Author Topic: Databázové systémy - konzultácie otázok  (Read 9513 times)

etchie

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
    • View Profile
Re: Databázové systémy - konzultácie otázok
« Reply #25 on: 08.06.2013, 21:58:53 »
Už mi je jasné prečo DBS je považované za taký ťažký predmet. Otázky robili študenti, ktorí často nemali ani šajnu, na čo sa pýtajú, ani aký je ďalší kontext k danej téme. Zaujímavý paradox, že musím vedieť odpovede na otázky ľudí, ktorí DBS nerozumejú alebo nerozumeli v dobe, kedy otázky robili. Aj keď sú takéto otázky postupne odfiltrované z testov (myslím si a dúfam), tak v podkladoch kolujúcich medzi študentami stále ostávajú. No a podklady samotné to je druhý problém. Väčšinou pochádzajú od tých študentov, ktorí sa v DBS skôr neorientujú a napriek tomu označia v obrázkoch svoje "správne odpovede". V podkladoch je potom asi 1/4 až 1/3 správnych odpovedí nesprávna. A ak sa ďalšie generácie spoliehajú na tieto "správne odpovede", tak si pekne znižujú šancu na úspech. 33% bodov môže ísť rovno dole. A potom dovi dopo, ech-juch, DBS si indi-vindi zopakujú o rok.

elektrotechnikalover

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
Re: Databázové systémy - konzultácie otázok
« Reply #26 on: 08.06.2013, 23:04:26 »
ty o čom točíš ?  ;D

etchie

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
    • View Profile
Re: Databázové systémy - konzultácie otázok
« Reply #27 on: 09.06.2013, 00:00:02 »
Uvediem príklad. Otázka:
Ak class(S) je povolenie subjektu a class(O) je klasifikácia objektu, potom pre operáciu zápis platí:
Potom nasledujú 4 možnosti, z ktorých 2 sú navzájom opačné a jedna z nich je správna. Problém je ten, že ktorá je správna závisí od implementovaného bezpečnostného modelu. V tomto prípade ide o Bell-LaPadula model alebo Biba model. O modeli sa však v otázke nič nehovorí. Vôbec nie je logicky správna takáto otázka, pretože je zamlčaný kontext. Vzhľadom na to, že sme na vysokej škole ma takýto štýl otázok dosť vytáča. A kým sa učím na skúšku, tak som podobných otázok videl viac než dosť. Len sa tvária odborne tie otázky, ale v skutočnosti vo VŠ testoch nemajú čo robiť.

elektrotechnikalover

  • Newbie
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
Re: Databázové systémy - konzultácie otázok
« Reply #28 on: 09.06.2013, 05:45:15 »
stačí to nebrať tak vážne ... ten predmet sa dá spraviť s prstom v zadku a myslím že to vedia všetci  ^_*

xxx3

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
    • View Profile
Re: Databázové systémy - konzultácie otázok
« Reply #29 on: 09.06.2013, 20:31:45 »
mozes byt rad/a, ze aspon nejake otazky mas k dispozicii dopredu

A co sa tyka nespravne vyhodnotenych alebo nejasne polozenych otazok na skuske, tak nie je problem ist potom za p. Telepovskou aby sa na tie otazky pozrela a pripadne ti ich prebodovala ak sa najde otazka, v ktorej oznacis spravnu odpoved, ale nevyhodnoti ti ju ako spravnu

etchie

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
    • View Profile
Re: Databázové systémy - konzultácie otázok
« Reply #30 on: 11.06.2013, 01:47:16 »
Ok, beriem všetko, čo mi tu píšete. Jasné, že som rád, že vôbec je taká možnosť. Ja si len ventilujem pretlak pred skúškou.