Author Topic: FYZIKA - Skuska  (Read 102661 times)

jany1

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 66
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #225 on: 10.06.2010, 17:21:47 »
no a tu je slubena skupina D (gibova) (hodinu som prehladaval celu izbu, skrinky sufliky, prehadzoval vsetky papiere a potom mi doslo, ze to asi este mam od skusky vo vaku  :D)
1. Definujte gravitacnu silu (Newtonov gravitacny zakon) vo vektorovom tvare (matematicky zapis definicie slovny opis, popis velicin, jednotka)
2. 3 seriovo zapojene rezistory so zadanymi odpormi, 3 moznosti vysledneho odporu- vybrat spravnu + napisat ako si na to prisiel
3. Odvpodte kapacitu doskoveho kondenzatora (obrazok, slovny opis odvodenia, popis velicin)
4. Rezonancia- preco moze dojst k poskodeniu lavky (maly most  :D) ked cez nu idu vojaci. Napiste podmienku pre uhlovu frekvenciu, pri ktorej rezonancia nastane. Pri akom type kmitaveho pohybu dojde k rezonancii?
5. Napiste vychylku vysledneho vlnenia, ktore vznikne skladanim dvoch vlneni, ktore maju rovnaky smer, frekvenciu a fazu a roznu amplitudu. Popiste jednotlive veliciny v rovnici vychylky. Odvodte drahovy rozdiel, pri ktorom ma vysledna vychylka max. amplitudu. Akym vztahom je dana max. amplituda? (obrazok, popisat veliciny vo vztahoch)
6. Odvodte vetu o kinetickej enrgii. (slovne, matematicky zapis a znenie vety o kinetickej enregii, popis velicin)
7. Popiste dve zlozky zrychlenia, aky maju smer (obrazok) matematicky vyjadrit velkost zloziek, popisat veliciny vo vztahoch.
8. (BONUS) Odvodte vztah medzi napatim a pracou elektrostatickeho pola. (popis odvodenia a velicin)

Priklady:
1. Najdite rychlost sirenia sa zvukovych vln a max. rychlost kmitajucich castic vzduchom, ak sa zvukove vlny siria vo vzduchu s vlnovou dlzkou 70 cm. Frekvencia zvuku je 500 Hz a amplituda kmitov je 0,25 mm.
2. Obvodom s odporom R=10 Ω preteka jednosmerny prud. Vypocitajte pracu prudu, ak viete, ze prud rovnomerne narasta z nulovej hodnoty na hodnotu I=1,5 A za cas t=3s.

fail

  • Newbie
  • *
  • Posts: 34
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #226 on: 10.06.2010, 17:23:15 »
A skupina Gibova:
1. Odvodte a nakrkeslite casove zavislosti uhlovej rychlosti a uhlovej drahy pre casticu,ktora sa pohybuje po kruznici tak,ze epsilon=konst.. Ako vypocitame jej obvodove zrychlenie?
2. Odvodte suvis medzi zmenou kinetickej energie a prace a popiste ho slovne.
3. Dve obruce rovnakych hmotnosti m a rovnakych vonkajsich polomerov R sa otacaju okolo geometrickej osi uhlovou rychlostou omega. Ktora obruc ma vacsiu kineticku energiu ak pre vnutorne polomery plati r1>r2? Odpoved zdovodnite.
4. Vyjadrite sily ktore posobia na hmotny bod,ktory vykonava tlmeny kmitavy pohyb. Zapiste vychylku takto kmitajuceho bodu v casovom okamihu t a zapiste veliciny, ktore vo vztahu vystupuju.
5. Napiste postulaty specianej teorie relativity. Aky je suvis medzi klasickou a relativistickou mechanikou?
6. V ramci kinetickej teorie plynov zapiste kineticku energiu castice plynu a vnutornu energiu 1 molu dvojatomoveho plynu teploty T.
7. Napiste a vysvetlite 1. termodynamicky zakon. Vypocitajte pracu plynu pri izobarickom deji ked objem plynu sa meni z hodnoty V1 na V2.
8. Toto uz nedokazem cele precitat,len niektore slova. ???

hmmm, tak dost si toho rozlustil :) len este raz chcem napisat, ze si niesom isty, ci je to od giboevej, len som to nasiel na ftp a zadanie vyzeralo tak isto, ako to co som mal na skuske...to len na okraj... a hadat sa s tebou nebudem, ja by som to lepsie asi nerozlustil, takze  :thumbs-up:
nie je to od gibovej... staci si pozriet, na gibovu sa netreba ucit plyny a termodynamiku

yvory

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 160
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #227 on: 10.06.2010, 17:26:43 »
A skupina Gibova:
1. Odvodte a nakrkeslite casove zavislosti uhlovej rychlosti a uhlovej drahy pre casticu,ktora sa pohybuje po kruznici tak,ze epsilon=konst.. Ako vypocitame jej obvodove zrychlenie?
2. Odvodte suvis medzi zmenou kinetickej energie a prace a popiste ho slovne.
3. Dve obruce rovnakych hmotnosti m a rovnakych vonkajsich polomerov R sa otacaju okolo geometrickej osi uhlovou rychlostou omega. Ktora obruc ma vacsiu kineticku energiu ak pre vnutorne polomery plati r1>r2? Odpoved zdovodnite.
4. Vyjadrite sily ktore posobia na hmotny bod,ktory vykonava tlmeny kmitavy pohyb. Zapiste vychylku takto kmitajuceho bodu v casovom okamihu t a zapiste veliciny, ktore vo vztahu vystupuju.
5. Napiste postulaty specianej teorie relativity. Aky je suvis medzi klasickou a relativistickou mechanikou?
6. V ramci kinetickej teorie plynov zapiste kineticku energiu castice plynu a vnutornu energiu 1 molu dvojatomoveho plynu teploty T.
7. Napiste a vysvetlite 1. termodynamicky zakon. Vypocitajte pracu plynu pri izobarickom deji ked objem plynu sa meni z hodnoty V1 na V2.
8. Toto uz nedokazem cele precitat,len niektore slova. ???

hmmm, tak dost si toho rozlustil :) len este raz chcem napisat, ze si niesom isty, ci je to od giboevej, len som to nasiel na ftp a zadanie vyzeralo tak isto, ako to co som mal na skuske...to len na okraj... a hadat sa s tebou nebudem, ja by som to lepsie asi nerozlustil, takze  :thumbs-up:
nie je to od gibovej... staci si pozriet, na gibovu sa netreba ucit plyny a termodynamiku

hej potom som si to uvedomil ked mi to blo povedane 8)

yvory

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 160
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #228 on: 10.06.2010, 17:37:41 »
ale kedze boli skupiny C a D tak musia existovat aj skupiny A a B,tak kde su ludia ktori mali tie skupiny? ci vsetci porobili a na nas sa vykaslali? lebo si myslim ze preto nas tak pekne podelili po skupinach aby mali prehlad o tom kto uz mal moznost pisat aku skupinu,ci? 8)

albin

  • Newbie
  • *
  • Posts: 29
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #229 on: 10.06.2010, 20:13:54 »
odvodte intenzitu elektrického poľa pomocou Gausovho zákona pre guľu s nábojom Q.............ako to ma byt? :D

je par stran do zadu ale nieje to celkom dobre......

revelc

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 275
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #230 on: 10.06.2010, 20:26:11 »
je to dobre, tak nam to pisal olcak
Čo môžeš urobiť dnes odlož na pozajtra a ziskaš deň voľna.

"I'm a man of simple tastes. I enjoy dynamite...and gunpowder...and gasoline! "

Bigy

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #231 on: 10.06.2010, 20:26:46 »
Otazka na druhakou ktory mali skusku s Kasovicovou. Zvykne davat na opravnom termine tie iste testy alebo ine? Popripade ma niekto neake informacie ci nahodou bude nieco podobne na skuske ako bolo na 1.termine?

tooom

  • Newbie
  • *
  • Posts: 44
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #232 on: 10.06.2010, 20:39:41 »
inac vsimli ste si, ze GIBOVA dala tie priklady, ktore v zbierke 2010 na ftp niekto podciarkol? .. nie su to nahodou priklady ktore sa pocitali na jej cvikach?  bv

felipe

  • Newbie
  • *
  • Posts: 44
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #233 on: 10.06.2010, 22:51:25 »
nema niekto otazky B skupiny od Olcaka ??? :j_huh:

cenki

  • Guest
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #234 on: 10.06.2010, 22:58:15 »
nema niekto otazky B skupiny od Olcaka ??? :j_huh:
B1 Priemerna a okamzita uhlova rychlost - definovat (5b)
B2 Mechanicka praca a vykon - definovat, vysvetlit (15b)
B3 Rovnica rovinnej mechanickej vlny - odvodit, vysvetlit (15b)
B4 Doskovy kondenzator (vztah) - odvodit, vysvetlit (10b)
B5 Zakon celkoveho prudu a vyp. indukciu magnetickeho .?.?.? - vysvetlit (15b)

albin

  • Newbie
  • *
  • Posts: 29
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #235 on: 10.06.2010, 23:51:03 »
nemohol by niekto vypocitat tieto priklady a hodit to tu?....prosiim lebo ja vobec neviem ako sa pocitaju....alebo napiste aspon neaky navod...
1.8
3.6
9.2

Palike

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 230
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #236 on: 11.06.2010, 01:16:06 »
Nema niekto od hlavacovej poznamky k Biot-Savartovmu zakonu?... teda cele magneticke pole??...

jany1

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 66
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #237 on: 11.06.2010, 02:41:26 »
nemohol by niekto vypocitat tieto priklady a hodit to tu?....prosiim lebo ja vobec neviem ako sa pocitaju....alebo napiste aspon neaky navod...
1.8
3.6
9.2

mne a myslim, ze aj inym by dost pomohlo, keby sa tu nasiel nejaky mudrc, ktory ma vyratane aj ine priklady a oskenoval/odfotil by ich a dal by ich sem... lebo ja si s niektorymi (vlastne s vacsinou) vobec neviem rady...
tak ak sa najde taka dobra dusa, co by to bola schopna a ochotna urobit, vopred velka vdaka

Palike

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 230
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #238 on: 11.06.2010, 04:41:30 »

charlie

  • Newbie
  • *
  • Posts: 33
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #239 on: 11.06.2010, 14:16:30 »
mohol by sem niekto hodit (zoznam) vsetkych odvodzovaciek co treba ku gibovej?  bv

drevos22

  • Newbie
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #240 on: 11.06.2010, 15:25:46 »
Neviete kde zohnat skripta ku jednosmernemu prudu a elektrostatickemu polu ??? nikde to nemozem najst :)

tooom

  • Newbie
  • *
  • Posts: 44
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #241 on: 11.06.2010, 17:07:24 »
Neviete kde zohnat skripta ku jednosmernemu prudu a elektrostatickemu polu ??? nikde to nemozem najst :)

to neviem ani ja  ;D ale ja sa to ucim z http://people.tuke.sk/jana.kassovicova/

scorpi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 86
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #242 on: 11.06.2010, 19:00:59 »
nema niekto otazky B skupiny od Olcaka ??? :j_huh:
B1 Priemerna a okamzita uhlova rychlost - definovat (5b)
B2 Mechanicka praca a vykon - definovat, vysvetlit (15b)
B3 Rovnica rovinnej mechanickej vlny - odvodit, vysvetlit (15b)
B4 Doskovy kondenzator (vztah) - odvodit, vysvetlit (10b)
B5 Zakon celkoveho prudu a vyp. indukciu magnetickeho .?.?.? - vysvetlit (15b)

to posledne bolo tusim vypocitat indukciu mag. pola na osi solenoidu alebo tak nejak

matthew277

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #243 on: 12.06.2010, 04:11:53 »
Nemá niekto nejaký poriadny ťahák teórie s fyziky 1 a 2? Neviete mi poradiť kde by som našiel nejaké približné otázky od hlavačovej? diky

neucilasom

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 204
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #244 on: 12.06.2010, 17:18:16 »
Pri OLCAKOVI z FYZ 2 sa brali vsetky temy?
Ja mam pocit ze dolezite tam su len 3 kapitly
ak niekto viete prosim napiste co sa bralo z FYZ 2
DIKES

TheOne

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 251
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #245 on: 12.06.2010, 17:22:01 »
Pri OLCAKOVI z FYZ 2 sa brali vsetky temy?
Ja mam pocit ze dolezite tam su len 3 kapitly
ak niekto viete prosim napiste co sa bralo z FYZ 2
DIKES

aspon 100x sa tu pisalo co sa bralo za olcaka, staci sa pozriet na starsie prispevky a zistis co chces, a mam pocit ze z FYZ2 sme mali len elektrinu a magnetizmus

SWaNQa

  • Newbie
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #246 on: 12.06.2010, 21:46:04 »
apocujte ... skuska u olcaka opravna boli tie iste otazky alebo ine ako na prvom termine??? pls dajte vediet.. a tak isto aj u gibovej lebo co som tu hladala nikdo nic k tom u nenapisal..

TheOne

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 251
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #247 on: 12.06.2010, 21:53:50 »
apocujte ... skuska u olcaka opravna boli tie iste otazky alebo ine ako na prvom termine??? pls dajte vediet.. a tak isto aj u gibovej lebo co som tu hladala nikdo nic k tom u nenapisal..

u olcaka este nebol opravny termin, ten je teraz v pondelok

SWaNQa

  • Newbie
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #248 on: 12.06.2010, 21:54:33 »
ale sak minuleho roka...

Palike

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 230
    • View Profile
Re: FYZIKA - Skuska
« Reply #249 on: 12.06.2010, 23:24:18 »
moze byt na tuto otazku take vypracovanie?..

5. Napiste Biot-Savartov zakon (indukcia mag. pola v okoli vodica, ktorym tecie prud), nakreslite obrazok a vyznacte vsetky veliciny. 4B