Author Topic: OS  (Read 11115 times)

JCube

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 9008
    • View Profile
Re: OS
« Reply #25 on: 25.09.2007, 03:33:23 »
jj je na tom daco divne? :D
sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

Padres

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 313
    • View Profile
Re: OS
« Reply #26 on: 25.09.2007, 03:53:46 »
ventyl ty si master skiller :) mat tak tvoje vedomosti... btw v ktorej si skupine?

ventYl

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 60
  • Vyjebany ako isticova skrina
    • View Profile
Re: OS
« Reply #27 on: 25.09.2007, 19:38:42 »
skupina 3

btw ziadny master skiller, len viem dobre robit dotazy na gugl (by som trocha poopravil prastary slogan Slovenskych Telekomunikacii: Vsetko je na Googli).
ventYl studuje na dopravaka.

MKI

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1021
    • View Profile
    • MKI Print Shop
Re: OS
« Reply #28 on: 25.09.2007, 20:01:21 »
tak dajte rady ako to rozbehnut
bo ja nechapem jak nato co mam vlastne ako prve spravit ?

bo chapem ked sa program co ma spavit 2 plus 2 ale ta jak zacat stou fatkou nechapem ? vlastne ani neviem co by tam mal byt nejaky input alebo output hmmm
www.mki.sk Kvalitne a lacne TONERY :)

ventYl

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 60
  • Vyjebany ako isticova skrina
    • View Profile
Re: OS
« Reply #29 on: 26.09.2007, 01:06:56 »
to si asi nerobil este so ziadnym programom, ktory je tzv. CLI (command line - i zanedbame :)) ). Take programy maju vacsinou prepinace (tzv. switches), ktore urcuju, co presne budu robit. A presne CLI program tu treba napisat. Proste napises program, ktory napriklad pri napisani
./program -pridaj prd.txt /data/prd.txt
skopriruje subor prd.txt z realneho suboroveho systemu do adresara /data/prd.txt virtualneho suboroveho systemu.
No a kde sa naberie ten virtualny suborovy system? Ten bude prave emulovat tvoj program ;)

Ja co mam napisanu kostru, mam vrstvu blokoveho zariadenia (emulacia pevneho disku), na tom mam vrstvu MBR (emulacia particii ponad blokove zariadenie) a ponad tuto vrstvu mam vrstvu pristupu FAT. Nad poslednu vrstvu mam napisanu vrstvu suboroveho pristupu, cize s emulovanym filesystemom robim uplne rovnako, ako s realnym filesystemom, jediny rozdiel je v tom, ze ten moj je emulovany (a v zdrojakoch sa strasne vela hresi).
ventYl studuje na dopravaka.

Ing. nemtom

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 7709
  • lofr dyslektik
    • View Profile
Re: OS
« Reply #30 on: 26.09.2007, 03:15:39 »
omg omg co za druhakov tu mame, a ja som si myslel ze viem programovat...
brix will be shat

puq

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 4065
    • View Profile
Re: OS
« Reply #31 on: 26.09.2007, 04:24:47 »
to si asi nerobil este so ziadnym programom, ktory je tzv. CLI (command line - i zanedbame :)) ). Take programy maju vacsinou prepinace (tzv. switches), ktore urcuju, co presne budu robit. A presne CLI program tu treba napisat. Proste napises program, ktory napriklad pri napisani
./program -pridaj prd.txt /data/prd.txt
skopriruje subor prd.txt z realneho suboroveho systemu do adresara /data/prd.txt virtualneho suboroveho systemu.
No a kde sa naberie ten virtualny suborovy system? Ten bude prave emulovat tvoj program ;)

Ja co mam napisanu kostru, mam vrstvu blokoveho zariadenia (emulacia pevneho disku), na tom mam vrstvu MBR (emulacia particii ponad blokove zariadenie) a ponad tuto vrstvu mam vrstvu pristupu FAT. Nad poslednu vrstvu mam napisanu vrstvu suboroveho pristupu, cize s emulovanym filesystemom robim uplne rovnako, ako s realnym filesystemom, jediny rozdiel je v tom, ze ten moj je emulovany (a v zdrojakoch sa strasne vela hresi).

AKOZE A STACILO!!!! prestan konecne podkopavat sebavedomie nas ostatnych:D:D:D fuuuj hanba:)))

MKI

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1021
    • View Profile
    • MKI Print Shop
Re: OS
« Reply #32 on: 26.09.2007, 04:35:25 »
to si asi nerobil este so ziadnym programom, ktory je tzv. CLI (command line - i zanedbame :)) ). Take programy maju vacsinou prepinace (tzv. switches), ktore urcuju, co presne budu robit. A presne CLI program tu treba napisat. Proste napises program, ktory napriklad pri napisani
./program -pridaj prd.txt /data/prd.txt
skopriruje subor prd.txt z realneho suboroveho systemu do adresara /data/prd.txt virtualneho suboroveho systemu.
No a kde sa naberie ten virtualny suborovy system? Ten bude prave emulovat tvoj program ;)

Ja co mam napisanu kostru, mam vrstvu blokoveho zariadenia (emulacia pevneho disku), na tom mam vrstvu MBR (emulacia particii ponad blokove zariadenie) a ponad tuto vrstvu mam vrstvu pristupu FAT. Nad poslednu vrstvu mam napisanu vrstvu suboroveho pristupu, cize s emulovanym filesystemom robim uplne rovnako, ako s realnym filesystemom, jediny rozdiel je v tom, ze ten moj je emulovany (a v zdrojakoch sa strasne vela hresi).

no a ja prave chcem vediet ako zacat pisat tu kostru co by mali byt prave riadky-- konkretne nar ku fatke -- overim prikaouom open ci dany subor pre kopirovanie existuje ten ktory zadal z prikazoveho riadku a terza zacina problem ako vytvorit emulaciu pevneho disku ake su dalsie prikazy skade nanich dojdem atd...
www.mki.sk Kvalitne a lacne TONERY :)

ventYl

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 60
  • Vyjebany ako isticova skrina
    • View Profile
Re: OS
« Reply #33 on: 26.09.2007, 15:42:50 »
Ako povedal Genci na cviceni, na cely ten program pre FATku ti staci 6 syscallov (open, close, read, write, seek a exit).

Vsetky tie vrstvy nepotrebujes, kludne mozes pri kazdej virtualnej diskovej operacii preratavat vsetky adresy na offsety v diskovom obraze, ja som si ich narobil preto, ze som si to pekne odvrstvoval a viac som adresy riesit nemusel.

a prve riadky asi budu
#include <stdlib.h>

int main(int argc, char ** argv) {
}

:)))

Odporucam - ak chces tu FATku naozaj aj uspesne odovzdat - zacat riesit programovanie aj mimo skoly uz teraz ;) Napisat ovladac filesystemu nie je jedna z tych priamociarych uloh, nestaci proste otestovat, ci subor existuje a potom ho proste zapisat do virtualneho suboroveho systemu niekam, ale suvisi s tym hromada bocnych ciastkovych uloh, ako je prehladavanie adresarov, alokacia blokov a hromada a hromada vsemoznych testov. Navyse pri tom narazis aj na debilnost Microsoftnych vyvojarov a niektore zdanlivo neprekonatelne problemy, ktore chcu filipa, aby sa dali elegantne vyriesit. Je to odost ina uloha, ako bolo to zadanie z Ccka, ktore sa dalo lahko vtesnat do mozno 200 riadkov, alebo menej.
ventYl studuje na dopravaka.

MKI

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1021
    • View Profile
    • MKI Print Shop
Re: OS
« Reply #34 on: 26.09.2007, 22:51:04 »
ale ide oto ze skade ma normalny smrtelnik vediet ze ako ma postupov co treba spravit v kroku jedna v kroku dva atd , presne tie ciastkove ulohy...
www.mki.sk Kvalitne a lacne TONERY :)

ventYl

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 60
  • Vyjebany ako isticova skrina
    • View Profile
Re: OS
« Reply #35 on: 27.09.2007, 02:46:53 »
Niekde na nete (google vie) si najdes specifikaciu FAT suboroveho systemu a precitas si ako funguje. V nejakom takom zaciatocnickom by mohli byt popisane aj presne algoritmy, ale to neverim. Kazdy neznamy vyraz slehnes do googlu takto: what the fuck is moj_neznamy_vyraz, alebo wtf moj_neznamy_vyraz.

Takto dostanes obraz o tom, ako FAT filesystem funguje. Ked z toho vykladu nepochopis, co to suborovy system je, ako funguje, co je to File Allocation Table, tak odporucam nejaky clanok o fundamentalnejsich zakladoch prace so subormi.

A ked uz ten obraz o tom, ako FAT funguje, budes mat, tak sa pusti do vymyslania algoritmov (ingrediencie: algoritmicke myslenie, seda kora mozgova a vela kofeinu). Ked tieto obecne algoritmy vymyslis, tak si z nich sprav vyvojaky a potom ich naprogramuj do Ccka. Je idealne rozbit si tie ulohy na fundamentalne zakladne operacie a kazdu celistvu fundamentalnu operaciu naprogramovat ako jednu funkciu, aby sa potom lahsie hladali chyby.

Takto si naprogramujes funkciu na zistenie pociatocneho bloku suboru na disku, zistenie adresy dalsieho bloku na disku, precitanie bloku na disku, upravy adresy nasledovnika, atd.

A ked budes mat toto, tak nad tuto kniznicu funkcii napises tvoj program.
ventYl studuje na dopravaka.

Ing. nemtom

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 7709
  • lofr dyslektik
    • View Profile
Re: OS
« Reply #36 on: 27.09.2007, 03:54:00 »
moze mi dakto povedat kto uci cviko z OS v stredu od 0730?
brix will be shat

JCube

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 9008
    • View Profile
Re: OS
« Reply #37 on: 27.09.2007, 04:44:16 »
Kleinová Katarína (IS info)
sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

Ing. nemtom

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 7709
  • lofr dyslektik
    • View Profile
Re: OS
« Reply #38 on: 27.09.2007, 04:46:31 »
mne v IS info nepise preto sa pytam:) ale thx
brix will be shat

wlade

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1818
  • When Love And Death Embrace
    • View Profile
    • Všetko pre Váš zdravý životný štýl
Re: OS
« Reply #39 on: 28.09.2007, 06:29:44 »
omg ako pozeram tak terajsi druhaci su riadni geniovia. Ja opakujem OS lebo musim ale fatku a programovanie vobec nechapem
I'm not normal, but paranormal abnormal...
Full series: X-Files & Masters Of Horror :D

HC Košice 4ever (B17-4-1) :buttrock:

Dawn of the FEI:
When there's no more room in FEI, the dead students will walk the earth...

stricky

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 6641
  • "LOCKnem vsetkych vratane Hun?a"
    • View Profile
Re: OS
« Reply #40 on: 28.09.2007, 17:11:44 »
este ze som presiel na PI.... ten ventYl to nejaky divny t-pek... s nim bude treba nieco spravit.... to sa mi este aj tazko citalo... nie to ze chapat....
btw2: to co za vec, ze ti co mali OS a ho opakuju tak si ho nemozu zmenit na FALPko??? to bol este moj plan na leto...

Gaspacho

  • Guest
Re: OS
« Reply #41 on: 28.09.2007, 18:33:47 »
ozaj ale sak je aj dajake druhe zadanie okrem FAT ne? daco ze Unix...nam hovoril ze mame toto povinne a FATko volitelne...

nighthunter

  • ING
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 7786
    • View Profile
Re: OS
« Reply #42 on: 28.09.2007, 19:22:22 »
vitaj gaspacho, rok som ta tu nevidel
10 veci ktore na PC nenavidim
1. MAIS 2. Vista 3. Office 07 4. ICQ 5 Internet Explorer 6 WMP 7 BSOD 8.......(prijimam napady)

stricky

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 6641
  • "LOCKnem vsetkych vratane Hun?a"
    • View Profile
Re: OS
« Reply #43 on: 28.09.2007, 19:26:28 »
ozaj ale sak je aj dajake druhe zadanie okrem FAT ne? daco ze Unix...nam hovoril ze mame toto povinne a FATko volitelne...

tha teraz po novom neviem ako to je

JCube

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 9008
    • View Profile
Re: OS
« Reply #44 on: 28.09.2007, 20:15:35 »
jj povinny je unix a fatko len kto chce za 30 bodov naviac...
sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

stricky

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 6641
  • "LOCKnem vsetkych vratane Hun?a"
    • View Profile
Re: OS
« Reply #45 on: 28.09.2007, 21:13:42 »
no a potom mozes mat dokopy max 130 bodov za skusku???

JCube

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 9008
    • View Profile
Re: OS
« Reply #46 on: 28.09.2007, 21:21:36 »
jj
sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

stricky

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 6641
  • "LOCKnem vsetkych vratane Hun?a"
    • View Profile
Re: OS
« Reply #47 on: 29.09.2007, 16:18:53 »
zaujimave....

Gaspacho

  • Guest
Re: OS
« Reply #48 on: 30.09.2007, 19:52:24 »
Hmmm a co to toto unixove zadanie vlastne odomna chce? bo sa nemozem prihlasit do hrona a ani do inych veltokov...

nighthunter: bry!