z.z., č. 11/1998 Z.z., č. 127/1999 Z.z., č. 263/1999 Z.z., č. 238/2000 Z.z.,
č. 147/2001 Z.z., č. 500/2001 Z.z., č. 426/2002 Z.z. č. 510/2002 Z.z. a č. 526/2002 Z.z.

cize tak...

Casso

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 216
  • XSS locator
    • View Profile
    • casso <at> ic <at> cz
Re: Obchodne pravo
« Reply #97 on: 09.03.2011, 17:56:40 »
neviem ako vy, ale ja som mal pri niektorych otazkach pocit ze neslo o vseobecne znalosti ale skor o vseobecny podraz...

puq

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4065
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #98 on: 09.03.2011, 18:08:30 »
ved aj ten test co sme mali k dispozicii tak to bol chytakovo napisany test, kde sa minimalne pri polovici otazok vytiahli len urcite slova zo zakonnika a co nema dokopy nic spolocne so vseobecnymi znalostami

GrindMyAss

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 212
    • View Profile
Re: Obchodne pravo
« Reply #99 on: 09.03.2011, 20:40:33 »
mam taky pocit ze len informatici sa dokazu hadat o hocicom :D ci uz je to Java vs. C# alebo Obchodne pravo  ;D bu bu bu