Author Topic: Operacne systemy  (Read 133291 times)

sulo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 284
    • View Profile
    • Web
Re: Operacne systemy
« Reply #125 on: 25.02.2011, 21:17:06 »

v_oid

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 631
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #126 on: 25.02.2011, 21:32:42 »

Buici

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #127 on: 26.02.2011, 00:51:39 »
cawko!
aka je domaca uloha od klajnovej skupina v stvrtok 14:15??? myslel som ze staci zapisat v skratke hmmm ale nestaci :(

Dragoon17

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 526
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #128 on: 26.02.2011, 01:22:38 »
cawko!
aka je domaca uloha od klajnovej skupina v stvrtok 14:15??? myslel som ze staci zapisat v skratke hmmm ale nestaci :(
ti ju poslem na PM... a neze niekoho napadne napisat vypracovanu domacu ulohu na plochu!!! bo potom budeme dostavat tie kktiny od genciho mozno!!!

delux

  • Newbie
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #129 on: 26.02.2011, 03:48:10 »
Zdravim. Neviem si poradiť s otázkami:
- Doplňte vetu: "Služba link() slúži na vytvorenie ... mena súboru" (viď man 2 link)
- V premennej akého typu vráti funkcia stat() informáciu o súbore? Uveďte iba typ premennej, nie premennú samotnú!
- Doplňte vetu: "Funkcia opendir() vráti ukazovateľ/smerník na ..., typovo oynačovaný DIR"
- Ako sa nazýva štruktúra, ktorá v natívnom súborovom systéme OS UNIX/Linux uchováva všetky atribúty súboru (okrem mena)
Vďaka za pomoc, už som v tých otázkach vyskúšal snáď všetko okrem správnej možnosti.

ppeess

  • Guest
Re: Operacne systemy
« Reply #130 on: 26.02.2011, 04:06:30 »
Zdravim. Neviem si poradiť s otázkami:
- Doplňte vetu: "Služba link() slúži na vytvorenie ... mena súboru" (viď man 2 link)
- V premennej akého typu vráti funkcia stat() informáciu o súbore? Uveďte iba typ premennej, nie premennú samotnú!
- Doplňte vetu: "Funkcia opendir() vráti ukazovateľ/smerník na ..., typovo oynačovaný DIR"
- Ako sa nazýva štruktúra, ktorá v natívnom súborovom systéme OS UNIX/Linux uchováva všetky atribúty súboru (okrem mena)
Vďaka za pomoc, už som v tých otázkach vyskúšal snáď všetko okrem správnej možnosti.
Sluzba link sluzi na vytvorenie NOVEHOmena suboru :)

cayka

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 56
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #131 on: 26.02.2011, 15:17:39 »
vie mi niekto prosim vas vysvetlit,ako sa dopracujem k tomu vysledku/cislu?...Dakujem :)

Velkost suboru je 98 bajtov. Aktualna pozicia suboroveho kurzora je 24, fd ma hodnotu 5. Uvedte (cislom) navratovu hodnotu, ktoru vrati systemove volanie "lseek(fd, -4L, SEEK_SET)" po svojom vykonani.

SEEK_SET znamena, ze ides od zaciatku, cize chces ist 4 riadky pred zaciatok. To velmi nejde, takze asi ti to vrati 0.


Dakujem velmi pekne:)

I tak potom nerozumiem tym dalsim..ze jak sa co nastavi a taak..:(..nevadi
« Last Edit: 26.02.2011, 15:22:15 by cayka »

v_oid

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 631
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #132 on: 26.02.2011, 15:24:24 »
Citaj manual a rozmyslaj

black_stone

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 77
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #133 on: 26.02.2011, 17:20:51 »
Quote
Hodnotu ktorej zložky i-nodu reprezentovanu zaznamom (strukturou) struct stat ovplyvni uspesne vykonanie sluzby link() ?

Nenasiel niekto odpoved na tuto otazku ?

v_oid

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 631
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #134 on: 26.02.2011, 17:28:17 »
Quote
Hodnotu ktorej zložky i-nodu reprezentovanu zaznamom (strukturou) struct stat ovplyvni uspesne vykonanie sluzby link() ?

Nenasiel niekto odpoved na tuto otazku ?

Pocet linkov na i-node. Uz nepametam ako sa vola nazov clena struktury, ale na to prides. (Tip: inode.h)
« Last Edit: 26.02.2011, 17:30:24 by v_oid »

delux

  • Newbie
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #135 on: 26.02.2011, 19:11:47 »
Quote
Hodnotu ktorej zložky i-nodu reprezentovanu zaznamom (strukturou) struct stat ovplyvni uspesne vykonanie sluzby link() ?
Odpoved st_nlink
A na tie moje dalsie 3 otazky vie niekto poradiť?
Ešte ďalšiu neviem: Služba unling() slúži na zmazanie ... mena súboru.
Môže mi niekto vysvetliť pojem alternatývne meno súboru? Tak trocha nechápem niektorým veciam čo sa týka súborov a priečinkov. Nejak sa mi to plenie. A tiež ta funkcia link() - ktora vytvara odkazy na súbor, to si môžem predstaviť akoby vytvorila nejaky odkaz na ten súbor (niečo ako spúštacia ikona na ploche)?
« Last Edit: 26.02.2011, 19:35:24 by delux »

mantak

  • Newbie
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #136 on: 26.02.2011, 19:36:55 »
Neviete niekto čo sa mysli pod Vyskúšajte funkčnosť programu na kopírovaní súborov pomocou presmerovania štandardného vstupu a výstupu. Je to medzi tými 12 úlohami.

v_oid

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 631
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #137 on: 26.02.2011, 19:46:24 »
Neviete niekto čo sa mysli pod Vyskúšajte funkčnosť programu na kopírovaní súborov pomocou presmerovania štandardného vstupu a výstupu. Je to medzi tými 12 úlohami.

./moj_program < vstup.txt > vystup.txt

http://en.wikipedia.org/wiki/Redirection_(computing)

delux

  • Newbie
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #138 on: 26.02.2011, 20:49:43 »
To máme spraviť všetkých 12 úloh a vložiť ich do moodlu, alebo stačí si vybrať niektoré. Nejak si nepamätám, čo nám hovorili na cviku ut_16_50

AnvilOfFury

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 220
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #139 on: 26.02.2011, 22:17:33 »
To máme spraviť všetkých 12 úloh a vložiť ich do moodlu, alebo stačí si vybrať niektoré. Nejak si nepamätám, čo nám hovorili na cviku ut_16_50
Hmm dobrá otázka, ani ja si nepamätám ako to eminkaa vravela. Ale predpokladám že všetko.
Keep information to yourself - Knowledge is power. Think job security. Never provide documentation.
Use Real Tools - No "fancy-pancy" IDEs. Real developers only use vi.
Compiled = Ship It - User acceptance testing is an absolute waste of time.

Ragnol

  • Newbie
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #140 on: 26.02.2011, 22:28:05 »
Ahoojte neviem si poradit s tymito otazkami prosiim poradte. uz som vycerpal vsetko co ma napadlo.

9. Uvedte nazov sluzby ktorou mozeme ziskat hodnotu ekvivalentnu navratovej hodnote volania jadra lseek(fd,0,SEEK_END). Hodnota musi byt ekvivalentna nielen ciselne ale aj svojou semantikou.

12. Uvedte priznak. resp. kombinaciu priznakov (korektny syntakticky zapis v C bez medzier) ktore musime pouzit ak chceme pri spristupnovani suboru v programe pre citanie a zapis zabranit prepisaniu !!! obsahu !!! existujuceho suboru.

59. Ako sa nazyva struktura ktora v nativnom suborovom systeme OS UNIX/LINUX uchovava vsetky atributy suboru (okrem mena).  ???
" Fuck Authority "

Ragnol

  • Newbie
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #141 on: 26.02.2011, 23:06:50 »
Ahoojte neviem si poradit s tymito otazkami prosiim poradte. uz som vycerpal vsetko co ma napadlo.

9. Uvedte nazov sluzby ktorou mozeme ziskat hodnotu ekvivalentnu navratovej hodnote volania jadra lseek(fd,0,SEEK_END). Hodnota musi byt ekvivalentna nielen ciselne ale aj svojou semantikou.

12. Uvedte priznak. resp. kombinaciu priznakov (korektny syntakticky zapis v C bez medzier) ktore musime pouzit ak chceme pri spristupnovani suboru v programe pre citanie a zapis zabranit prepisaniu !!! obsahu !!! existujuceho suboru.

59. Ako sa nazyva struktura ktora v nativnom suborovom systeme OS UNIX/LINUX uchovava vsetky atributy suboru (okrem mena).  ???

9. read , 12. O_APPEND , 59. inode bu
" Fuck Authority "

ppeess

  • Guest
Re: Operacne systemy
« Reply #142 on: 27.02.2011, 00:16:19 »
Zdravim neviete niekto poradit s tymito otazkami?  bu

V akom prvku/zlozke zaznamu "dirent" zistíme, ze pracujeme so zaznamom o obycajnom subore? (Uvedte meno premennej)

Uvedte priznak. resp. kombinaciu priznakov (korektny syntakticky zapis v C bez medzier) ktore musime pouzit ak chceme pri spristupnovani suboru v programe pre citanie a zapis zabranit prepisaniu existujuceho suboru?


 bu


v_oid

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 631
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #143 on: 27.02.2011, 00:48:39 »
Zdravim neviete niekto poradit s tymito otazkami?  bu

V akom prvku/zlozke zaznamu "dirent" zistíme, ze pracujeme so zaznamom o obycajnom subore? (Uvedte meno premennej)

Uvedte priznak. resp. kombinaciu priznakov (korektny syntakticky zapis v C bez medzier) ktore musime pouzit ak chceme pri spristupnovani suboru v programe pre citanie a zapis zabranit prepisaniu existujuceho suboru?


 bu



druhe O_CREAT|O_EXCL

Buici

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #144 on: 27.02.2011, 01:08:05 »
 :o sakra a ja som tam daval aj O_RDWR ze citanie a zapis..... smutne

OsamelyVlk

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 71
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #145 on: 27.02.2011, 01:15:50 »
Zdravim neviete niekto poradit s tymito otazkami?  bu

V akom prvku/zlozke zaznamu "dirent" zistíme, ze pracujeme so zaznamom o obycajnom subore? (Uvedte meno premennej)

Uvedte priznak. resp. kombinaciu priznakov (korektny syntakticky zapis v C bez medzier) ktore musime pouzit ak chceme pri spristupnovani suboru v programe pre citanie a zapis zabranit prepisaniu existujuceho suboru?


 bu



obycnacny subor je tiez len typ suboru ~ d_type

ppeess

  • Guest
Re: Operacne systemy
« Reply #146 on: 27.02.2011, 01:48:01 »
Diky moc :)

Dragoon17

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 526
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #147 on: 27.02.2011, 21:58:17 »
Ktorým parametrom služby read() určujeme počet načítaných bajtov (uvedte čislom)...??

Shwollo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 436
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #148 on: 27.02.2011, 22:11:35 »
Ktorým parametrom služby read() určujeme počet načítaných bajtov (uvedte čislom)...??
3
nepíšte mi SS - radšej mi píšte mail. (tá obálka pod mojim avatarom :)))

Dragoon17

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 526
    • View Profile
Re: Operacne systemy
« Reply #149 on: 27.02.2011, 22:26:37 »
vdaka a este jedna
uvedte nazov sluzby, ktora pri prenose dat vzdy posunie suborovy kurzor....skusal som lseek ale to neni ono...