Author Topic: Externisti HF  (Read 9136 times)

gordip

  • Newbie
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Externisti HF
« on: 17.09.2010, 03:10:45 »
Výzva pre staršie ročníky. Som externista v 1. ročníku. Nechcem čítať strašidelné správy, skôr pravdu. Napíše niekto skúsenosti so skúšky s matematiky - Bača a chémie  - Fedoročková?

gordip

  • Newbie
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Re: Externisti HF
« Reply #1 on: 17.09.2010, 21:41:33 »
Možno to ide s vekom. Nechcel som sa Ťa dotknúť. Som zvyknutý komunikovať vecne. Naozaj som chcel vedieť nejaké informácie o štúdiu a čo som sa dozvedel... Na moju otázku dostanem nezmyselnú odpoveď otázkou. Denne riešim neriešiteľné problémy a ak by som dostával nelogické odpovede ako od malých detí, k ničomu by som sa nedopracoval. Nauč sa nebagatelizovať problémy iných, ak Ťa o niečo požiadajú. Ak nechceš poradiť a pomôcť, tak sa radšej do debaty nepúšťaj! Ak nechceš pomôčť, tak aspoň reaguj tak, aby si reubližival a nebude Ti ublížené. Vidím, že sme každý z iného "cesta". Skús pochopiť, že nežiješ iba sám a každý môže niečo potrebovať. Možno je to pre Teba nezaujímavé, ale ja som sa rozhodol študovať po 20 - tich rokoch. Je niečo nezmyselné na tom, ak sa zaujímam o spôsobe štúdia formou fóra? Teraz už viem, že som urobil chybu. Nechcel som čítať múdre rady, skôr som čakal skúsenosti tích, ktorí prešli niečím, čo mňa čaká. Je to pochopiteľné Tvojim egom? Asi si konečne trafil na niekoho, komu nie je ľahostajný prístup tých druhých. Viac sa už nebudem  do tohto fóra zapájať, nemá to pre mňa žiadny význam. Ak som Ťa urazil - sorry. Čo si iné čakal za takú odpoveď...
Pozri sa trochu ináč na seba a na iných okolo saba a možno pochopíš. Inač, videl som Tvoje odpovede v iných fórach, preto som takto reagoval.

cheMicka

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1631
    • View Profile
Re: Externisti HF
« Reply #2 on: 18.09.2010, 00:00:05 »
matematika je vo vseobecnosti dost narocny predmet, ci uz pre externistov alebo pre dennych. ale myslim ze baca nieje neprijemny a nerobi "drahoty" :)

gordip

  • Newbie
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Re: Externisti HF
« Reply #3 on: 18.09.2010, 01:38:23 »
Vďaka cheMicka. Chémiu som mal naposledy pred 17 - timi rokmi, matematiku pred 15 - timi rokmi. Takže ma čakajú pekne rušné večery....

cheMicka

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1631
    • View Profile
Re: Externisti HF
« Reply #4 on: 18.09.2010, 01:44:46 »
niesi prvy ani posledny kto takto po dlhom case studuje. je vela studentov v takomto veku, ktori to zvladli. treba sa tomu naozaj poctivo venovat a snazit sa. da sa to zvladnut. len je pravdou ze na HF su takmer vsetky predmety zalozene na fyzike, chemii, matematike..

Astalavista

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
Re: Externisti HF
« Reply #5 on: 18.09.2010, 02:00:51 »
to je pravda:-)ak vies chemiu tak nebudes mat na hutnickej ziaden problem, a aj tu matiku a fyziku uz dako dokopes:-D
sweet child in mine:-DD

gordip

  • Newbie
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Re: Externisti HF
« Reply #6 on: 18.09.2010, 06:52:19 »
Na chémiu sa pozerám ako na zaujímavý predmet. Zatiaľ sa učím sám podľa odporúčaných a dostupných materiálov na internete. Dá sa nájsť veľa príkladov a vysvetlení... Pravda je však aj to, že ak nerozumiem konkrétnej látke, nie je sa s kým o tom pobaviť, Nemyslím si, že na prednáškach (neviem, či budú cviká a ako to bude na cvikách prebiehať), bude priestor na otázky napr. z učiva zo strednej školy. Tiež pedagóg môže negatívne zobrať takú otázku alebo ju zneužiť - že to či ono neviem. Zasa sa budem musieť "zakukliť" na nete alebo nájsť spôsob doučovania. Čo mi poradíš, ak zistím, že mám problém. Dajú sa využiť konzultácie? Na nete je toho strašne veľa a netuším do akej hĺbky sa bude napr. chémia preberať. Hovorí sa základy chémie, ale každý si základy vysvetluje po svojom a bazíruje na niečom, čo si sám vzal do hlavy. Zatiaľ som sa sám naučil stechiometriu, látky, učím sa pochopiť rovnice, PSP. Zajtra chcem makať na príkladoch zloženia sústav, % prvkov v zlúčeninách. Treba vedieť celú PSP s číslami naspamäť? Treba vedieť odvodzovať názvoslovia zlúčením (Fe3O4, hydroxidy, soli, alkaloidy...) je toho na nete veľa, neviem kde začať aby som na prednáškach mal aspoň "šajn" o čom to tam v predu bude točiť. Pritom je to všetko z učiva strednej školy. Na strednej som mal chámiu ako vedľajší predmet s učiteľkou notorickou alkoholičkou. Štúdium na HF som volil kvôli zameraniu, ISR, ktoré v práci využívam (riadenie firmy, ISO, audity...), nie pre koníček akým je chémia a matematika. To betiem ako nutné zlo, cez ktoré sa musím preplaziť. Doteraz som nepotreboval riešiť v praxi nič z toho. Prax funguje na iných princípoch. Dozvedieť sa niečo viac nie je na škodu, záleží na tom, či to pedagóg vie správne podať a niečo aj tolerovať pri viditeľnej snahe, alebo je to o buzerácii a zviditeľňovaní svojho ega.
« Last Edit: 18.09.2010, 17:29:15 by gordip »

cheMicka

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1631
    • View Profile
Re: Externisti HF
« Reply #7 on: 18.09.2010, 19:19:23 »
ak sa nieco opytas na prednaske, urcite ti to vyucujuci vysvetli, vyucujuci su radi ak studenti maju zajem o prednasany predmet a pytaju sa comu nerozumeju. externisti pokial viem cvicenia nemaju. na vysokej skole je narocne to ze veci, ktore sa preberaju na strednej skole 4 roky sa na VS musia stihnut za jeden semester, preto sa vynechavaju niektore zakladne veci a pod. ale da sa to zvladnut. a samozrejme ze konzultacie sa daju vyuzit. kazdy vyucujuci musi mat konzultacne hodiny aspon raz do tyzdna. takze nieje problem za nim zajst a popytat sa. ale zase tieto konzultacne hodiny niesu ako doucovanie. da sa tam len konzultovat comu clovek nerozumie.
(som zo sjf nie z hf, ale to je myslim vsade takto ako som opisala)

gordip

  • Newbie
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Re: Externisti HF
« Reply #8 on: 18.09.2010, 21:00:19 »
 Konečne niekto, kto vie rozumne niečo napísať. Som rád, že si mi napísala ako to na VŠ funguje. Makám celý deň na základoch z chémie a už mám toho ako sa hovorí dosť. Čím viac sa do toho pozerám, tým si pripadám ... Je dobré si s niekym pokecať, človek aspoň na chvíľu vypadne od kníh. Ďakujem za rady a prajem Ti pekný víkend. Ak Ťa niečo napadne napíš, budem rád. Ja idem makať ďalej.

cheMicka

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1631
    • View Profile
Re: Externisti HF
« Reply #9 on: 18.09.2010, 21:16:22 »
pockaj na prve prednasky, tam by si sa mal presnejsie dozvediet co konkretne sa bude preberat + dostanes zoznam odporucanej literatury, takze sas ti bude lepsie orienovat v tom co sa bude treba doucit

gordip

  • Newbie
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Re: Externisti HF
« Reply #10 on: 19.09.2010, 18:25:05 »
Začínam v piatok, zatiaľ sa budem pripravovať z dostupnej literatúra na nete. Všetko je pre mňa nové, pomaly si zvykám na skutočnosť, že niekto sa niečo učil 4 roky a já mám na to cca 1 mesiac. Času je málo a nedostatkov príliš veľa. Ľahké to nebude, ale budem sa snažiť. Zatiaľ sa maj a oddychuj. Určite sa Ti ešte ozvem...

Pusta

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 5071
  • Pure Hutniqe :D
    • View Profile
Re: Externisti HF
« Reply #11 on: 23.09.2010, 05:32:04 »
Aj tento topik som tu nasla az teraz...a nechce sa mi citat dlhocizne romany :D
Ale na 1000% viem ze aj pan profesor Baca ako aj docentka Fedorockova su seriozni mili ludia, ktori vedia co robia a robia to dobre :) Ak sa posnazis zapracujes na sebe tak vsetko bude OK


Martinez

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 51
    • View Profile
Re: Externisti HF
« Reply #12 on: 24.09.2010, 02:11:58 »
Súhlasím s Pustou. Ahoj Pusta  ;)

Obaja sú veľmi pohodoví, matiku treba napočítať a chémia je na HF kráľovná, takže učiť sa od začiatku  :) Držím palce, určite to zvládneš.

gordip

  • Newbie
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Re: Externisti HF
« Reply #13 on: 08.11.2010, 21:44:37 »
Po dlhšom čase opäť otváram staré stránky a chcem poďakovať všetkým, ktorí sa mi snažíte vysvetliť ako to na TUKE funguje. Využil som všetko to, čo ste mi odporúčali: konzultácie, prednášky 100% účasť,aktivitu na prednáškach. Pripravujem sa na prvé zápočtovky s chémie a matematiky - nie je to sranda. Všetkého je strašne veľa, výklad stručný, samoštúdium nemá konca kraje. Zápočtovky, zápočtovky, skúšky, každý straší, vyhráža sa štatistikami, že je nás veľa - toto vyjadruje kvalitu výučby. Osobne mi bolo povedané, že keby nás bolo menej, kvalita pradnášok by bola vyššia - adresnejšia. Vraj načo hádzať perly sviniam... Zatiaľ sa držím, stíham všetko za cenu absencie v rodine. 800 príkladov s marematiky a celé skriptá z chémie príklad po príklade. Už mi z toho šibe. Od rána do večera v práci, večer do neskorej noci štúdium, príklady, spať a dookola o isté. Prvý krát v živote som zabudol na meniny mojej manželky, syn sa sťažuje, že sa mu nevenujem a mám so školy radšej odísť. Celý systém výučba je na figu!!! Externí študenti musia mať 100% účasť na prednáškach robiť zápočty a zadania... Máme predsa aj iný život. To nestačí pripraviť sa na skúšku a pred ňou urobiť zápočtovku? Tak sa to musíme učiť tri krát... - KEDY? Nič nie je zadarmo, no prečo sa to až takto komplikuje. Nie je žiadny rozdiel medzi dennou formou a externou! Denní majú aspoň cviká, možnosť sa pýtať, počítať viac vzorových príkladov... My takýto možnosť nemáme. Všetci sme skade - tade. Problém je stretnúť sa na prednáškach, nie spolu sa učiť. Tento fakt nevie nikto pochopiť. Chcelo by to totálnu zmenu. Možno dlhšie štúdium, ale s vyššou kvalitou. Čo vy na to?

cheMicka

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1631
    • View Profile
Re: Externisti HF
« Reply #14 on: 09.11.2010, 00:18:53 »
pozri. my denni musime byt na cvikach a aj na niektorych prednaskach. v podstate mame odprednasane to co externisti, no je pravda ze mame aj cvicenia kde pocitame priklady z teorie, ale zase nase prednasky a cvika su kratsie ako vase prednasky pokial viem. a za dalsie externisti dostavaju materialy, prednasky od vyucujucich. my denni nic. a po dalsie externisti maju z niektorych predmetov ovela menej vediet na skuske ako denni. viem napr. o matemtaike kde externisti musia vediet tak asi 50% z toho co denni, na skuskach maju externisti menej otazok, menej prikladov ako denni. takze velmi si nestazuj. my denni tiez mame ine zaujmy ako skolu a to tam musime byt kazdy den a kaldu sa na nas vaccsie naroky ako na vas.

gordip

  • Newbie
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Re: Externisti HF
« Reply #15 on: 09.11.2010, 20:04:11 »
Dúfam, že budeš mať pravdu. Zatiaľ to vyzerá tak, že všetci skúšajúci sa nás dobre bavia... Stresujú, ak sa priamo nevyhrážajú. Je to ich politika smerujúca k redukcii študentov. To, čo som Ti napísal, nie je iba môj názor. Študujeme mladší, starší a vnímame to rovnako. Je jasné, že na skúške musíme vedieť, inak to nejde. Pritom nevieme povedať, čo bude tých 50% o ktorých píšeš. Ani prednášajúci to nepovie. Napr. na matematike: Príklady budú spoločné pre denných aj externých. My nebudeme mať iba teóriu. To či je to lepšie, ťažko povedať. Aj z teórie sa dajú získať bodíky, ktoré pomôžu. Ak ju nemáš??? Z chémie máme presne to isté ako denní. Od Ivanovej viem, že 82% denných neurobilo 1. zápočet. Akú šancu majú externí???. Mineralógia - žiadny rozdiel, tá istá bodová škála, tie isté skriptá. Semester končí zhruba o mesiac a nemali sme ešte strojníctvo, ekonomiku podniku - jednu prednášku a nejaké programovanie sme tiež nemali. Nechcem povedať, že denní to majú ľahšie, ale to, že nie je dobrý pomer medzi možnosťami a potrebami foriem štúdia. Ak sa niečo treba naučiť, chýba nám čas. Potom sa učíme podľa času a nie potreby, čo znižuje kvalitu štúdia. Hovorím o principiálnych možnostiach, nie o chuti. Kto chodí do práce v terajšej dobe, keď je kríza, príde vymletý a je rád, že si oddýchne. S tým sa ale musí rátať aj počas štúdia, preto je to iná forma. A práve toto nie je vyvážené. Ak sa chcem naozaj kvalitne pripraviť na skúšku, z pohľadu času nestíham ostatné skúšky. A ak áno, prečo sa učiť to isté na zápočtovky. Malo by stačiť naučiť sa na skúšku. To by znamenalo časovú vyváženosť. Jeden test pred skúškou, prvý dva mesiace pred ňou, medzi tým kopec príkladov inak Ťa nepustia ku skúške. To všeto minimálne 5 - 6 krát (možno niektoré bez príkladov).To je podľa Teba správne vyvážené? V piatok mám zápočtovku z chémie, o týždeň z minery, na ďalší z matiky a to sú všetko iba prvé zápočty z troch predmetov. Jeden klasifikovaný zápočet som už mal pred dvoma týždňami. Skončia prvé zápočty a začnú druhé. O mesiac na to skúšky, prípadne opraváky zápočtoviek. Podľa toho čo som napísal, nie je čas na kvalitné štúdium a pritom sa vytvárajú iba nezmyselné stresy. Účasť na väčšine prednášok je kontrolovaná. Možno vo vyššom ročníku to bude iné. Myslím si, že je tu aj ekonomický záujem. Od budúceho roku budú mať všetky VŠ iba spoplatnené štúdium. Čím nás viac "vyletí" tým väčší priestor sa vytvorí pre platiacich študentov. Sme posledný ročník, ktorý za štúdium neplatí a takto to musí zostať až do konca štúdia 1. stupňa. Prečo by mali sponzorovať, keď nemusia. Len dúfam, že snaha sa bude ceniť a že bude nad záujmami školy.
« Last Edit: 11.11.2010, 18:46:40 by gordip »