Author Topic: OOP Skúška  (Read 10145 times)

M4D4

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 256
    • View Profile
OOP Skúška
« on: 07.01.2013, 20:17:09 »
Ľudia, čo bolo dnes na skúške z OOP?
Čo sa programovalo?
Bola ťažká teoretická?
Keď spravím praktickú a nie teoretickú, tak musím opakovať praktickú?

morpheus00

  • Newbie
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #1 on: 07.01.2013, 22:15:34 »
Tak na praktickej časti sme dostali na A4 zadanie kde bol diagram tried + nejaké omáčky ku návrhovému vzoru, pomocou návrhového vzoru Command nakodiť program (presne si nespomeniem čo tam bolo  :) ) . Trebalo nejakých 5 tried vytvoriť s nejakými metódami . Na obrazovku sa malo vypísať "predavam tovar" alebo "nakupujem tovar".  Na ústnej časti sa pýtal hlavne na generiku, polymorfizmus, dedičnosť, výnimky, UML diagramy, návrhové vzory. No celkom ťažká bola skúška podla mňa, som rád, že mám za sebou  :ropebanana: . Na poslednú otázku ti neviem odpovedať  :) .

Dickenz

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 71
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #2 on: 08.01.2013, 04:06:18 »
ta prakticka je niečo na princip alienbreed?? alebo sa musim nieco ine ucit?? ..btw neviete poradit nejake dobre materialy na teoriu k tej ustnej skuske?? nejaku knihu odporučanu ??

morpheus00

  • Newbie
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #3 on: 08.01.2013, 15:35:20 »
neviem, čo sa konkrétne riešilo v Alien Breed ja som mal ako zadanie textovku a v nej sme mali jeden návrhový vzor Singleton. Praktická časť sa vôbec netýka zadania, teda nebudeš programovať nič čo si mal v zadaní, jednoducho dostaneš papier kde máš popísaný návrhový vzor a podľa neho naprogramuješ nejaký programček. Ja som sa učil z prednášok a knihy Myslíme objěktově v jazyku JAVA od Pecinovského.

Dickenz

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 71
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #4 on: 08.01.2013, 17:07:17 »
aha taze tak ...co by som si mal precvicit aby som vedel na tej praktickej aj nieco nakodit?? ..ako zadanie som robil sam ale tam bolo pisane krok po kroku co treba robit....a tu knihu idem si najst...snad pomoze nieco ..dik

morpheus00

  • Newbie
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #5 on: 08.01.2013, 17:55:10 »
ja som sa učil z prednášok tie návrhové vzory, lebo v tej knižke je len málo vzorov spomenutých  + na nete som našiel nejaké veci aj s príkladmi tak aj z toho som sa učil. 

Dickenz

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 71
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #6 on: 08.01.2013, 19:38:26 »
a skusku ste dali v pohode??

morpheus00

  • Newbie
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #7 on: 08.01.2013, 22:00:50 »
na v pohode to nebolo, teda aspoň pre mňa  :), čo sme boli myslím 17 na skúške keď si dobre pamätám , tak asi 14 sme ostali na ústnu alebo všetci neviem už   ;D  a viem iba o jednom, čo nespravil ústnu

Dickenz

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 71
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #8 on: 09.01.2013, 04:41:14 »
no ok ja som lama do programovania tak som zvedavy....v každom pripade bude to zaujimave ...ale mali ste štastie na skušajuceho heJ?? pohode hodnotil ked vsetci ste asi spravili ..??

m@tej

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 288
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #9 on: 09.01.2013, 06:59:49 »
no ok ja som lama do programovania tak som zvedavy....v každom pripade bude to zaujimave ...ale mali ste štastie na skušajuceho heJ?? pohode hodnotil ked vsetci ste asi spravili ..??

no skusajuci z toho co som pocul bol len tomasek, tak neviem ci to je stastie :D, ale ze bolo to drsne...kamarat vravel, ze celkom vedel, dal mu nejake otazky, ale ze vraj moc tomu nerozumie tak mu dal polovicu bodov
btw. ustna vraj kazdeho drzal aspon 15 - 20 min, tak bude to zaujimave :)

terminalko

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #10 on: 10.01.2013, 22:26:27 »
Treba si hlane pozriet navrhove vzory z nich su robene priklady na skusku. :-) Najlepsie je nakodit si nejake priklady. Kua, kto ma na to cas... Slajdy k prednaskam su len strucne poznamky a na skuske chce aby sme to mali poriadne nastudovane z literatury a odskusane na prikladoch. Na moodli je literatura k oo, su tam aj knihy k navrhovym vzorom. Pecinovsky podla mna staci tak na vysvetlenie oo principov, ale napisal aj knihu k navrhovym vzorom. Na internete najdes plno veci k navrhovym vzorom a aj celkovo k oo.

M4D4

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 256
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #11 on: 15.01.2013, 01:05:12 »
Neviete ako prebieha ústna skúška? Najprv doc. Tomášek každého vyhodí z triedy a potom sa postupne chodí alebo ako? A dá sa ísť s nulou z praktickej na teoretickú?

spili

  • Newbie
  • *
  • Posts: 16
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #12 on: 20.01.2013, 00:23:54 »
čo presne chcel vedieť ohľadom tých UML ? :D lebo ja odmietam sa učíť všetky tie hierarchie a to aké spojenia medzi nimi sú :D

esperian

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 873
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #13 on: 20.01.2013, 00:45:04 »
čo presne chcel vedieť ohľadom tých UML ? :D lebo ja odmietam sa učíť všetky tie hierarchie a to aké spojenia medzi nimi sú :D

sak teba to odmietanie prejde, ak sa dostanes do 3. rocnika... na ZSIcku si na tuto vetu potom vspomen  ;D

m@tej

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 288
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #14 on: 20.01.2013, 01:09:57 »
čo presne chcel vedieť ohľadom tých UML ? :D lebo ja odmietam sa učíť všetky tie hierarchie a to aké spojenia medzi nimi sú :D
co som pocul tych co uz boli na skuske, tak nechce toho vela z teorie.....nemusis vsetko opisovat dopodrobna. Staci aby si mal sajnu o veciach, vraj vela ta doplnuje a pod :D .........ze vraj :P :D

veteran

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 956
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #15 on: 20.01.2013, 01:14:01 »
čo presne chcel vedieť ohľadom tých UML ? :D lebo ja odmietam sa učíť všetky tie hierarchie a to aké spojenia medzi nimi sú :D

sak teba to odmietanie prejde, ak sa dostanes do 3. rocnika... na ZSIcku si na tuto vetu potom vspomen  ;D
Hlavne keď bude mať otázku s 5 možnosťami, kde bude 5 rôznych druhov šípok :D ;D

tino8

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1093
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #16 on: 20.01.2013, 05:02:57 »
ked sa nechces ucit uml tak ani nechci riadny job kde by si pouzival niejaky oop jazyk


karamel je cukr co se uz neuzdravi!

m@tej

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 288
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #17 on: 20.01.2013, 05:55:02 »
je dakde nejaky good zdroj na uml a na navrhove vzory??? anglicke stranky su, ale nieco cesky sa nenajde?? viem, ze anj je zaklad nepotrebujem pocut prednasky ze treba sa ucit anj, ale potrebujem to na teraz o 3 dni tak ci nahoodu :)

Dickenz

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 71
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #18 on: 03.02.2013, 00:15:50 »
ma niekto niečo kde sa naucim na čo mi sakra su tie navrhove vzory..? kde su nejake priklady aby som si to vedel sam nakodit a ked to budem vedeit doma tak snad uz aj na skuske..ha?? lebo teraz 0 bodov..:/

m@tej

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 288
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #19 on: 03.02.2013, 00:31:05 »
su na dobre veci :P ja co som sa ucil tak dost som pozeral wiki - to aj novak mi radil
potom stranky oodesign.com a http://objekty.vse.cz/Objekty/Vzory => tato je v cestine
+ aj na youtube su vysvetlene, sice anglicky ale viacmenej ani nemusis rozumiet lebo vidis jak pise kod - drzim prsty ;)

pindiq

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #20 on: 03.02.2013, 18:08:29 »
The Decorator Pattern

vypíš si zoznam tých čo boli spomenuté na prednáške a tu si ich prejdi(+command,ten na prednáške nebol). Mike to robí síce v C# ,ale pointa je rovnaká, rozdiely v syntaxi som si všimol napr. v prototype - v jave sa clone() zapisuje inak,ale ako to spraviť pre javu nájdeš už na tej českej stránke. Angličtina by nemala byť problém,na Amíka rozpráva celkom čisto   bq .

A ešte jedna poznámka: Triedy a metódy si vždy pomenuj inak ako sú v návrhovom vzore. Pre prehľadnosť si to hádž do balíčkov ako to robí on. A vyhni sa vlastne všetkému, čo dedí od Object. Ja som si neuvedomil a triedu pomenoval System. Potom mi nefungoval výpis System.out.println(). Netreba veľa premýšľať nad tým aby si vedel prečo to tak je  :hammer:
Toľko odo mňa a GL  :beer1:
« Last Edit: 03.02.2013, 18:11:13 by pindiq »

Agamemnon

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2942
  • Per aspera ad Astra
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #21 on: 04.02.2013, 18:26:02 »
par poznamok... zjavne ste vobec nepochopili, o co ide:
- to su patterny - takze ich cielom je naznacit riesenie konkretneho problemu... ani omylom sa to nepouziva otrocky... proste - treba chapat, o co ide a naucit sa cca na ake problemy sa mozu hodit... casto je vyhodne si ich upravit pre konkretne situacie, kde ich chceme pouzit...
- preto - neuci sa to naspamat... kedze v realnych situaciach sa len malokedy uplne presne ten pattern trafi (casto sa kombinuje viac patternov dokopy, pripade sa upravuju ako som uz spomenul)
- nazvy metod... kedze tie veci su patterny, tak v teorii su nazvy metod/tried vseobecne, etc... v realnom pouziti sa metody/triedy nazvu podla toho, co skutocne dana entita robi...
All code is crap.

42

pindiq

  • Newbie
  • *
  • Posts: 28
    • View Profile
Re: OOP Skúška
« Reply #22 on: 05.02.2013, 06:16:53 »
pravdu máš, že v reále to vyzerá s tými design pattern-mi trošku inak. No 90% ľudí čítajúcich tento thread potrebuje návod (rýchlokurz) ako túto skúšku spraviť, na riešenie komplexnejších problémov a úplné pochopenie o čo tu ide si už musia nájsť čas sami doma,resp. tak mali učiniť doteraz  ah: