Author Topic: Numerická matematika, pravdepodobnos? a matematická štatistika  (Read 47040 times)

tino8

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1093
    • View Profile
zevraj externisti mali zapich v piatok... mohol by niekto napisat co bolo


karamel je cukr co se uz neuzdravi!

petocervik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 160
    • View Profile
Čoooo? My sme mali zápich presne pred týždňom. Dnes už aj výsledky boli, som mal 21b (z 26b) ;D. Ale ja mám Ostertagovú.

edit: V podstate vám asi nepomôžem. Druhá vec je, že som zabudol znenia príkladov už po skončení písomky :D.
« Last Edit: 27.04.2010, 22:59:43 by petocervik »
Kybernetika a informačno-riadiace systémy 2. ročník

hbm

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 50
    • View Profile
pri tej 7.52 je dobry vysledok .. ja len tak aby ste neboli spokojny so sebou ked vam to nevyde..

//jeden typ preco to nevychadza by som mal hned, ale myslim, ze umysel podpychovat je jasny z povodneho prispevku.
« Last Edit: 28.04.2010, 01:06:39 by hbm »

dEVIANT

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1311
  • Robím, čo môžem. Keď nerobím, nemôžem!
    • View Profile
pri tej 7.52 je dobry vysledok .. ja len tak aby ste neboli spokojny so sebou ked vam to nevyde..

Keby si tu dal aj riešenie alebo nejaký tip, prečo to nevýchádza, tak by tvoj príspevok nemal nulovú hodnotu  :)
Nie je nič nákazlivejšie ako rozhodný a presvedčením sa vyznačujúci život.

Luk1

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 401
    • View Profile
pri tej 7.52 je dobry vysledok .. ja len tak aby ste neboli spokojny so sebou ked vam to nevyde..

//jeden typ preco to nevychadza by som mal hned, ale myslim, ze umysel podpychovat je jasny z povodneho prispevku.
jj spravny vysledok je v knihe len ja som to ratal ze prechadza prud a v ucebnici je ze neprechadza, inac to vychadza

Za slovensky narod bije mi srdce v hrudi.

chaser

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 87
    • View Profile
nikomu sa asi nepodarilo vyratat priklad 8.19 hejze, asi najhorsi a najnepochopitelnejsi priklad to je  bu

Mike

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 634
    • View Profile
Kto uz pisal zapoctovku s Danom alebo Schrotterom, moze napisat alebo odfotit ake priklady boli.  ;)

Luk1

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 401
    • View Profile
nikomu sa asi nepodarilo vyratat priklad 8.19 hejze, asi najhorsi a najnepochopitelnejsi priklad to je  bu

jj niekto by tu mohol hodit postup ako nato

Za slovensky narod bije mi srdce v hrudi.

stanulik

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 312
    • View Profile
i 8.16 by sa hodil :)


mucko

  • Guest
to až tak to potrebujete vedieť? :o ako ste napísali písomku? veď dalo sa ju v pohode napísať aj na plný počet... keby som nebol blb a pozrel si aj pravdepodobnosť tak by som neurobil ešte tú fintu, že od 1 som odpočital dobrý výsledok ;D zajtra si myslím, že bude v pohode skúška(veď mi treba len 14/60) ináč nechápem tých čo nechodili na prednášky.. boli to body zadarmo... asi kvôli tomu jedného vyhodia,že nemal dosť bodov, lebo napísal zle zápočtovku.. hm ... ináč deviant keď si toto skôr túto správu prečítaš skôr ako tému DBS tak poď tam prosím

dEVIANT

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1311
  • Robím, čo môžem. Keď nerobím, nemôžem!
    • View Profile
Ako ste riešili 1.8 ?

x som si vyjadril ako (1+x^3)/12 ...x patri  int 0,1

No ale potom ta lambda je 0?to nemôže byť...čo robím zle?
Nie je nič nákazlivejšie ako rozhodný a presvedčením sa vyznačujúci život.

stanulik

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 312
    • View Profile
podla coho si vyberam interval v newtonovej metode ? napr. priklad lnx - x +2 = 0 preco prave interval <2,3>  ??

Luk1

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 401
    • View Profile
hodte sem niekto pls ako ste pocitali 1.8, lebo ked si dam to lambda mi tam vyslo 0 a sa mi zda ze nieco spominal na cvikach a nejakych podmienkach len si to uz nepametam
dik

Za slovensky narod bije mi srdce v hrudi.

Luk1

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 401
    • View Profile
podla coho si vyberam interval v newtonovej metode ? napr. priklad lnx - x +2 = 0 preco prave interval <2,3>  ??
grafickou metodou oddelis korene a urcis ze asi v akom su intervale

Za slovensky narod bije mi srdce v hrudi.

dEVIANT

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1311
  • Robím, čo môžem. Keď nerobím, nemôžem!
    • View Profile
Spravíš grafickú separáciu koreňov, a overíš či f(zaciatokIntervalu) krat f(koniecIntervalu) < 0...ak ano tak tam je koren...ale potom musíš ešte overiť či je na tom intervale rýdzomonotónna, teda zachováva znamienko. f'(zaciatokIntervalu) > 0 aj f'(koniecIntervalu) > 0

A po všetkých tých overeniach môžeš iterovať :D
Nie je nič nákazlivejšie ako rozhodný a presvedčením sa vyznačujúci život.

stanulik

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 312
    • View Profile
vdaka.. a este 1 otazka.. podla coho viem, ze to iretovanie mam ukoncit ? napr. to epsilon 10^-4 .. ta 4 mi vravi, ze mam ist po x4= nieco.. a koniec ? aspon tak mi to niekto povedal, ze na toto tam to je :)

Luk1

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 401
    • View Profile
no hodte tu niekto ako na 1.8 staci hodnota lambda a tie rovnice 2

Za slovensky narod bije mi srdce v hrudi.

Soulbutcher

  • Newbie
  • *
  • Posts: 41
    • View Profile
Quote
vdaka.. a este 1 otazka.. podla coho viem, ze to iretovanie mam ukoncit ? napr. to epsilon 10^-4 .. ta 4 mi vravi, ze mam ist po x4= nieco.. a koniec ? aspon tak mi to niekto povedal, ze na toto tam to je
Epsilon je presnosť, potrebuješ ju pri testovaní či už máš výsledok: f(x(n)+epsilon)*f(x(n)-epsilon)<0 keď to platí tak x(n) je výsledok. To je pri Newtonovej metóde.
« Last Edit: 28.04.2010, 23:54:54 by Soulbutcher »

mucko

  • Guest
podla coho si vyberam interval v newtonovej metode ? napr. priklad lnx - x +2 = 0 preco prave interval <2,3>  ??

pozriem na tu rovnicu a vidim,ze koren je v intervale <1,2> ... dovod-> ln x = 2 - x

mucko

  • Guest
vdaka.. a este 1 otazka.. podla coho viem, ze to iretovanie mam ukoncit ? napr. to epsilon 10^-4 .. ta 4 mi vravi, ze mam ist po x4= nieco.. a koniec ? aspon tak mi to niekto povedal, ze na toto tam to je :)

mali sme jeden priklad... a bolo povedane ze urobte 3 iteracie a odhadnite chybu... mas nato vzorec
|xn - xn-1|.(1-lambda)/lambda < epsilon... takze povedzme xn= 2,3444 a xn-1= 2,1222 a lambda = 1/2 tak ti vyjde ze 0,2222 < epsilon ... tak taku mas presnost...

Edit: zalezi aky sposob mas robit... toto je prosta iteracia....

ked mas newton urobis separaciu korenov... overis f(a).f(b)<0
prva derivacia,druha... zistis ci druha derivacia nemeni znamienko... zvolis si start.bod tak aby bol >0 ... tam ide len o to,ze potom sa to bude zmensovat.. takze ked zvolis 1,5 za start bod tak sa ti bude iterovat k mensiemu cislu,cize dolava... ak ti druha derivacia vyjde <0 tak potom by si vedel,ze koren je napravo...
« Last Edit: 28.04.2010, 23:57:45 by mucko »

stanulik

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 312
    • View Profile
podla coho si vyberam interval v newtonovej metode ? napr. priklad lnx - x +2 = 0 preco prave interval <2,3>  ??

pozriem na tu rovnicu a vidim,ze koren je v intervale <1,2> ... dovod-> ln x = 2 - x

ale vysledny koren (3,1462) je mimo intervalu <1,2> tak isto aj mimo <2,3> .. tak ako to je ? vezmeme, ze je interval <1,2> a vezmem si z toho intervalu x0=1,3 .. tak i s tymto cislom by som sa mal tiez dopracovat k tomu vysledku 3,1462, nie ?

Luk1

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 401
    • View Profile
lebo tam mas dva korene :D jeden je v intervale tom co si napisal a dalsi v <3,4>

Za slovensky narod bije mi srdce v hrudi.

stanulik

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 312
    • View Profile
lebo tam mas dva korene :D jeden je v intervale tom co si napisal a dalsi v <3,4>

jasne, i tak som mal ja zly interval kedze <2,3> -- f(2).f(3) nie je mensie ako 0.

a este posledna vec.. nech mam v tom uz uplne jasne... to x0 musim vyberat z toho intervalu, z ktoreho si urcim, ze kde asi je ten koren, teda z <3,4> ??

edit
///
tak este 1 otazka predsa len  :D  .. co ak prva derivacia < 0 a druha derivacia vyjde >0 ?
« Last Edit: 29.04.2010, 00:07:17 by stanulik »

mucko

  • Guest
jaaaaj jasne :D ln x = x - 2 ... tam som sa pomylil :) je aj taky priklad kde mas ten interval co som predtym pisal ... ked urobis graf... tak skus... x=3... uvidis,ze cislo pri ln x sa blizi k jednotke a na druhej strane mas jednotku...tak vies ze je to o kusok vacsie cislo...

mucko

  • Guest
a teraz som skusil nakreslit graf a mensi koren je na intervale <0,1> a vacsi <3,4>