Author Topic: PREKLADACE SKUSKA !!!  (Read 24978 times)

JBull

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 148
    • View Profile
Re: PREKLADACE SKUSKA !!!
« Reply #50 on: 14.06.2007, 04:15:27 »
nemoze niekto kto to vie aj poslat odpovede ne tie otazky...a z coho sa vsetci ucite na skusky? niesu nejake vyriesene priklady?

styrioci

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 115
    • View Profile
Re: PREKLADACE SKUSKA !!!
« Reply #51 on: 14.06.2007, 17:40:31 »
ja som mal tuto skupinu:

Quote
Napisem aspon priblizne co bolo dnes :
1) A-->AXB | BX | prazdny retazec .  a) Urobit prechodovy diagram b) spravit to v EBNF(bez prazdneho retazca) a znova diagram
2) trebalo spravit gramatiku pre postupnost prikazov PP  oddelenych ciarakou ( asi takto nejako A->P{ , P}) a k nej syntakticky so zotavenim
3) urobit nejaku EBNF pre
     a) ifnot E then SF else ST
     b) ifnot E then SF
   A este urobit ten ifnot pomocou virt instrukcii jump, falsejump
4) nieco s parametrickou polymorfiu f: a x b ->b. A akeho typu vysledok ak f bola nieco take ako f(3,2.5)

na skusku som si precital skripta od Kollara - od zaciatku, cez lex analyzator po synt analyzator (stvrtu cast som nestihol - nechcelo sa mi). neda sa povedat, ze som studiu skript venoval nejak extra vela casu (2x som si to zbezne precital, zdrojaky su tam v pascale takze tie som len tak preletel). pozrel som si otazky, ktore tu boli zverejnene a prestudoval si prezentacie k cviceniam. je pravda, ze som na skusku isiel zmiereny s tym, ze nespravim, no v konecnom dosledku sa mi tie moje priklady nezdali az tak tazke, mal som vyriesene vsetky a hadam som aj pisal k veci ked som mal D - 65  :j_grin: zas az take zlozite to nie je, len si treba uvedomit suvislosti. v podstate toto je SOJ, PT a TI v praxi  :j_laugh:

eXtremeq

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: PREKLADACE SKUSKA !!!
« Reply #52 on: 16.06.2007, 01:41:37 »
ja som mal tuto skupinu:

Quote
Napisem aspon priblizne co bolo dnes :
1) A-->AXB | BX | prazdny retazec .  a) Urobit prechodovy diagram b) spravit to v EBNF(bez prazdneho retazca) a znova diagram
2) trebalo spravit gramatiku pre postupnost prikazov PP  oddelenych ciarakou ( asi takto nejako A->P{ , P}) a k nej syntakticky so zotavenim
3) urobit nejaku EBNF pre
     a) ifnot E then SF else ST
     b) ifnot E then SF
   A este urobit ten ifnot pomocou virt instrukcii jump, falsejump
4) nieco s parametrickou polymorfiu f: a x b ->b. A akeho typu vysledok ak f bola nieco take ako f(3,2.5)

na skusku som si precital skripta od Kollara - od zaciatku, cez lex analyzator po synt analyzator (stvrtu cast som nestihol - nechcelo sa mi). neda sa povedat, ze som studiu skript venoval nejak extra vela casu (2x som si to zbezne precital, zdrojaky su tam v pascale takze tie som len tak preletel). pozrel som si otazky, ktore tu boli zverejnene a prestudoval si prezentacie k cviceniam. je pravda, ze som na skusku isiel zmiereny s tym, ze nespravim, no v konecnom dosledku sa mi tie moje priklady nezdali az tak tazke, mal som vyriesene vsetky a hadam som aj pisal k veci ked som mal D - 65  :j_grin: zas az take zlozite to nie je, len si treba uvedomit suvislosti. v podstate toto je SOJ, PT a TI v praxi  :j_laugh:

ako si riesil 3. a 4. priklad?

UnderTaker

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
Re: PREKLADACE SKUSKA !!!
« Reply #53 on: 16.06.2007, 21:23:50 »
K tomu prvemu prikladu A->aBCdeF|aBCd malo pravidlo po uprave vyzerat A->aBCd[eF] a prechodovy diagram sa kresli  pred upravou ako 2 vetvy jedna pre slovo AbCdeF a druha pre aBCd a po uprave bude jedna vetva, ktora konci v stave aBCd, a z toho ide este dalej rovna ciara kde sa to vetvi eF a zase spat do rovnej ciary?
Som to editol po preskumani dalsich informacii:)
« Last Edit: 16.06.2007, 22:58:23 by UnderTaker »

styrioci

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 115
    • View Profile
Re: PREKLADACE SKUSKA !!!
« Reply #54 on: 16.06.2007, 23:12:04 »
ako si riesil 3. a 4. priklad?

3. nepamatam presne..pravidla som dal nieco v tom zmysle: (mozno kktina, ale uz ma to netrapi)

a) A -> E[Sf | St]
b) A -> E[Sf]

potom som tam nakreslis vyvojak v zmysle vetvenia: vyhodnoti sa podmienka ak ano tak sa vykona St ak nie vykona sa Sf a pokracuje sa dalej a v tomto duchu som napisal aj tie virtualne instrukcie. nieco v tomto zmysle:

vyhodnotenie vyrazu E;
falsejump (label1);
jump(label2);
label1: Sf; jump(label3);
label2: St; jump(label3);
label3: pokracovanie programu...

nepamatam sa presne, ale nieco take som tam vypotil (mozno to bolo aj dobre  :lol9: )

4. trebalo napisat pre volanie zadanej funkcie - f: a x b ->b , ze akeho typu su skutocne parametre a akeho typu je vysledok ak bola volana ako f(3,2.5).

tak som napisal, ze parameter a je typu int, parameter b je typu float a vysledna hodnota funkcie je typu float. takisto si niesom isty spravnostou. toto ma v prvom momente napadlo.

ako som povedal, skusku som spravil (aj ked som to velmi necakal) a aj ked papier znesie vela tak hadam tam bolo aj cosi k veci  :lol9:

UnderTaker

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
Re: PREKLADACE SKUSKA !!!
« Reply #55 on: 17.06.2007, 01:40:18 »
3.) Navrhnite jednym pravidlom deklaraciu premennych Vars ak definicia zacina klucovym slovom var, potom nasleduje nenulovy pocet nazvov premennych, za nimi dvojbodka a nasledovny typ T.
Text je len priblizny.. vyslo nieco take Vars -> "var" id {"," id} ":" T
Bolo treba k tomu zostrojit procedure Vars(k:symset) - syntakticky analyzator aj so zotavenim.

Ako k tomu zostrojis syntakticky??? ja som z toho jelen kua "var",",",":" budes brat ako neterminaly a id a T ako terminaly? var mozem nacitat do symbolu naraz? if symbol= var then.....?

eXtremeq

  • Newbie
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: PREKLADACE SKUSKA !!!
« Reply #56 on: 17.06.2007, 05:05:39 »
K tomu prvemu prikladu A->aBCdeF|aBCd malo pravidlo po uprave vyzerat A->aBCd[eF] a prechodovy diagram sa kresli  pred upravou ako 2 vetvy jedna pre slovo AbCdeF a druha pre aBCd a po uprave bude jedna vetva, ktora konci v stave aBCd, a z toho ide este dalej rovna ciara kde sa to vetvi eF a zase spat do rovnej ciary?
Som to editol po preskumani dalsich informacii:)

toz si si isty ze to mas spravne? :)

UnderTaker

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
Re: PREKLADACE SKUSKA !!!
« Reply #57 on: 17.06.2007, 16:02:01 »
keby som vedel ci to je spravne tak sa na to asi nepytam :P ale chcem sa opytat ci si treba pozriet aj tu 2 cast  knihy Generovanie jazykovych procesorov od Havlice ci nie? ako pozeram tak tam su same blbosti

styrioci

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 115
    • View Profile
Re: PREKLADACE SKUSKA !!!
« Reply #58 on: 17.06.2007, 16:38:33 »
keby som vedel ci to je spravne tak sa na to asi nepytam :P ale chcem sa opytat ci si treba pozriet aj tu 2 cast  knihy Generovanie jazykovych procesorov od Havlice ci nie? ako pozeram tak tam su same blbosti

toto uz je mimo zaberu prekladacov, nie? nebudeme to potrebovat v stvrtaku na havliceho predmet "konstrukcie prekladacov"? alebo tak nejak sa ten predmet vola

UnderTaker

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
Re: PREKLADACE SKUSKA !!!
« Reply #59 on: 17.06.2007, 16:40:14 »
som sa pytal kamosov a ze to uz je konstrukcia prekladacov tak ako ty hovoris:)

pr

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Re: PREKLADACE SKUSKA !!!
« Reply #60 on: 18.06.2007, 17:23:01 »
1.) A->aBCdeF|aBCd
a) napisat preco dana gramatika nie je gramatikou LL1? nakreslit prechodovy diagram.
b) upravit na gramatiku LL1, nakreslit prechodovy diagram. Ake pravidlo ste pouzili?


ako treba nakreslit prechodovy diagram k tomu?

JBull

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 148
    • View Profile
Re: PREKLADACE SKUSKA !!!
« Reply #61 on: 19.06.2007, 19:40:51 »
tak prekladace sa cim dalej tym viac menia, ale dnes sa mi to podarilo E 55  :ropebanana: :metal:.

Takze teraz ku skuske, Kollar vobec neprisiel, prisiel nejaky typek ale mal hrozne trapne kecy ohladne toho, ze nech radsej odovzdame a nech si zapiseme predmet na dalsi rok atd. Ku otazkam vacsina otazok bola len teoria, jedna skupina nemala ani syntakticky.

Ja som bol v prvej polke kde asi tretina nespravila, cize ten novy typek tiez barz dobre neopravuje.

Stanley

  • Newbie
  • *
  • Posts: 3
    • View Profile
Re: PREKLADACE SKUSKA !!!
« Reply #62 on: 19.06.2007, 20:07:12 »
Dnes novy typek co bol sa vola Poruban. Podla toho co som si vsimol to vyzeralo tak, ze opravoval podla sablonky, ktoru mu (zrejme) pripravil Kollar. Otazky:
1. Napisat gramatiku jazyka EBNF pomocou EBNF.
   Upravit dva vyrazy z EBNF na BNF. Islo o to ze pri jednom [daco_neviem_co] trebalo len zrobit ze je to to iste bez zatvoriek alebo prazdny retazec (epsilon),
a druhom ktory bol zas {daco} to prepisat tak aby zmizli tie {}, cize nejaku rekurziu donuka dat.

2. napisat gramatiku EBNF ceckovskeho cyklu do....while, ked B je telo a E je podmienka
   napisat virtualne instrukcie k tomu cyklu

3. Su operacie +,-,* vsetky maju rovnaku prioritu a asociuju sprava a operacia = neasociuje a ma vacsiu prioritu ako ostatne tri. Identifikatory su jedno male pismeno. Treba napisat gramatiku. Potom k vyrazu a+b-c=d*e namalovat syntakticky a derivacny strom a napisat prefixny tvar.
Co reprezentuje syntakticky strom?
-----||------------- derivacny strom?
Ktore z tychto troch  foriem su ekvivalentne?

4. Ako su reprezentovane typove vyrazy?
   Ako je definovana unifikacia a substitucia v parametricky polymorfnom systeme?

mastermind

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 90
    • View Profile
Re: PREKLADACE SKUSKA !!!
« Reply #63 on: 19.06.2007, 21:15:09 »
nahoodu. Poruban je uplne v pohode chlapik. opravoval velmi tolerantne si myslim. kto uz neurobil dnes tak potom neviem

hun10

  • Newbie
  • *
  • Posts: 11
    • View Profile
Re: PREKLADACE SKUSKA !!!
« Reply #64 on: 19.06.2007, 22:20:49 »
Druha skupina bola:

1. Syntakticky so zotavenim pre jazyk LL1: A---->{Db l Ca} kde H(D) a H(C) su zname, "asi" tam este boli este zadane sy ako symbol, getsym ako getsymbol a s K este nieco
urcit vstah medzi FIRST(D) a H(D) - to iste aj pre FIRST(C) a H(C)
2. Nieco s volacim aktivacnym po vykonani begin<2,4> neviem co presne a znazornit aky to bude mat na volaco vplyv (Toto som ani neprecital poriadne ked som videl to begin<2,4> takze take je aj moje podanie zadania)

3. Pre gramatiku : retazec sa zacina "a" a konci "c" medzi nimi je aspon jedno "b"
trebalo urcit prechodovy diagram, urobit konecnostavovy deterministicky  automat a aj pre ten urobit prechodovy diagram

4. Aka je arita(pocet argumentov) instrukcii jump<L> a falsejump<L>, aky je ich typ a navratova hodnota a kolko miesta zaberaju v zasobniku.

Moja pamet je nanic takze nic blizsie uz neviem ak si spomenie niekto na dake dalsie veci pripiste
Co sa tyka opisovania bola prilezitost(prvej skupine opravoval kym sme pisali a nedaval bars pozor) ale nebolo z coho lebo zakazdym su ine priklady.
Opakuje sa len syntakticky so zotavenim
Priklady boli take ze trebalo porozmyslat a podumat suvislosti z inych predmetov(TI, PT)
« Last Edit: 19.06.2007, 22:24:36 by hun10 »