Author Topic: OS  (Read 54911 times)

Tren

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1060
  • Fortes fortuna adiuvat
    • View Profile
Re: OS
« Reply #25 on: 20.02.2012, 23:17:08 »
bu bu bu bu bu bu bu bu bu bu bu bu bu bu bu bu bu
NEMAM NERVY NA TOTO !!! FAKT
na co akoze?

antil kiprest

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 159
    • View Profile
Re: OS
« Reply #26 on: 20.02.2012, 23:47:26 »
zdar lidi ! nemate niekto stiahnute tie sofiovske materialy ?? potreboval by som to pre niekoho, tak ak niekto, plz napiste mi.. dikeez
bravčové krídielka a náhradu sóje poprosím!!

matotv

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 60
    • View Profile
Re: OS
« Reply #27 on: 22.02.2012, 21:01:02 »
neviem si rady s otazkami cislo 24 a 26, pripadne &buffer[5], co to znaci?


matotv

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 60
    • View Profile
Re: OS
« Reply #28 on: 22.02.2012, 21:13:05 »
uf, vdaka, uz som nato prisiel podla vysledku hned...:D

Domino_666

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 88
    • View Profile
    • Dudo Aliens Racing Team
Re: OS
« Reply #29 on: 23.02.2012, 02:07:06 »
nemá niekto skúsenosti s VMware? Som si stiahol ten nejaký ubuntu či čo to je čo je na moodli k tomuto predmetu aj VMware player. Spustiť to nieje problém, do prostredia sa prihlásim a ide to.
Potreboval by som ale nejakým spôsobom vedieť komunikovať s nejakými zložkami z win, dá sa to? Skúšal som pripojiť aspoň USBčko, ale v media mi ho nenašlo, neviem ako sa dostať na jeho obsah cez príkazový riadok. Zatiaľ som v oblasti Linuxu trocha stratený, takže pomaly na mňa  ;D

Tren

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1060
  • Fortes fortuna adiuvat
    • View Profile
Re: OS
« Reply #30 on: 23.02.2012, 11:47:50 »
nemá niekto skúsenosti s VMware? Som si stiahol ten nejaký ubuntu či čo to je čo je na moodli k tomuto predmetu aj VMware player. Spustiť to nieje problém, do prostredia sa prihlásim a ide to.
Potreboval by som ale nejakým spôsobom vedieť komunikovať s nejakými zložkami z win, dá sa to? Skúšal som pripojiť aspoň USBčko, ale v media mi ho nenašlo, neviem ako sa dostať na jeho obsah cez príkazový riadok. Zatiaľ som v oblasti Linuxu trocha stratený, takže pomaly na mňa  ;D
USB aby ti naslo vo vm-ku, tak to musis povolit, a prepojit myslim ze nevies na zalozky z winu, a co s prikazovym riadkom ?? nejak som to nepochopil

gotcha

  • Newbie
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Re: OS
« Reply #31 on: 23.02.2012, 15:01:23 »
ake je heslo do kurzu? dik

veteran

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 956
    • View Profile
Re: OS
« Reply #32 on: 23.02.2012, 15:05:43 »
ake je heslo do kurzu? dik
Každá skupina má svoje vlastné. Podľa môjho hesla to vyzerá takto:

2012_XX_YY_ZZZZ

kde XX sú iniciály cvičiaceho, YY skratka dňa, kedy máš cvičenie a ZZZZ čas cvičenia (napr. 1050 = 10 hod. 50 min.).

xxx3

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
    • View Profile
Re: OS
« Reply #33 on: 23.02.2012, 22:44:53 »
tato uloha na samostatne riesenie:
Quote
Vytvorte program, ktorý bude kopírovať obsah súboru zo štandardného vstupu na
štandardný výstup až po koniec vstupného súboru. Kopírujte po jednom znaku/bajte.
Vyskúšajte funkčnosť programu na kopírovaní súborov pomocou presmerovania
štandardného vstupu a výstupu.

co znamena ze obsah suboru zo standardneho vstupu ? ... akoze zadam na vstupe nazov suboru ? a ze na standardny vystup to akoze nie do suboru ale do terminalu ?
a co znamena "presmerovanie standardneho vstupu a vystupu" ?

xxx3

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
    • View Profile
Re: OS
« Reply #34 on: 23.02.2012, 22:53:30 »
ano, ale miesto fd mozes zadat aj 0 ci 1 a budes citat nie zo suboru ale zo vstupu .... to som myslel

a to presmerovanie je co ?


veteran

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 956
    • View Profile
Re: OS
« Reply #35 on: 24.02.2012, 09:53:13 »
Ako to je s dnešnou prednáškou? Definitívne sa to prekladá na 12:30? Lebo minule hovoril, že to dá zmeniť aj v MAISe, ale zatiaľ sa nezmenilo nič.

// EDIT: už je zmenené :)
« Last Edit: 24.02.2012, 10:25:06 by veteran »

xxx3

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
    • View Profile
Re: OS
« Reply #36 on: 24.02.2012, 17:21:43 »
neviete nikto co je to presmerovanie ? Ako robite teda tu ulohu, co s tym presmerovanim ?

veteran

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 956
    • View Profile
Re: OS
« Reply #37 on: 24.02.2012, 18:03:21 »
neviete nikto co je to presmerovanie ? Ako robite teda tu ulohu, co s tym presmerovanim ?
Presmerovanie štandardného vstupu do súboru:

xxx3

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
    • View Profile
Re: OS
« Reply #38 on: 24.02.2012, 21:43:45 »
Aha, ze to co napisem do terminalu mi da do suboru, to je presmerovanie standardneho vstupu do suboru ? 
A konkretne v tej ulohe co treba spravit s tym presmerovanim ? Ze spravim to tak, ze z jedneho suboru prekopiruje vsetko do druheho ? Apotom aj ze to co napisem do terminalu skopiruje do suboru ? Alebo co vsetko tam treba zrobit ?

// rozumiem tym open, lseek a ostanym sluzbam ale nerozumiem tej ulohe presne co odomna chcu :D
« Last Edit: 24.02.2012, 22:09:57 by xxx3 »

veteran

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 956
    • View Profile
Re: OS
« Reply #39 on: 25.02.2012, 08:39:11 »
Aha, ze to co napisem do terminalu mi da do suboru, to je presmerovanie standardneho vstupu do suboru ? 
A konkretne v tej ulohe co treba spravit s tym presmerovanim ? Ze spravim to tak, ze z jedneho suboru prekopiruje vsetko do druheho ? Apotom aj ze to co napisem do terminalu skopiruje do suboru ? Alebo co vsetko tam treba zrobit ?
Trocha som sa sekol. Toto, čo je na obrázku, je presmerovanie štandardného výstupu do súboru.

Dá sa to urobiť aj opačne:
login@hron:~/OS$ cat < subor7.txt
Lorem ipsum dolor sit amet.

... to je presmerovanie štandardného vstupu zo súboru (jeho výpis).


Presmerovanie štandardného výstupu zo súboru do iného súboru:
login@hron:~/OS$ cat subor7.txt
Lorem ipsum dolor sit amet.
login@hron:~/OS$ cat subor7a.txt
login@hron:~/OS$ cat subor7.txt > subor7a.txt
login@hron:~/OS$ cat subor7.txt
Lorem ipsum dolor sit amet.
login@hron:~/OS$ cat subor7a.txt
Lorem ipsum dolor sit amet.

... čiže jeden súbor skopíruje do druhého.


Toto je presmerovanie štandardného výstupu zo súboru do iného súboru, pričom ten výstup sa do druhého súboru pridá:
login@hron:~/OS$ cat subor7.txt
Lorem ipsum dolor sit amet,
login@hron:~/OS$ cat subor7a.txt
consectetuer adipiscing elit. Aenean et est a dui semper facilisis. Pellentesque placerat elit a nunc. Nullam tortor odio, rutrum quis, egestas ut, posuere sed, felis.
login@hron:~/OS$ cat subor7a.txt >> subor7.txt
login@hron:~/OS$ cat subor7.txt
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean et est a dui semper facilisis. Pellentesque placerat elit a nunc. Nullam tortor odio, rutrum quis, egestas ut, posuere sed, felis.


// rozumiem tym open, lseek a ostanym sluzbam ale nerozumiem tej ulohe presne co odomna chcu :D
No ja tiež nerozumiem tej druhej časti: "Vyskúšajte funkčnosť programu na kopírovaní súborov pomocou presmerovania štandardného vstupu a výstupu."  >:( Presmerovanie vstupu/výstupu cez príkazy viem, ale ako na tom overiť funkčnosť programu?

esperian

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 873
    • View Profile
Re: OS
« Reply #40 on: 25.02.2012, 11:42:04 »
nevedel by niekto pomoct s 8 ulohou ??ako na to

veteran

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 956
    • View Profile
Re: OS
« Reply #41 on: 25.02.2012, 14:28:13 »
nevedel by niekto pomoct s 8 ulohou ??ako na to
No to by aj mňa zaujímalo. Ak som správne pochopil šestku a sedmičku, ide len o skopírovanie vstupu z klávesnice. Tu sa o tom čosi píše:
Quote
Mozno, ze ste si uz vsimli, ze praca so subormi sa velmi nelisi od prace s obrazovkou a klavesnicou. Tento priebeh je spravny. C totiz v skutocnosti pracuje s klavesnicou a obrazovkou ako so suborom. V subore stdio.h su definovane dva konstantne pointery, ktore predstavuju dva subory, otvorene operacnym systemom pri spusteni programu. Su to:

FILE *stdin;
FILE *stdout;


Keď dám príkaz $ time ./a.out, tak mi to meria čas od potvrdenia príkazu, teda sa meria aj čas, ktorý mi trvá napísanie (pastnutie) vstupu. :( >:(

RiTChi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 218
    • View Profile
Re: OS
« Reply #42 on: 26.02.2012, 11:53:25 »
Prišiel som na to, čo s osmičkou! :)

Pomocou rúry, teda znaku | sa da presmerovať výstup z príkazu na ľavej strane | do príkazu na jej pravej strane.

čiže:
Code: [Select]
$ gcc -o program program.c         // skompilujeme program
$ vim subor.txt                             // vytvorime textak
$ time cat subor.txt | ./program  // cat nam na standardny vystup vypise obsah textaku a tento standardny vystup si vezme nas program, ako standardny vstup.
« Last Edit: 26.02.2012, 12:02:19 by RiTChi »

felipe

  • Newbie
  • *
  • Posts: 44
    • View Profile
Re: OS
« Reply #43 on: 26.02.2012, 12:13:58 »
neviete niekto odpoved na tuto otazku? :
9. Uvedte nazov sluzby ktorou mozeme ziskat hodnotu ekvivalentnu navratovej hodnote volania jadra lseek(fd,0,SEEK_END). Hodnota musi byt ekvivalentna nielen ciselne ale aj svojou semantikou (vyznamom). Pozn. sluzbu mozeme zavolat iba raz, bez ohladu na velkost suboru.
v archive som nasiel odpoved read ale ani to ani read() mi to neberie...

veteran

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 956
    • View Profile
Re: OS
« Reply #44 on: 26.02.2012, 12:40:18 »
A otázka 67? Už som tam vpísal všetky možné štruktúry, ale nič mi nezobralo :(

mino

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 181
    • View Profile
Re: OS
« Reply #45 on: 26.02.2012, 12:42:33 »
Funguje vam vsetkym prihlasovanie na hron? Ja som bol minuly tyzden za tym clovekom, co dava loginy, ale ked sa prihlasujem pomocou "ssh hron.fei.tuke.sk -luser", tak mi vypise: "ssh_exchange_identification: Connection closed by remote host", pred tym mi vypisovalo nieco ine, ze zle meno/heslo... Je mozne, ze som dostal login na nieco ine, ako hron? :D Lebo on sa ma nic nepytal, len mi povedal, aby som prilozil ISIC a ukazal mi na obrazovke meno a heslo... Ale teraz mam taky pocit, ze to nebude ono... ci? :D

Tren

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1060
  • Fortes fortuna adiuvat
    • View Profile
Re: OS
« Reply #46 on: 26.02.2012, 12:46:42 »
Funguje vam vsetkym prihlasovanie na hron? Ja som bol minuly tyzden za tym clovekom, co dava loginy, ale ked sa prihlasujem pomocou "ssh hron.fei.tuke.sk -luser", tak mi vypise: "ssh_exchange_identification: Connection closed by remote host", pred tym mi vypisovalo nieco ine, ze zle meno/heslo... Je mozne, ze som dostal login na nieco ine, ako hron? :D Lebo on sa ma nic nepytal, len mi povedal, aby som prilozil ISIC a ukazal mi na obrazovke meno a heslo... Ale teraz mam taky pocit, ze to nebude ono... ci? :D
normalne sa prihlas
ssh login@hron.fei.tuke.sk
potom heslo
..mna ziadalo aby som si heslo zmenil tak som to zmenil..neviem ako u inych

veteran

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 956
    • View Profile
Re: OS
« Reply #47 on: 26.02.2012, 12:47:18 »
A otázka 67? Už som tam vpísal všetky možné štruktúry, ale nič mi nezobralo :(
inode
Dík ;)

Funguje vam vsetkym prihlasovanie na hron? Ja som bol minuly tyzden za tym clovekom, co dava loginy, ale ked sa prihlasujem pomocou "ssh hron.fei.tuke.sk -luser", tak mi vypise: "ssh_exchange_identification: Connection closed by remote host", pred tym mi vypisovalo nieco ine, ze zle meno/heslo... Je mozne, ze som dostal login na nieco ine, ako hron? :D Lebo on sa ma nic nepytal, len mi povedal, aby som prilozil ISIC a ukazal mi na obrazovke meno a heslo... Ale teraz mam taky pocit, ze to nebude ono... ci? :D
Mne prihlasovanie ide, ale asi 2 dni dozadu mi po prihlásení do Putty vypisovalo, že Your login will expire in 1 day - alebo čosi podobné. Zmenil som si heslo a už to nepíše :D Ale čo to bolo a prečo to písalo, neviem  ???

RiTChi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 218
    • View Profile
Re: OS
« Reply #48 on: 26.02.2012, 12:50:42 »
Funguje vam vsetkym prihlasovanie na hron? Ja som bol minuly tyzden za tym clovekom, co dava loginy, ale ked sa prihlasujem pomocou "ssh hron.fei.tuke.sk -luser", tak mi vypise: "ssh_exchange_identification: Connection closed by remote host", pred tym mi vypisovalo nieco ine, ze zle meno/heslo... Je mozne, ze som dostal login na nieco ine, ako hron? :D Lebo on sa ma nic nepytal, len mi povedal, aby som prilozil ISIC a ukazal mi na obrazovke meno a heslo... Ale teraz mam taky pocit, ze to nebude ono... ci? :D

skontroluj si DNS (tiez mi to doma nejde, uz som pisal mojemu ISP): http://hron.fei.tuke.sk/hron/checkDNS.php

xxx3

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
    • View Profile
Re: OS
« Reply #49 on: 26.02.2012, 13:07:44 »
Mne prihlasovanie ide, ale asi 2 dni dozadu mi po prihlásení do Putty vypisovalo, že Your login will expire in 1 day - alebo čosi podobné. Zmenil som si heslo a už to nepíše :D Ale čo to bolo a prečo to písalo, neviem  ???

pisalo to prave preto, ze bolo potrebe si zmenit heslo :D ... mne to povedal pan Popovec ked som si bol dat spravit ucet